BEL FITIĞI UYUMA ŞEKLİ

Paylaş:
A+A-

Bel Fıtığında Doğru Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?
 
Bel fıtığı hastalarının yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmaları fayda sağlayacaktır. Yatmadan hemen önce yavaş hareketlerle yatağın kenarına kadar gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alıp önce yan yatılmalı, sonra ise sırt üstü dönülerek yatılmalıdır. Yataktan kalkmak istenildiğinde ise önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır. Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak hem bel fıtığı hastaları için hemde sağlıklı bireyler için sağlık bakımından en uygun pozisyondur.
Bel bölgenizi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korumak alınacak ilk tedbirlerden biridir. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.
 
Ayrıca, bel fıtığı ve fıtık patlaması belin omurları arasındaki diskin dışında kalan sert tabaka yırtılınca oluşmaktadır. Böyle durumlarda, diskin içindeki jelimsi madde dışarı çıkarak omuriliğe veya sinir köklerine baskı yaptığından ağrı ve acıya sebebiyet verir. Bu ağrılar, bele ve bacaklara yayılabilir ve acının şiddetine bağlı olarak bağırsak ve mesane problemleri de zaman içinde görülebilir. Uyku ise, iyileşmeyi teşvik eden önemli bir zaman olduğu için bel fıtığıyla uyuma yöntemlerine göz atmak bel fıtığı hastaları için mutlaka incelenmelidir. 
 
Bel fıtığı patlaması varsa uyumaya gitmeden yarım saat kırk beş dakika kadar önce sıcak ve soğuk kompresler kullanabiliriz. Acıyı ve ağrıyı hafifletmek için manyetik ısıtıcı veya elektrikli ısıtıcılar hastalarımız için bir alternatiftir. Eğer şişkinlik varsa, bu şişkinliği almak için buz torbası gibi soğuk bir araçla kompres yapılması faydalı olacaktır. Kompresleri dileyen sırayla da yapabilir. 30 dakika boyunca 5 yada 6 dakikadalık önce sıcak, sonra soğuk kompresler kullanılabilir. Uyurken dizleri normalden biraz daha yüksekte tutmak ağrıyı önemli derece de hafiflettiği bilinmektedir. Bacaklarınızı iki şişkin yastığın üstüne koyarak,yastıkların diz kapaklarınızın arkasına gelmesini sağlayın. Dizleri yükseltmek bel ve omurgadaki baskıyı azaltacağı için ağrıyı hafifletecektir. 
 
Başka bir pozisyonda ise yumuşak bir yastık alabilirsiniz ve bu yastıkları uylukların arasına yerleştirebilirsiniz. Yavaşça uzanarak sağ yada sol tarafınıza doğru yana dönün ve mümkünse bu yanın üstünde uyumaya gayret edin. Bu pozisyonda uyumak hem omurgayı hizalar hemde beldeki baskıyı alır. 
 
Eğer bacaklarınızda ağrı ile birlikte karıncalanma da varsa vücudunuza iyileşmesi için daha çok zaman tanımanız gerekebilmektedir. İyileşme sürecine yardımcı olmak için 1 veya 2 gün boyunca yatak istirahatını tavsiye etmekteyim. Ayrıca bel fıtığı patlaması yaşayan kişiler kendilerini iyileşme süreci içersinde hiç zorlamamalıdırlar.

1 Yorum
ayse

merhaba 3 tane fitigim var sag bacagima birisi baski yapiyor nasil bi yol izlemeliyim tesekkurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Öncelikle bir beyin cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm. Kuvvet kaybınız yok sadece ağrı şikayetiniz varsa ilaç ve enjeksiyon tedavileriyle ağrılarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Yorumunuzu Yapınız