BOYUN FITIĞININ PATLADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Paylaş:
A+A-

BOYUN FITIĞI PATLAMASI 
Boyun fıtığı patlaması, omurganın boyun bölgesinde gelişen bir durumdur. Fıtığın iç malzemesinin sert dış duvardaki bir yırtıktan dışarı doğru çıkıp omuriliğe ve omurilikten çıkan sağ veya soldaki sinire şiddetli baskı yaptığı anlamına gelir. Birçok durumda, boyundaki fıtık patlamaları beşinci ve altıncı (C5-C6) veya altıncı ve yedinci (C6- C7) boyun omuru arasında meydana gelir. 
 
Boyun Fıtığı Patlaması Nasıl Oluşur? 
Bazı durumlarda, boyun fıtığı patlaması, fıtığı oluşturan kıkırdağın yapısının bozulmasından kaynaklanır. Omurgamızdaki diskler normalde yastıklama yeteneklerini veya şok emme niteliklerini korumak için jel benzeri bir malzeme ile doludur. Zamanla, kıkırdak parçalanmaya başlar ve disk su içeriğini kaybederek hasara karşı daha savunmasız hale gelir. Diskin sert dış tabakasının bu noktada kabarma veya yırtılma olasılığı daha yüksektir, bu da diskin iç malzemesinin dışarı itilmesine neden olabilir. Boyun fıtığı patlaması, iç malzeme yırtılmaya karşı bastırıldığında ve omurilik kanalına girdiğinde meydana gelir. Yaşa bağlı yıpranmaya ek olarak , travmatik yaralanma, aşırı vücut ağırlığı, tütün kullanımı, alkol tüketimi ve hatta genetik bile boyun fıtığı patlamasına katkıda bulunabilir.
 
Boyun Fıtığı Patlaması Belirtileri?
Boyun fıtığı patlaması her zaman şikayetlere neden olmaz. Ağrı genellikle disk materyali, omurilik veya çıkan bir sinir kökü de dahil olmak üzere sinir dokusu ile temas etmesinin sonucudur. Boyun omurgasında sinir sıkışması meydana gelirse, aşağıdakiler dahil diğer şikayetlerin yanı sıra sıkıştırma noktasından yayılan çekim ağrılarına da neden olabilir: 
 
 
  • Karıncalanma
  • Zayıflık
  • Uyuşma
  • Kas Kütlesinde Azalma
Yayılan şikayetlerin yeri genellikle sinir sıkışmasının kesin konumuna bağlıdır. Boyun bölgesindeki etkilenen bir sinir, omuzlarda, kollarda ve ellerde yukarıdaki şikayetlere neden olabilir. 
 
Boyun Fıtığı Patlamasında Hangi Tedaviler Mevcut?
Konservatif cerrahi dışı tedavi iyileşmenin ilk adımıdır ve ilaç tedavisi, dinlenme, masaj, fizik tedavi, ev egzersizleri, hidroterapi, kayropraktik bakımı ve ağrı yönetimini içerebilir. Boyun fıtığı patlaması nedeniyle kol ağrısı olan kişilerin % 95'inden fazlası yaklaşık altı hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Konservatif tedaviye cevap vermezseniz veya belirtileriniz kötüleşirse ameliyat gerekebilir. 
 
Boyun Fıtığı Patlamasında Ameliyat Dışı Tedaviler Nelerdir? 
Çoğu durumda, fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanan ağrı birkaç gün içinde iyileşir ve 4-6 hafta içinde tamamen geçer. Aktivitenizi kısıtlamak, buz / ısı terapisi ve ilaç kullanmak iyileşmenize yardımcı olabilir. 
 
İlaç Kullanımı: Doktorunuz ağrı kesiciler, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ve steroidler önerebilir. Bazen kas gevşeticiler kas spazmları için reçete edilir. 
 
Aspirin, naproksen, ibuprofen  ve selekoksib gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılan nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlara örnektir. 
 
Asetaminofen gibi analjezikler ağrıyı hafifletebilir ancak NSAID'lerin anti-enflamatuar etkilerine sahip değildir. Uzun süre analjezik ve NSAID kullanımı, mide ülserlerine ve böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. 
 
Metokarbamol , karisoprodol  ve siklobenzaprin  gibi kas gevşetici maddeler kas spazmlarını kontrol etmek için verilebilir. 
 
Sinirlerin şişmesini ve iltihabını azaltmak için steroid(kortizon) verilebilir. Beş günlük bir süre boyunca konik bir dozajda oral yolla veya kas içine enjeksiyon şekliyle alınabilir. 24 saat içinde neredeyse anında ağrı kesici sağlama avantajına sahiptir.
 
Steroid enjeksiyonları: İşlem, x-ışını floroskopi altında yapılır ve omurganın epidural boşluğuna bir steroid enjeksiyonu ve bir uyuşturucu madde içerir. İlaç, sinirlerin şişmesini ve iltihabını azaltmak için ağrılı bölgenin yanına verilir. Sonuçlar geçici olma eğilimindeyse de, hastaların yaklaşık% 50'si epidural enjeksiyondan sonra rahatlama olduğunu fark edecektir. Tam etkiyi elde etmek için tekrar enjeksiyonlar yapılabilir. Ağrının azalması süresi haftalarca veya yıllarca devam eder. Enjeksiyonlar fizik tedavi ve / veya ev egzersiz programı ile birlikte yapılır. 
 
Fizik tedavi: Fizik tedavinin amacı, en kısa sürede tam aktiviteye dönmenize ve ağrıların tekrar nüks etmesini engellemeye yardımcı olmaktır. Fizik tedavi uzmanları size doğru duruş, kaldırma ve yürüme teknikleri konusunda talimat verebilir ve boynunuzu, omuzunuzu ve kol kaslarınızı güçlendirmek ve germek için sizinle birlikte çalışırlar. Ayrıca, omurga ve kollarınızın esnekliğini uzatmanızı ve artırmanızı da teşvik ederler. Egzersiz ve güçlendirme egzersizleri, tedavinizin kilit unsurlarıdır ve yaşam boyu zindeliğinizin bir parçası olmalıdır. 
 
Bütünsel tedaviler: Bazı hastalar akupunktur, akupunktur, yoga, beslenme / diyet değişiklikleri, meditasyon ve biofeedback ağrılarını yönetmenin yanı sıra genel sağlığı iyileştirmede yararlı bulurlar. 
 
Boyun Fıtığı Patlaması Ameliyatı
Belirtiler ilerlediğinde veya konservatif tedavi ile düzelmediğinde, ameliyat bir seçenek olabilir. Ameliyatın planlanmasında hastanın yaşı, sorunun ne kadar sürdüğü, diğer tıbbi sorunlar, önceki boyun ameliyatları ve beklenen sonuçlar gibi faktörler göz önünde bulundurulur. 
 
Boyun fıtığı ameliyatında en yaygın yaklaşım anteriordur (boynun önü). Stenoz gibi diğer durumlarda dekompresyona ihtiyaç duyduğunuzda posterior (arkadan) bir yaklaşım uygulanabilir. 
 
Ön servikal diskektomi ve füzyon (ACDF): Boynunuzun ön tarafında küçük bir kesi yapar. Kemik omur ve fıtığı ortaya çıkarmak için boyun kasları, damarları ve sinirleri bir kenara alınır. Yırtılmış fıtığın sinire baskı yapan kısmı kaldırılır. Fıtıklaşmış materyali çıkardıktan sonra, disk boşluğu bir füzyon oluşturmak için bir kemik grefti veya kafesiyle doldurulabilir. Füzyon, iki veya daha fazla kemiğe katılma işlemidir. Zamanla greft, bir katı kemik parçası oluşturmak için yukarıdaki ve altındaki omurlara kaynaşacaktır.  
 
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız