BEYİN KANAMASI KOMASI

Paylaş:
A+A-

 BEYİN KANAMASI KOMASI 
 
Acil durum değerlendirmesi yapıldıktan sonra, akut beyin kanamalı  hastalar nöroloji, beyin cerrahisi, nöroradyoloji ve yoğun bakım konularında uzman bir anestezist  veya özel inme ünitesinde izlenmeli ve yönetilmelidir. Bu öneri, beyin kanamalı hastaların kanama genişlemesinden, intrakraniyal basınçtaki yükselmelerden, hidrosefali, nöbetler ve herniasyondan kötüleşme potansiyeline dayanmaktadır. Acil müdahale gerektiren birçok komplikasyon ilk değerlendirmeden sonra ortaya çıkar. Beyin kanaması koması akut fazında, hastalar entübasyon ve solunum cihazına bağlanma, antikoagülasyonun tersine çevrilmesi, kan basıncı kontrolü, yüksek intrakraniyal basınç ve / veya kitle etkisi için müdahaleler, nöbet tedavisi, ventrikülostomi veya cerrahi hematom tahliyesi gerekebilir.  
 
Akut beyin kanaması  ile gelen ve beyin kanamasına bağlı komaya giren hastalar için gidişhatın nasıl olacağı hastaneye geliş durumuna da bağlıdır, en azından beyin kanaması başlangıcından sonraki ilk gün için tam agresif bakım önerilir. Beyin  kanaması olan tüm insanların yarısına kadarı ciddi hayati risk taşır. Genellikle beyin kanaması komasına bağlı komada hastanın komadan çıkıp çıkamayacağı ilk 48-72 saatte belli olur.  
 
Bazı hastalar aylarca hatta yıllarca komada kalabilir ve bilinci geri gelmeyebilir. Bununla birlikte, bazı hastalarda, çok ciddi beyin kanaması geçirmiş olsalar da, birkaç hafta veya ay sonra gözlerini açıp komadan çıkabilir. Fakat bu tam bir komadan çıkış gibi olmayabilir. Yani, zihinsel ve bilinçli motor işleyişi hiçbir zaman yeniden ortaya çıkmayabilir. Bu hastalar kalıcı bir vejetatif yani bitki gibi olma durumundadır. Genellikle böyle bir bireyde, lezyon beyin sapında olmasına rağmen, kortikal işlevsellik olmadığını gösterir. Vakaların çoğunda beyin sapı gerçekten iyi korunmuştur ve en çok etkilenen hemisferler ve altkortikal beyaz maddedir. Birkaç hafta sonra bu hastalar önce ağrıya yanıt olarak sonra da kendiliğinden gözlerini açabilir. İyileşme ve rehabilitasyonun süresi beyin kanamasının ciddiyetine ve meydana gelen beyin hasarının miktarına bağlıdır. İyileşme süresi aylarca hatta yıllarca sürebilir.Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız