OMURİLİK ENFEKSİYONU

Paylaş:
A+A-

OMURİLİK ENFEKSİYONU

Omurga kemikleri (kemikler), omurlar arası diskler, dural kese (omurilik zarı) veya omuriliğin etrafındaki boşluk bir çok durumda enfekte olabilir. Enfeksiyon bakteri veya mantarlardan kaynaklanabilir. Spinal enfeksiyonlar, bazı risk faktörleri olan hastalarda ameliyattan sonra veya kendiliğinden ortaya çıkabilir. Spinal enfeksiyonlar için risk faktörleri arasında zayıf beslenme, bağışıklık baskılanması, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu, kanser, şeker hastalığı ve obezite bulunur.

OMURİLİK ENFEKSİYONU BELİRTİ VE BULGULARI

Spinal enfeksiyon belirtileri ateş, titreme, baş ağrısı, boyun sertliği, ağrı gibi belirtiler görülür. Bazı durumlarda, hastalar kol ve / veya bacaklarda zayıflık, hissizlik veya karıncalanma hissi olabilir.

CERRAHİ DIŞI TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR ?

Omurilik enfeksiyonlarının cerrahi dışı tedavi yönetimi, antibiyotik veya anti-fungal ilaçlardan oluşur. Tedavinin tipi ve süresi enfeksiyonun şiddetine ve enfeksiyona neden olan organizmaya bağlıdır. Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

CERRAHİ NE ZAMAN GEREKLİDİR ?

Enfeksiyonun tipini belirlemek ve enfekte dokuları temizlemek için cerrahi gerekebilir. Enfeksiyon ve apseye bağlı omurilik basısı ve kol veya bacaklarda ani gelişen kuvvet kaybı varsa omuriliği rahatlatmak için acil cerrahi gerekebilir. Enfeksiyona neden olan bakteri tipi belirlendikten sonra yoğun bir antibiyotik tedavisi başlanır. Tedavi enfeksiyonun gerilemesine veya tamamen kaybolma süresine göre düzenlenir. Bazen bu antibiyotik tedavisi aylarca sürebilir. Omurilik enfeksiyonu ciddi bir durumdur, eğer beyin ve omurilik zarlarına sıçrarsa menenjit dediğimiz tablo ortaya çıkabilir ve hayatı tehdit edecek noktalara gelebilir.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız