BEL FITIĞI UYUMA ŞEKLİ

Paylaş:
A+A-

Bel Fıtığında Doğru Uyuma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?
 
Bel fıtığı hastalarının yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmaları fayda sağlayacaktır. Yatmadan hemen önce yavaş hareketlerle yatağın kenarına kadar gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alıp önce yan yatılmalı, sonra ise sırt üstü dönülerek yatılmalıdır. Yataktan kalkmak istenildiğinde ise önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır. Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak hem bel fıtığı hastaları için hemde sağlıklı bireyler için sağlık bakımından en uygun pozisyondur.
Bel bölgenizi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korumak alınacak ilk tedbirlerden biridir. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.
 
Ayrıca, bel fıtığı ve fıtık patlaması belin omurları arasındaki diskin dışında kalan sert tabaka yırtılınca oluşmaktadır. Böyle durumlarda, diskin içindeki jelimsi madde dışarı çıkarak omuriliğe veya sinir köklerine baskı yaptığından ağrı ve acıya sebebiyet verir. Bu ağrılar, bele ve bacaklara yayılabilir ve acının şiddetine bağlı olarak bağırsak ve mesane problemleri de zaman içinde görülebilir. Uyku ise, iyileşmeyi teşvik eden önemli bir zaman olduğu için bel fıtığıyla uyuma yöntemlerine göz atmak bel fıtığı hastaları için mutlaka incelenmelidir. 
 
Bel fıtığı patlaması varsa uyumaya gitmeden yarım saat kırk beş dakika kadar önce sıcak ve soğuk kompresler kullanabiliriz. Acıyı ve ağrıyı hafifletmek için manyetik ısıtıcı veya elektrikli ısıtıcılar hastalarımız için bir alternatiftir. Eğer şişkinlik varsa, bu şişkinliği almak için buz torbası gibi soğuk bir araçla kompres yapılması faydalı olacaktır. Kompresleri dileyen sırayla da yapabilir. 30 dakika boyunca 5 yada 6 dakikadalık önce sıcak, sonra soğuk kompresler kullanılabilir. Uyurken dizleri normalden biraz daha yüksekte tutmak ağrıyı önemli derece de hafiflettiği bilinmektedir. Bacaklarınızı iki şişkin yastığın üstüne koyarak,yastıkların diz kapaklarınızın arkasına gelmesini sağlayın. Dizleri yükseltmek bel ve omurgadaki baskıyı azaltacağı için ağrıyı hafifletecektir. 
 
Başka bir pozisyonda ise yumuşak bir yastık alabilirsiniz ve bu yastıkları uylukların arasına yerleştirebilirsiniz. Yavaşça uzanarak sağ yada sol tarafınıza doğru yana dönün ve mümkünse bu yanın üstünde uyumaya gayret edin. Bu pozisyonda uyumak hem omurgayı hizalar hemde beldeki baskıyı alır.  Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın. 
Eğer bacaklarınızda ağrı ile birlikte karıncalanma da varsa vücudunuza iyileşmesi için daha çok zaman tanımanız gerekebilmektedir. İyileşme sürecine yardımcı olmak için 1 veya 2 gün boyunca yatak istirahatını tavsiye etmekteyim. Ayrıca bel fıtığı patlaması yaşayan kişiler kendilerini iyileşme süreci içersinde hiç zorlamamalıdırlar.

6 Yorum
ayse

merhaba 3 tane fitigim var sag bacagima birisi baski yapiyor nasil bi yol izlemeliyim tesekkurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Öncelikle bir beyin cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm. Kuvvet kaybınız yok sadece ağrı şikayetiniz varsa ilaç ve enjeksiyon tedavileriyle ağrılarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Büşra büşra

Merhaba doktorum bana ameliyat gerekebilir dedi sağ bacağım uyuşuyor karıncalanıyor bel ağrım yok ama durum böyle ameliyat olmak istemiyorum ameliyatsız bir çözün varmıdır

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Mr cd si ile gelin muayene ve mr.ye bakarak değerlendirme yapabiliriz.

Mustafa KA

Merhaba Eyüp Bey, bir hafta önce belimde bir anda ağrı oluştu. Sinemaya gitmiştik o günün akşamı ve salondan çıkarken sol bacağımın üstünde duramadım. Beş gün önce de MR çektirdim. Doktorum, fıtık patlaması ama 1 mm civarında dedi, İğne verdi, sürekli dinlen dedi. Ben de wc ihtiyacı haricinde neredeyse yerimden kalkmıyorum. Sabah akşam iğne oluyorum ama 5.gün akşamı iğnemi olamadım, belki psikolojiktir bilemiyorum ama sanki gene hafif ağrım var. Ne kadar daha dinlenmem gerekiyor, fizik tedavi mutlaka almalı mıyım? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar...

OP. DR. EYÜP BAYKARA

3-5 gün yatak istirahati sonrası normal günlük yaşantınıza dönmeniz gerekir. Fizik tedavinin fayda etme ihtimali var denemek lazım.

Vedat

Merhaba benim bel fıtıgım var dun bı anda kitlendim ama ona ragmen kendimi cok fazla zorlayarak çalıştım bugun ıse agrı çok daha şiddetli ve yurumekte bile zorluk çekiyorum sol bacagımdada agrı var fıtık patlamıs olablrmı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Emar çektirmeniz gerekir

Fatih ölmez

Hocam annemin bel fıtığı var eski baya ve son 20 gundür çok şiddetli ağrıları var fizyoterapiste gittik ilk gun çok ağrı hissetmedi ama 2 ve 3. Günler çok şiddetlendi 5. Gün oldu hala var ağrılar fizyoterapis normal diyor egzersizlere dewam edin geçicek diyor bilemedik. Ayrıca annemde idrar yolu enfeksiyonuda vardi ilac kullandık acaba bu ağriların bu kadar sürmesinin nedeni ne olabilir bide bazen çok aşırı soğuk soğuk terliyor yüzü acaba neden olabilir? Karaciğerde damar tıkaniklığı vardı tedavi oldu comadin kullanıyor şuan tam iyiye gidiyordu birden fıtık ağrısı çwkmeye başladı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yeni Emar çektirin fizyoterapist değil fizik tedavi uzmanı veya beyin cerrahisi uzmanına görünün.

Meral ozdemir

Hocam fizik tedaviye gittim bende 4 tane fitik oldugunu soylediler belimde 2 tanesi 2 mis diger 2 tanesi 1 ve 2 arasi bana igne verdiler sabah aksam vuruyorum ama bacak agrim ve belim cok agriyor 5 gun oldu ne yapmam gerekiyor vana yardimci olun fitik ilacimi bitirdigimde gecermi yoksa kalici seymi.auakta 5 dakika dursam belimin orta kisminda hemen agri baslar doktorunm bele surunecek jelde verdi baska ne yapabilirim gecmesi icin

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Emar cd leriniz ile gelin yardımcı olayım

Yorumunuzu Yapınız