BEYİN KANAMASI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Paylaş:
A+A-

 BEYİN KANAMASI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ 
 
Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci kanamanın ciddiyetine bağlıdır. Kanamanın yeri ayrıca, kollarınızda veya bacaklarınızda his kaybı veya konuşma gibi merkezlere yakınsa bu fonksiyonları da etkileyecektir. Beyin kanaması sonrası iyileşme sürecine birçok farklı branş dahildir ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.  
 
İyileşme ve prognoz oldukça değişkendir ve büyük ölçüde başlangıçtaki kanamanın ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, beyin kanaması olan hastaların üçte biri tam iyileşme ile hayatta kalır; üçte biri sakatlık veya inme ile yaşar; ve üçte biri de kaybedilir. 
 
Bir hasta hastaneden taburcu edildikten sonra, ciddi bir beyin yaralanmasının ardından kişiselleştirilmiş rehabilitasyon tedavileri sunan bir tesiste tedaviye devam edilebilir. Rehabilitasyon konusunda uzmanlaşmış bir doktor, fiziksel, mesleki ve konuşma terapisi de dahil olmak üzere bu bakımı denetler. 
 
Beyin hasarı sonrası hastaların karşılaştığı ortak problemler arasında fiziksel kısıtlamalar ve düşünme ve hafıza ile ilgili zorluklar bulunmaktadır. Bu eksikliklerin bazıları iyileşme ve tedavi ile zaman içerisinde kaybolabilir. İyileşme süreci uzundur ve ortaya çıkan açıkların seviyesini anlamak ve hastanın işlevini yeniden kazanması haftalar, aylar veya yıllar sürebilir. 
 
  • Konuşma ve kendini ifade etmede araz görülebilir. Afazi, kelimeleri anlama veya kullanma yeteneğinin tamamen ya da kısmen kaybedilmesidir. Beynin konuşma merkezinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bazı insanlarda beyin kanamasından sonra afazide iyileşme, diğerleri kalıcı konuşma problemleri yaşayabilir. Daha az yaygın olan sorunlar arasında ne söylendiğini anlamak ya da okumakta ve yazmakta zorlanma olabilir. 
 
  • Bir anevrizmanın patlayıp kanamasının ardından kollarda ve bacaklarda zayıflık veya felç görülebilir. Bu problem genellikle vücudun sol veya sağ yarısını etkiler ve kol, bacak ve yüzü içerebilir. Bu zayıflık zamanla iyileşebilir. 
 
  • Gözden beyine sinyal gönderen veya yorumlayan sinirlerin zarar görmesi nedeniyle görsel problemler ortaya çıkabilir. 
 
  • Bir anevrizma kanamasından sonra nöbetler ortaya çıkabilir. Nöbetler genellikle kendi başlarına durur, ancak nöbetleri önlemek veya ortaya çıktıklarında onları durdurmak için ilaç kullanılabilir. Birden fazla nöbet geçiren bir kişinin epilepsisi olduğu söylenir. 
 
  • İlaçların yan etkileri döküntü, kaşıntı, bulantı, iştah değişikliği ve uykuya meyil yaratabilir. Doktor, yan etki riskiniz olup olmadığını belirlemeye çalışmak için geçmiş tıbbi geçmişinizi gözden geçirir. İlaçlarınızın neden olabileceği bir probleminiz varsa hemşirenize veya doktorunuza söyleyin. 
 
  • Yorgunluk , beyin hasarından sonra görülebilen bir durumdur. Hastaneden taburcu olduktan sonra haftalarca devam edebilir. Fiziksel kondisyonunuz geliştikçe yorgunluk zamanla azalır. Düzenli uyku alışkanlıkları ve günlük uykular yorgunluğunuzu azaltır. 
 
  • Beyin kanamasından sonra baş ağrıları sıktır. Zaman geçtikçe iyileşme eğilimindedirler. 
 
  • Kısa süreli hafıza kaybı , bu sabah ne yaptığınızı veya telefonda kiminle konuştuğunuzu hatırlamamanıza neden olabilir. Araba sürerken kaybolabilir ve eve ya da diğer tanıdık yerlere nasıl gideceğinizi unutabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenme ve eskileri hatırlamada sorun yaşayabilirsiniz. 
 
  • Dikkat ve konsantrasyon eksikliği, bir göreve veya soruna odaklı kalmayı zorlaştırabilir. Kolayca dikkatiniz dağılabilir. Bir seferde bir göreve odaklanmayı deneyin ve sessiz bir ortamda şeyler yapın. 
 
  • Beyin kanamasından sonra kişilik değişiklikleri meydana gelebilir. Bu değişiklikler, ciddi depresyona kadar değişebilir. Daha sinirlenebilir ve kolayca ağlayabilen birine dönüşebilirsiniz. Uygun profesyonel yardım ve ilaç desteği ile depresyon belirtileri gerileyebilir. 

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız