BEYİN KANAMASI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Paylaş:
A+A-

 BEYİN KANAMASI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ 
 
Beyin kanaması sonrası iyileşme süreci kanamanın ciddiyetine bağlıdır. Kanamanın yeri ayrıca, kollarınızda veya bacaklarınızda his kaybı veya konuşma gibi merkezlere yakınsa bu fonksiyonları da etkileyecektir. Beyin kanaması sonrası iyileşme sürecine birçok farklı branş dahildir ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.  
 
İyileşme ve prognoz oldukça değişkendir ve büyük ölçüde başlangıçtaki kanamanın ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, beyin kanaması olan hastaların üçte biri tam iyileşme ile hayatta kalır; üçte biri sakatlık veya inme ile yaşar; ve üçte biri de kaybedilir. 
 
Bir hasta hastaneden taburcu edildikten sonra, ciddi bir beyin yaralanmasının ardından kişiselleştirilmiş rehabilitasyon tedavileri sunan bir tesiste tedaviye devam edilebilir. Rehabilitasyon konusunda uzmanlaşmış bir doktor, fiziksel, mesleki ve konuşma terapisi de dahil olmak üzere bu bakımı denetler. 
 
Beyin hasarı sonrası hastaların karşılaştığı ortak problemler arasında fiziksel kısıtlamalar ve düşünme ve hafıza ile ilgili zorluklar bulunmaktadır. Bu eksikliklerin bazıları iyileşme ve tedavi ile zaman içerisinde kaybolabilir. İyileşme süreci uzundur ve ortaya çıkan açıkların seviyesini anlamak ve hastanın işlevini yeniden kazanması haftalar, aylar veya yıllar sürebilir. 
 
  • Konuşma ve kendini ifade etmede araz görülebilir. Afazi, kelimeleri anlama veya kullanma yeteneğinin tamamen ya da kısmen kaybedilmesidir. Beynin konuşma merkezinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bazı insanlarda beyin kanamasından sonra afazide iyileşme, diğerleri kalıcı konuşma problemleri yaşayabilir. Daha az yaygın olan sorunlar arasında ne söylendiğini anlamak ya da okumakta ve yazmakta zorlanma olabilir. 
 
  • Bir anevrizmanın patlayıp kanamasının ardından kollarda ve bacaklarda zayıflık veya felç görülebilir. Bu problem genellikle vücudun sol veya sağ yarısını etkiler ve kol, bacak ve yüzü içerebilir. Bu zayıflık zamanla iyileşebilir. 
 
  • Gözden beyine sinyal gönderen veya yorumlayan sinirlerin zarar görmesi nedeniyle görsel problemler ortaya çıkabilir. 
 
  • Bir anevrizma kanamasından sonra nöbetler ortaya çıkabilir. Nöbetler genellikle kendi başlarına durur, ancak nöbetleri önlemek veya ortaya çıktıklarında onları durdurmak için ilaç kullanılabilir. Birden fazla nöbet geçiren bir kişinin epilepsisi olduğu söylenir. 
 
  • İlaçların yan etkileri döküntü, kaşıntı, bulantı, iştah değişikliği ve uykuya meyil yaratabilir. Doktor, yan etki riskiniz olup olmadığını belirlemeye çalışmak için geçmiş tıbbi geçmişinizi gözden geçirir. İlaçlarınızın neden olabileceği bir probleminiz varsa hemşirenize veya doktorunuza söyleyin. 
 
  • Yorgunluk , beyin hasarından sonra görülebilen bir durumdur. Hastaneden taburcu olduktan sonra haftalarca devam edebilir. Fiziksel kondisyonunuz geliştikçe yorgunluk zamanla azalır. Düzenli uyku alışkanlıkları ve günlük uykular yorgunluğunuzu azaltır. 
 
  • Beyin kanamasından sonra baş ağrıları sıktır. Zaman geçtikçe iyileşme eğilimindedirler. 
 
  • Kısa süreli hafıza kaybı , bu sabah ne yaptığınızı veya telefonda kiminle konuştuğunuzu hatırlamamanıza neden olabilir. Araba sürerken kaybolabilir ve eve ya da diğer tanıdık yerlere nasıl gideceğinizi unutabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenme ve eskileri hatırlamada sorun yaşayabilirsiniz. 
 
  • Dikkat ve konsantrasyon eksikliği, bir göreve veya soruna odaklı kalmayı zorlaştırabilir. Kolayca dikkatiniz dağılabilir. Bir seferde bir göreve odaklanmayı deneyin ve sessiz bir ortamda şeyler yapın. 
 
  • Beyin kanamasından sonra kişilik değişiklikleri meydana gelebilir. Bu değişiklikler, ciddi depresyona kadar değişebilir. Daha sinirlenebilir ve kolayca ağlayabilen birine dönüşebilirsiniz. Uygun profesyonel yardım ve ilaç desteği ile depresyon belirtileri gerileyebilir. Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

56 Yorum
Burak Eren

BEYİN KANAMASI SONRASI SAĞ GÖZ ÜZERİNDEKİ AŞIRI BELİRĞİN MORLUKLARIN İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRER VE TEHLİKELİ 72 SAATİN İÇERİSİNDE REAKSİYON GÖSTERİP KANAMANIN DURMASININ ARDINDAN SERVİSE ALINAN HASTANIN İLERLEYEN ZAMANLARDA HERHANGİ BİR OPERESYON GEÇİRME OLASILIĞI VARMIDIR?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Göz üzerindeki morluklar zamanla iner. Kanamasının tekrar edip etmeyeceği hastanın ne sebepler beyin kanaması geçirdiğine de bağlıdır

Aysegül

Esim sidetli düsme Sonucu Basini Carpti tomografi sonucu ameliyat gerektirmeyen beyin kanamasi diyip ikigün yogun bakimda yatirdilar daha sonra normal odaya aldilar beyin kanamasinin durdugunu fakat beYnin o Kan emilimini saglayacagini fakat daha saglamdigini söylediler.bilinci yerinde esimin.hizlandiicak hap ve agri kesici serum veriliyor..hala hastanedeyiz.bayramdan dolayi doktor yok telefonla talimat veriyor..tedavi sekli dogrumudur..Yada oyalama bir gibi bir sürecmi söz Konusu bulundugumuz hastane özel hastane..

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Buradan tedavinin şeklinin doğru olup olmadığına karar verilmez. Ayrıca bir doktorun uyguladığı tedaviyi başka bir doktora onaylatmak veya doğru olup olmadığını sormak doğru bir davranış değil. Eğer güvenmiyorsanız tavsiyem başka bir hastaneye gidiniz

Şaban Ulusoy

Bende afazi var. Kaldı yani afazi 14 ay oldu tam olarak düzelmedi, tam olarak düzelmesi için ne yapmam lazım

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Konuşma fizyoterapisi öneririm

emre özevin

arkadaşım 17 yaşında trafik kazası sonucu beyin kanması geçirdi doktor hayati riski var dedi 3 gündür yoğun bakımda felç olacagını soyluyor iyilşeme ihtimali varmı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Buradan bişey söylemek çok zor gerekli bilgiyi takip eden doktorlarınızdan almalısınız

Muradiye

Babam akciğer kanseri ve bogazına kadar sıçrama yapmış 4 gün önce beyin kanaması geçirdi bu esnada beynıne ciğerden gelen bir baloncuk sıçrama yapmış bu durumda ne yapılabilir vya tedavisi nasıl nasıl cvp içinde teşekkür ederim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Çekilen filmlerini getirin değerlendirelim

Gülsüm

Kuzenim trafik kazası geçirdi 1 hafta oldu şuan konuşuyor ama eskiyi hatırlıyor yeni olayları hatırlamıyor bacağında seğreme var ama kim olduğımuzu biliyor 7 8 yıl önceki olayları anlatıyor soruyor düzelir mi ? Trafik kazası geçirdi beyin kanaması oldu

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Zamanla düzelir bu şikayetleri. bacağındaki seyirme için fizik tedavi aldırınız.

Kamil Hanar

Annem kalp krizi geçirdi ve ardından anju yapılacaktı ama doktorlar kalp damarının inceldiğini söylediler. İyi bir hastanede ameliyat olsun denildi. Bizde çok iyi denilen bir hastaneye götürdük. İsim vermicem şimdi. Ordaki kalp doktoru göğüsünde enfeksiyon olduğunu ve onu temizlemeden bypass amelyatı yapamam dedi. Sonra kan sulandırıcı haplarda verildi ameliyat için ameliyattan 1 gün önce hastanede beyin kanaması geçirdi. Hemen ameliyata aldılar. Ameliyat sonrası beyinde %70 beyin ölümü teşhisi konuldu ve 4 gündür yoğun bakımda hiçbir şekilde tepki vermiyor. Doktorlar ağrı verdiğimizde biraz tepki olduğunu söylüyorlar. Bayin kanamasının o haplardan olduğunu düşünüyoruz ama doktorlar öyle düşünmüyorlar. Sizce ne yapılmalı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kanamaya bağlı ameliyat edilmiş ve gereken yapılmış. Yoğun bakımda destek tedavisi ve beklemek. Şu anlattığınız tabloya göre başka yapılacak birşey yok gibi gözüküyor.

Aslıhan küpeli

Baba 16 Nisan 2019 günü beyin kanaması geçirmiştir vücudunun bir çok kısmının felç durumunda dört aydır hastanede tedavisi devam ediyor burundan besleniyor sağ ve sol kolunda ufak hareketler var konuşma zorluğu çekiyor konuşamıyor daha doğrusu kendisini zorlayıp ağzınızı şişirip konuşmaya çalışıyor fakat başaramıyor bundan sonraki süreç nasıl olur ?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğun bir Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı ve zaman gerekli

Tuncay hurmanlı

Kızım 8 yaşında avm nedeniyle beyin kanaması geçirdi.kızım biraz toparladıktan sonrada cerrahi müdehale ile avm alındı kızım şuan elini ayağını oynatıyor ama desteksiz yürüyemiyor bunlar geçicimi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Fizik tedavi ile toparlayabilir birazda zaman gerekli

Selda mumcu

Kuzenim 18 yaşında trafik kazası gecirdi beyin kilcal damar kanama yapti ameliyatsiz durduruldu kan verildi 2 gun yogun bakimda 2 gun ozel odada yatti . Suan 2 hafta oldu gecmisi hatirliyor gelecegi unutuyor surekli uyuyor epilepsi olma olasiligi varmi sizce . Tesekkur ederim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Nöbet geçirme ihtimali varsa antepileptik ilaç verilebilir. Diğer söylediğiniz şikayetler bu tarz travma ve kanamalardan sonra görülebilecek olan şikayetlerdir.

Abubekir HARAS

Benim balkondan düştü 3 yaşında 10 gün yoğun bakımda kaldı servise çıkardık şimdi konuşmuyor yürümek yok sağ elinde zayıflık başlamış doktor gözünde ve kulağında Bir şey olmadığını söyledi emarda Bir şey gözükmedi benim konuşma ve yurume ne kadar zaman alır bugünde taburcu ediyor bizi hocam ne yapalım bize bir yol gösterin ben adıyaman da yazıyorum çoğunun eski sağlığına kavus masini istiyoruz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Daha yaşı küçük olduğu için zamanla toparlama ihtimali çok yüksek. Kolunda veya bacağında olan güçsüzlüğü için fizik tedavi yaptırmanızı tavsiye ederim

Nurcan Demir

Kardeşim 46 yaşında 19 kasım 2018 de anevrizma için ameliyata girerken beyin kanaması geçirdi .beyin hasarı var 9 aydır bilinci yok bakışlarla dinliyor, gülüyor, ağlıyor. Düzelirmi.yapabilecegimiz ne vardır.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kısmi hasarlarda zamanla toparlanma görülebiliyor fakat ağır düzeyde beyin hasarlıysa bu bulgular kalıcı olabilir

Sefa

Efendim öncelikle merhabalar. Babam anevrizma ameliyatı geçirdi ve 2 ay kadar yoğun bakımda kaldı. Beynine shunt takıldı ve yoğun bakımı süresinde menenjit enfeksiyonu kaptı. Şükür ki felçlik bir durumu yok konuşuyor görüyor duyuyor eskiyi hatırlıyor. Ama bilinci tam yerinde değil. Çok yorgun, konuşma güçlüğü ve uykuya düşkünlüğü var. Şaşkın bakıyor ve konuşurken bazen kelimeleri karıştırıyor. Bu durum kalıcı hasarı olduğunu gösterir mi? Psikiyatrik tedavi önerir misiniz?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Anevrizma hastalığı ve ameliyatı ağır bir ameliyattır. Tarifinize göre kalıcı hasar yok gibi gözüküyor. Biraz daha zamana ihtiyacı var. Şantıda bulunduğu için hidrosefali kontrolü açısından kontrol beyin tomografisi çektirmenizde fayda var.

fatma sahinkaya

merhaba hocam esim trafik kazasi gecirdi kafatasinin sol on kisminda ciddi yaralasndi 5 gun beyin kanamasi vard. beyin zari zarar gordu ameliyat oldu beyin kanamasi durdu cok sukur 15 gundur yogun bakimda ilaca tam tepki vermesini bekliyoruz doktorlar bekleyin bi iyilesme yok diyorlar ileki zamanlarda ne olabilir canim gidiyor canimdan hocam bi yol gosterin

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kanamaya bağlı beyinde hasar varsa yoğun bakımda destek tedavisi ve beklemekten başka yapılacak bir şey yok

Mehmet Fırat

Annem Parkinson hastası 1 hafta önce Bey'in kanaması geçirdi durumu kötü bilinci kapalı gözlerini acamiyor hareketsiz vücudunda şişmeler var iyilesme şansı var mı sizce akcigerleride sıkıntıları var nefes almakta zorlanıyor hayata tutunur mu

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yaşı ileri ve ek hastalıkları da bulunduğu için anlattığınız tabloya göre hayati riski yüksek gibi gözüküyor

Emine Şahin

Hocam benim görümcem 3 ay önce sol gözde çift görmeyle hastaneye gitti göz doktoru göz damarın felç olmuş dedi nörolojiye yönlendirdi orda boyun damarında tıkanıklık var dediler yatış yaptılar günlerce yattı hastane de serum ilac verdiler son olarak da bayram da çıktı hastaneden ilaç vermişlerdi düzenli olarak kullandı bu arada şeker ve tuzu kesmişti yasak demişti doktoru benim yanımdayken de bazen bir tarafına felç girmiş gibi kolunu filan oynatamadi birkaç defa yaşandı bu 1 ay kadar oluyor tekrar hastane de yatış yaptılar bu defa da beyninde yara var dediler ama tam olarak ne olduğunu bulamadılar sürekli kol damarından kan alıp geri verdiler bundan 1 hafta önce de serum verirken 4 defa vermeleri gereken serumu 5 defa vermişler ve beyne sıvı gitmesi sonucu beyin kanaması geçirdi 1 haftadır yoğun bakımda yatıyor arada gözlerini açıyor kalkmaya çalışıyor öksürük başlayınca geri uyutuyorlar beyinde ki yara konusunda hiçbir doktor bişey diyemiyor şimdi de yoğun bakımda solunum cihazına bağlı ve gırtlaktan verelim burundan mikrop kapar demişler bu ne kadar doğru acaba bir yol gösterin bize günlerdir bekliyoruz doktorlar umudu kesti dua edin sadece diyorlar.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Çekilen filmleri ve ayrıntılı epikirizi ile gelin değerlendirelim

Berna y.

Merhaba, babam 1 hafta önce beyin kanaması (akut subdural hematom )geçirdi ve hala yoğun bakımda. Fiziksel bir sıkıntısı yok fakat bazen hatırlıyor bazen unutuyor. Bu durum geçiçi mi yada ne yapmalıyız?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bu tarz kanamalardan sonra olabilecek olan bir durum

Ayşe

Merhaba yeğenim 8 gün önce parkta kafasını demire vurdu ve beyin kanaması geçirdi 4 yaşında henüz erkek. Açık beyin ameliyatı oldu aynı gece ve yoğun bakımda uyutuldu 2 gün önce gözlerini açtı şuan yanına girdiğimizde bizi farkında hafızası ve bilinci yerinde solunum cihazından çıkardılar kendi nefes alıyor şükür ki ellerini ayaklarını oynatıyor ayağa kalkmaya çalışıyor hatta servise çıkarmayı düşünüyorlar o kadar iyi gözüküyor sadece şuan solunum cihaz borusu ses tellerine zarar verdiğinden sesi çok kısık konuşamıyor yani konuşuyor ama duyulmuyor o da yavaş yavaş düzelmrye başladı. Bugün şunu fark ettik ki bir yere durup kilitlenip boş bir şekilde bakıyor zaman zaman kilitleniyor bir nöbet geçiriyor olabileceğini söylediler tespit edemediler videoya çekip profösere göstericiler tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için. Bu durum normal midir sorunu ne olabilir. Araştırmalarımız sonucu belirtilerin epilepsi nöbeti olabileceği düşüncesine götürdü bizi bu durum tekrar dan atlatmış sayılırken hayatını riske atabilecek Bi durum mudur teşekkürler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

BU TARZ KANAMA VE AMELİYATLARDAN SONRA OLABİLECEK OLAN BİR DURUM. NÖBET OLMA İHTİMALİ VAR AMA HAYATINI RİSKE ATACAK KADAR TEHLİKELİ BİR DURUM DEĞİL

Berna

Hayırlı günler hocam,babam 65 yasinda yüksekten düşmesiyle birlikte beyin kanaması yaşadı, ilk uç gün kanama devam etti,bu arada kan sulandırıcı ilaç kullandığından sebeb ameliyat tehlikeli denildi zaten o gün kanama durmuştu.fakat hocam 10 gün oldu gözünü açmadı. Sadece küçük reflekslere bulunuyor. Uyanma sureci maksimum kaç günü bulabilir.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kanamaya bağlı beyinde ağır hasar var ise hiç uyanmayabilir.

Sema

Babaannem yüksek tansiyon nedeni ile beyin kanaması geçirdi 1 hafta yoğun bakımda kaldı Sonra servise çıktı kanama durdu dediler bilinç kaybı yaşamıştı ne söylediğini bilmiyordu 2 hafta falan serviste kaldı sonra eve çıktı fakat ayakları tutmuyordu evde gittikçe kötüleşti Şu an sadece sürekli uyuyor hiç uyanmıyor yemek yiyemiyor hastaneye yatırıldı tekrar serumla mama veriliyor ama sürekli uyumasının nedenini bulamıyorlar Acaba neden sürekli uyuyor ne yapılması gerekiyor

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kanamaya bağlı beyinde hasar gelişmiş olabilir. Destek tedavisi ve bakımını iyi yapmanız gerekir. Bilincinin tekrar geri gelip gelmeyeceği zamanla belli olur. Hasar kalıcı ise bu şekilde de bakım hastası olarak kalabilir

Handan Yapıcı

Merhaba hocam babam iki ay önce sağ ve sol taraf beyin zar altı kanamasından ameliyat oldu düşüp başını vurmuş 15 gün sonra farkettik ameliyat olduktan sonra beyin polikliniğinde yatarken nöbet ilacı verdiler toparladı 1 ay sonra koah hastası olduğundan ve ciğere pıhtı attığı için 15 gün yoğun bakımda 12 günde göğüs servisinde yattı bir haftadır evde nöbet ilacını bir ay sonrasında ilk taburcuda yazmışlardı evde duruyordu tekrar hastaneye yattığımız için kullanmadık göğüsteyken de vermiyorlardı ve gayet iyiydi uykusu normalleşmiş hafızası bilinci çok daha iyiydi şimdi evde sarsemlikleri gece uyuyamamaları vs var nöbet ilacının yan etkisi olduğunu düşünüyoruz bu ilacı kesmenin süresi nedir göğüsteyken vermiyorlardı ameliyat üstünden iki ay geçti nöbet riski devam eder mi ilacı kessek sıkıntı olur mu ilacın adı keppra yanıtınız için şimdiden teşekkür ediyorum

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Nöbet geçirdiği için tekrar nöbet geçirme riski var. Keppra isimli ilacın yan etkisinden dolayı sersemlik yaşıyor olabilir. 6 ay kadar daha kullanmasında fayda var fakat ilacın yan etkisi çok fazlaysa ilaç değişikliği yapılabilir

Ahmet gülaydı

Merhaba hocam. Babam yüksekten düşme sonucu başının sağ üst tarafından kafa tası kemiğini çatlattı ve beyin kanaması geçirdi. Çatlayan kemiklerin beyne baskı yaptığını ve görme merkezinin etkilenebileceğini söylendi. Yaklaşık 1 ay yoğun bakımda kaldı ardından beş gün servis de durup taburcu edilde. 15 gündür evdeyiz bilince bazen kısmen bazende nerdeyse tam olarak bilinçli hala geliyor. Hafıza da hiç problem yok. Mantıklı cümleler kuruyor. Ancak gözleri görmüyor sanırsam, ayrıca sol kolunda acıyı hissediyor ama kullanamıyor? Sorum şu: görmesinden umudu keselim mi, sol kolu zamanla iyileşir mi?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Sol kolu için mutlaka yoğun bir fizik tedavi programı alması gerekir. Görmedeki problemde eğer o bölgedeki hasar kısmi ise görme fonksiyonu zamanla geri gelebilir.

Tuncay

Kolay gelsin hocam...benim kızım 8 yaşında önce beyin kanaması geçirdi daha sonra avm hastalığından dolayı açık ameliyat oldu.sol gözünün yukarı kaydığını gördüm doktora sorduğumda göz sinirine değmiş olabileceklerini ama geçici olduğunu söyledi bana sizce bu geçicimidir.Birde sorum şu hocam kızımda beyin kanaması sonrası yürümede zorluk var fizik tedavi doktoruna götürdük felçlik bir durum yok kaslarda güçsüzlük var evde sen kendin fizik uygulayabilirsin dedi kızımın bu durumu geçicimidir

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Evet geçici bir durum olabilir. Aktif ve yoğun bir fizik tedavi yaptırmanız gerekir

Esengül Boylu

Merhaba doktor bey benim babam 20 temmuz 2019 da trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirdi ameliyata gerek olmadığını kanamayı beynin emeceği söylendi ayrıca babam coumadin adlı bir ilaç kullanıyordu fakat ilacı kanamadan dolayı kestiler kanamasının intraparankimal kanama olduğu söylendi şu an taburcu oldu evde kazanın üzerinden yaklaşık 65 gün geçti şu an konuşuyor sorulan soruları cevaplıyor fakat anlaması çok yavaş yemek yiyebiliyor bazı şeyleri yapmayı takıntı haline getirmiş sürekli yapıyor sağ bacağı çok titriyor ve sağ bacağı ile adım atamıyor sol bacağını ise sürerek yürüyor değerli hocam babamın şuuru tam olarak yerine gelir mi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Evet gelebilir biraz daha zamana ihtiyaç var. Yoğun ve aktif bir fizik tedavi ve rehabilitasyon aldırmanız gerekir

Salih unal

Merhaba hocam annem 1.5 AY once 3.defa beyin kanmasi gecirdi ve sag ve sol felcli durumda ve Suan. yogun bakimda ve Parkinson. da cikti yasi. 75 iyilesme sureci. basil ilerler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Fizik tedavi ve yoğun rehabilitasyon gerekir zamanla toparlayabilir.

emrecanduman

Pazartesi günü gece beyin ameliyatı oldu annem kanamaya bağlı beyin zarı altındaki atar damarlarda. çarşamba günü uyandı ve konusuyordu vücudunun tüm heryerini hisseidyor ve hareket ettiriyordu.cuma günü yoğun bakımda çıkardılar ve konusma yetisini kaybetmiş yazarak anlatıyor. bu geçici bir süreç olarak değerlendirelebilirmi?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Şuan daha çok erken zamanla geri dönme ihtimali var tabi ki

Ebru özmen

Eşim bir iş kazası geçirdi başına taş çarptı şuan yoğun bakımda 2 3 gün beyin kanaması geçirdi ama müdahale edilecek kadar aşırı degil sonra durdu kanamalar fakat 1 aydır uyuyor bilinci kapalı beyninde ödem olduğu söyleniyor ilaçlar veriliyor ne zaman uyanır veya uyanır mı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

1 aydır eğer hiç bir tepki yoksa ilk olan kanamaya bağlı beyin ağır hasarlı demektir. Yani hiç uyanmayabilir ve bakım hastası olarak kalabilir.

Cemile dagli

Babam 6 haziran da şekerin ve tansiyonun aynı anda yükselmesiyle beraber beyin kanaması geçirdi 2 kere şeker komasına girdi sol tarafı felçli kaldı kanaa sağ arka tarafta doktorların dediğine göre iç tarafta ve müdahele edemediler kanama su anda kurumaya başlamış felçlik durumu duzelir mi birde babamda uyku sorunu var geceleri hiç uyumuyor ve gün icerisindede bir kaç saat uyuyor bunun sebebi nedir ve nasıl tedavi edilir ??

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Felç için aktif ve yoğun bir fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekli zamanla bir miktar düzelebilir. Uzun süre hastanede yattıysanız uyku ritmi bozulmuş olabilir zamanla düzene girecektir

yeliz

merhaba hocam bu hafta babam beyin kanaması geçirdi 2 gun yogun bakim sonrasi servise çıkarttılar Yogun bakimda deliriyum hastalığı oldu dediler ilk gün mekanlari karıştırıyordu olmayan olayları anlatiyordu ikinci gun acite dedikleri sınır krizleri geciriyor 3. gün tomografi sonucu beyninde yeni bi kanama yok kanayan yerdeki kan da dagilmamiş ne yapabiliriz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Mevcut olan kanama hemen dağılmaz biraz daha zaman gerekir. Deliryum tablosuda bu tarz hastalarda sık karşılaşılan bir durum. Eve çıktığınızda ve normal hayat ritmine girdiğinde düzelecektir.

Havva hasnalbant

Hocam babam 59 yaşında bir buçuk gün kadar kısmi biliç kaybıyla şikayeti yaşadı doktora götürdük beyin kanaması geçirdiğini söyledi. Fiziksel sıkıntısı yok fakat düşünüyorum ama aklımdakini söyleyemiyorum diyor. Kızının kızı olduğunu biliyor ama adını hatırlayamıyor. Bazen söylediklerimi duymuyor gibi konuşuyorum gözüme bakıyor ama cevap vermiyor ve beni anlamıyor tekrar tekrar söylediğimde bazen anlıyor bazen anlamıyor. Şuan hastanede bu biliç kaybı zamanla geçer mi yoksa kalıcı bir durum mu. Tansiyon hastasi değil ama doktor muhtemelen tansiyonu çok yükselmiş dedi.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bu zamanla düzelebilecek olan bir durum. Beyin kanamasının neden kaynaklandığınıda ortaya koymak lazım. Tansiyon yüksekliğinden mi yoksa beyin damarlarındaki bir anormallikten mi

Seher

Merhaba hocam annem 73 yaşında beyin kanaması geçirdi bilinci kapalı beyinde baskı olmadığı için kan boşaltılmadi.10 gün sonra ilk kez gözünü açtı bu bir gelişme mıdır? Seviye 3 olarak gösteriliyordu yoğun bakimda seviyesi yükselir mi sizce ? Birde beyindeki o kan vücuttan atılıyor mu zamanla tesekurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Beyindeki kan zamanla emilip gider. Gözünü açmış olması iyi bir gelişme. Kanamaya bağlı beyinde hasar

Ömer Demirci

2 sene önce ağır bir kaza sonucu beyin kanaması geçirdik kafatası nin yarışsini aldilar yapay kafatası takildi 1 yıl oldu takilali kafa tasimizda sol tarafında çöküntü var estetikle düzelir mi ve 1 yıl geçti şuan birşey yapılabilir mi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Net bir değerlendirme yapabilmek için hastayı ve son çekilen filmlerini görmek gerekir

Hasan karatas

Merhaba hocan 13 yaşında oğlum bir araba carpması sonucu beyin kanaması gecirdi beyni cok hasar görmuş yoğun 19 gun oldu halen uyanmadı ama el kol gözlerini acip oynatiyor ne yazikki bilinciyerine gelmiyor ne zaman gelir şuan solunum cihzdan ayri bir göruşunuzu alabilirmiyim teşekurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Daha yaşı küçük olduğu için zamanla toparlama ihtimali var. Hareketli olması iyi bir gelişme.

Ali

Merhaba hocam babam ağaçtan düşme sonucu beyin kanaması geçirdi geçmişi hatırlıyor yeni onlarları unutabiliyor ve sol kısmında his kaybı var hala serviste yatıyor nasıl bir yol izlemeliyiz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Serviste biraz takip edildikten sonra taburcu edilir. Hafıza problemi zamanla yerine gelecektir. Kanamanın yerine bağlı yine solunda hissizlik olabilir solda kuvvet kaybı yoksa eğer uyuşma ve hissizlikte zamanla düzelecektir.

Faruk Güdücü

İyi günler hocam.Eşim 9 ay önce hiper tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi.Şu an sağlık durumu genel olarak iyi.Co-diovan,norvasc,tegretol ve nötropil kullanıyor. Diş için anestezi almasında bir sakınca var mı acaba? Teşekkür ederim.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

hayır hiçbir sakınca yok

Serap Esen

Sayın Hocam 38 yaşında bayan bir yakınım düşme sonucu beyin kanaması geçirdi.düştüğü andan itibaren bilinci kapalı. Önce sağ, sonra sol tarafından ameliyat oldu.Bugün 3. Günü

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Daha çok erken bekleyip bilinç durumunu görmek gerekir.

Serap Esen

Sayın Hocam 38 yaşında bayan bir yakınım düşme sonucu beyin kanaması geçirdi.düştüğü andanitibaren bilinci kapalı. Önce sağ, sonra sol tarafından ameliyat oldu.Bugün 3. Günü kendiliğinden uyanmasını bekliyorlar Yoğun bakımda Kanama durmuş Elimi sık dediğinde sıkmış ama uyuyor bilinç kapalı. Uyanır mı bilinç yerine gelir mi.Çok teşekkür ederim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Daha şuan erken dönem dediğim gibi. Söylenen hareketleri yapması iyi bir gelişme

Sabir

Salam hovam atam bəyin kanamasi keçirdi tansiyon hastasi idi.beyinin saq talamus sahədə 31. -23 kanama sahə sol taraf felc oldu iyleşirmi əl barmaqları biraz yiqir

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğun bir Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı ve zaman gerekli

DOĞAN KARA

selam hocam babam beyin kanaması geçirdide ellerinr ayaklarına vuruyor hatta vucuduna ama bilinci hiç birzaman kaybolmadı tam iyileşmesi söz konusumu

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bilincinin kaybolmamış olması iyi bir şey. Kol ve ya bacaklarda güçsüzlük varsa zamanla ve fizik tedaviyle toparlayabilir

ibrahim er

mrb hacom yeğenim kaza geçirdi ilk kaza geçirdiginde kafasın da çöküntü ve beyin kanaması var dı ve sonra kanama ilerlemedi ve kapurgasında hafif kanama ve kırık var ilk geldiğinde kan kaypı vardı kan verildi ama suan kan değerleri iyi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kanamanın ilerlememiş olması iyi bir gelişme. kafatasındaki çökmede beyne batmıyorsa ve dışardan da kozmetik olarak bir sorun oluşturmuyorsa şuanki bulgularla ameliyata gerek yok demektir.

Merve

İy günler hocam yengem yüksek tansiyon sebebiyle beyin kanaması geçirdi 2 gündür yoğun bakımda kanaması çok olmuş ve ödem oluşmuş komadaymış tekrar uyanırmı durumu nedir ?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Takip eden doktorlarınız daha iyi bilgi verebilir buradan görmeden birşey diyemeyiz

Sevalvarol

İyi calismalar hocam ananem evde düşmüş kafasini vurmuş hafif beyin kanamasi varmiş ameliyat etmediler 5 gün yogun bakimda kaldi sol tarafinda felç dediler ama sol.ayağı gıdıklaniyor ne yapmamizi önerirsiniz iyileşme durumu varmıdır

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Zamanla toparlayabilir fakat yoğun bir fizik tedavi aldırmanız gerekli.

Halise

Kuzenim 36 yaşında yüksekten düşme sonucu beyin kanaması geçirdi. 4 gün uyutup ilacı kestiler acı çekiyor ama şuan yarı uyanık. Tamamen uyanır mı ? Kendine gelmezse tekrar mı uyutacaklar?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Sadece bu verdiğiniz bilgilere göre yorum yapamayız hastanın filmlerini de görmek gerekir

Turan

Merhaba hocam ,eşim yaklaşık 10 ay önce beyin kanaması geçirdi bir ay yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.kafatasina şant takıldı daha sonra beyin damarlarındaki baloncuk lar icin 2 klipleme 1 de stent takıldı. Sağ tarafında felç vardı ve konuşamıyordu şu an hem ayak hem el daha iyi yürümesinde problem kalmadı ama konuş hala yok bunun için terapi alıyor bazen bir kaç kelime söyleyebiliyor ama tekrarlayamıyor acaba konuşa bilmesi için başka ne yapabiliriz. Fiziksel olarak gayet iyi duruma geldi.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Konuşma fizyoterapisi aldırın eğer şuan bir kaç kelime konuşuyorsa biraz daha zamanla ve fizyoterapi ile yüksek oranda toparlar

Dilek öztürk

Hocam benim erkek arkadasım trafik kazası gecırdı. 10 gundur yogun bakımda eli ayagın kıpırdıyor gozlerını de acmıs ama bılınc yok diyorlar. Akcıgerlede enfeksiyon dan dolayı uyutuyarlarmış beyne zaararı olurmu atalatırmı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Akciğerdeki enfeksiyonun beyne zararı olmaz. Toparlaması beyindeki hasarın derecesine bağlı eğer ağır hasar varsa bu şekilde de kalabilir. Hasar kısmi ise zamanla toparlanabilme ihtimali vardır

Yılmaz

Babam yüksekten düşme sonucu beyin kanaması geçirdi iki gündür yogun bakımda doktor ameliyatlık bir durumunun olmadıgını söylede hastaneye ayakta gelmiş doktor geldiginde beynin %70 i kandı diyor yogun bakımda iki gün uyutarak tedavi uyguladılar şuan uyandırdılar sesi duyuyor fakat konuşma yok çok çırpınıyor elini ayağını çırpındırıyor doktor ilaç tedavisine başlıyacaz çırpınması için dedi sizce çırpınması normalmi babam 52 yaşında

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Çırpınma dediğiniz şey nöbet olarak anlıyorum nöbet için ilaç tedavisi verilir genelde ilaçlarla kontrol altına alınır

Yılmaz

Yukarıdaki yazıma istinaden ameliyatlık bir durumu olmaması demek birde hastaneye ayakta gelmesi herhangi bir felç durumunu ortadan kaldırırmı teşekkürler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Evet felç riski çok çok düşük demektir

Mert Yıldırım

Hocam merhabalar.Ben 17 yaşındayım.2 gün önce kafamın üst orta kısmını yatağın sivri yerine vurdum ve kafam şişti.Hiç mide bulantım veya baş ağrım yoktu fakat ailemin ısrarı nedeniyle acile gittim, ve beyin tomografisi çekildi.Beynime kan damladığı ve minimal kanama olduğu söylendi ve 1 gün acilde kontrol altında tutuldum.Kontrol altında tutulduğum sürece sadece serum verildi ve beynimin kanı emeceği söylendi.Sabah olduğundaysa son bir tomografi çekilip taburcu edildim.Çok kaygılıyım hocam ben üniversite sınavına hazırlanıyordum herhangi bir fonksiyon kaybı oluşur mu?Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler...

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Hayır merak etmeyin hiçbir fonksiyon kaybı olmaz.

Yılmaz

Yukarıdaki yazıma istinaden ameliyatlık bir durumu olmaması demek birde hastaneye ayakta gelmesi herhangi bir felç durumunu ortadan kaldırırmı teşekkürler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Evet risk çok çok düşük demektir

Cuma

Babam yüksekten düşme sonucu beyin kanaması geçirdi beyninde ödem oluşmuş yogun bakımda i4 gündür yogun bakımda iki gün beyin dinlensin diye uyuttular iki sonra uyandı ilk gün sadece gözleri açılltı şuan hareket ediyor konuşuyor ama sürekli kalkmak istiyor yataga baglı bir şekilde tedaviye devam ediyolar bu yataktan kalkma ibilinçli yapılmadıgı söyleniyor bu nedeni ne olabilir birde yogun bakımda kalma süresi neye göre belirleniyor doktoruna sordugumuzda zamana ihtiyacı var beslenmesi lazım diyor

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Evet doktorunuzun dediği gibi zamana ihtiyacı var. Zamanla toparlayacaktır

Ramiz

Benim dedem kalp krizi geçirdi ve kan sulandırıcı ilac verildi ilaç beyin kanamasına yol açtı hastanede müdahale edili hasar olur mu yaşam şansı ne kadar var

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Sadece bu verdiğiniz bilgilere bakarak hiç bi yorumda bulunamayız

Aysun

Hocam merhaba, 36 gün önce bayılıp düşme nedeniyle kafa travması geçirdim ve epidural hematom ameliyatı oldum.iyilesmem hızlı olsa da boyunda tahribat ve fıtık nedeniyle fizik tedavi de aldım.Bas dönmesi aralıklı devam ediyor

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Normal bunlar zamanla düzelir ama

Aysun

Hocam sorum şudur, ameliyattan yaklaşık 80 gün sonra yurtdışına 2.5-3 saatlik bir uçak yolculuğu planım var, sizce sakıncalı mıdır?ya da ne gibi önlemler alınmalıdır? teşekkür ederim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

80 gün uzun bir süre herhangi bir problem yaşamazsınız

Elif ö

Hocam merhaba. Dayım yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçirdi. 3 gün müşahade altında tutuldu bu süre sonunda damarda baloncuk oluştu. Ertesi gün ameliyata alındı. Genişleme olan damara da stent takıldı kanama ve baloncuk problemleri de başarıyla hallediildi denildi. Tabii hastamız ameliyata alınana kadar kendindeydi bilinci açıktı. Ameliyattan sonra 24 saat ardından uyanmadı. Ağrıya tepki veriyordu bir gün sonra tekrar beyin kanaması geçirdi. Bugün 7. Gün ameliyatın ardındam hastamız halen uyanmadı. Yoğun bakımda kritik durumda öneriiniz var mıdır çare nedir?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Anjio cd si ile gelin yardımcı olayım. Anevrizma tam kapanmamış olabilir

Mahmut Aksoy

İyi günler hocam benim 45 günlük bebeğim tesadüf bağırsak rahatsızlığından hastanede yatarken beyin kanaması geçirdi sağ kuşağının üst tarafında mandalina büyüklüğünde bir kanaması vardı 3 gün sürdü ve durdu şu an yoğun bakımdan çıkıp servise aldılar ve bu kanı emmesini bekliycez dediler çocuk nöbet geçiriyordu ve bunun için tallerimizi hapı sulandırıp oral olarak veriyor lar beyin bu katılaşan kanı emme süreci nedir ve de emermi bu kan emildikten sonra nöbetler kesilirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bu tarz kanamalardan sonra nöbet olması normal. Kanamanın tamamen emilmesi 1-3 ay arasıda değişir. Kanama zaten her halükarda emilir önemli olan beyne hasar vermemesidir.

Sevim koç

Hocam merhaba babam 67 yaşında yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi 25 gün oldu 1gün yoğun balonda 1 hafta hastanede kaldı bir ay sonra tekrar bakılacak fizik tedavi için 1 ay sonra dediler sol tarafında el ve ayaklarında güçsüzlük var el ve ayaklarımda zam zaman çekme oluyor ağırlaşıyor diyor bunlar normalmi fizik tedavi ile tamamen düzelirmi ?teşekkürler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Aktif ve yoğun bir fizik tedavi programı yaptırmanız gerekir zamana ihtiyacı var ama büyük oranda toparlar gibi duruyor

Yorumunuzu Yapınız