BEYİNCİK DEJENERASYONU

Paylaş:
A+A-

BEYİNCİK DEJENERASYONU
 
Beyincik dejenarasyonu yani omurilik soğanı dejenerasyonu diye bilinen hastalık, insanın omurilik soğanına bağlı tüm faaliyetlerini yavaş yavaş kaybetmesine neden olarak hastalık ilerlemektedir. Bu doğrultuda kişinin sinir sisteminde görülen hücre zedelenmesine bağlı olarak ne yazık ki tedavisi yoktur. Bu hastalığa yakalanan kişilerde hastalığın şiddeti her geçen gün artar ve hastanın durumu her gün daha kötüye gider ve sonrasında ölüm sonuçlanabilmektedir.
Omurilik Soğanı; beynin son kısmı ile omuriliğin başlangıcında bulunur. Şekli nedeniyle de bu adı almıştır. Beyin ile diğer vücut organları arasında bağlantıyı sağlayan bir köprü niteliğindedir. Beyne giren tüm sinirler beyincikten geçer. Omurilik soğanı istemsiz olarak çalışan iç organları kontrol eder. Dejenerasyon tıp dilinde, dokuların normal yapılarının bozulup yani dejenere olup normal fonksiyonlarını yerine getiremeyecek hale gelmesi anlamını taşır. Omurilik soğanı dejenerasyonu ise omurilik soğanında meydana gelen tüm hayati fonksiyonların çalışma yeteneklerini kaybetmesi demektir.
 
Omurilik soğanı insan vücudunda istemsizce hareketlerin kontrolünü sağlamakta ve solunum sistemi, dolaşım sistemi ve boşaltım sistemi ile sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemektedir. Omurilik soğanında meydana gelen dejenerasyon tüm bu işlevlerin zamanla kaybedilmesine ve hastanın durumunun her geçen gün daha kötüye gitmesine neden olmaktadır.
 
Omurilik soğanı dejenerasyonunda meydana gelebilecek durumları sıralayacak olursak;
Vücutta titremeler ortaya çıkar ve giderek artar,
Kaslarda ki gücün gitgide azalması ve kişinin kaslarını kullanma yetisini zamanla kaybetmesi,
Dokunma ve acı duyma hissinin zamanla azalması,
Karaciğer hastalıklarının meydana gelmesi ve bunun da şeker hastalığına sebep olması,
Konuşmada güçlük çekme ve diksiyon bozukluklarının meydana gelmesi,
Bacaklarda görülen rahatsızlıklar sonucu sendeleyerek yürüme, düşme ve zamanla yürüme yitisini kaybetme,
Vücutta dengeyi sağlayamamaktan dolayı sallanarak yürüme,
Görme, konuşma ve duyma problemlerinin ortaya çıkması,
Kalp kaslarının zayıflamasına bağlı olarak kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkması bu hastalığın belirtilerindendir.
 

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız