BEL FITIĞI VE SIK İDRAR KAÇIRMA

Paylaş:
A+A-

BEL FITIĞI VE SIK İDRAR KAÇIRMA 
 
Bel ağrısı yaygın bir şikayettir, ancak aniden ortaya çıktığında ve ayrıca genital bölgede ani uyuşukluk, idrar yapma zorluğu veya idrar kaçırma ve bacaklarda zayıflık geliştiğinde acil müdahale gerektirir . Kauda ekina sendromuna genellikle omuriliği sıkıştıran büyük bel fıtıkları neden olur. Omurilikten bacaklara, idrar torbasına ve bağırsaklara giden sinirler çıkar. Bu sinirler büyük bel fıtığına bağlı uzun süre baskı altında kalırlarsa, geri dönüşü olmayan bir hasar oluşabilir. Baskıyı hafifletmek için yapılan ameliyat, kalıcı hasarı önleyebilir ve mesane ve bağırsak fonksiyonunu geri kazandırabilir. 
 
Kauda Ekina Sendromu Nedir ? 
 
Kauda ekina sendromu nadir görülen bir durumdur, ancak derhal tedavi edilmezse ciddi sonuçları vardır. Genellikle omurilik sonunda sinir köklerini sıkıştıran beldeki büyük fıtıklardan kaynaklanır . Bu sinir kökleri bir araya toplanmış ve bir atın kuyruğuna benzemektedir. İsimlerini bu şekilde alırlar. Cauda Equina, Latince "atın kuyruğu" anlamına gelir. 
 
Uzun zamandır devam eden veya kronik olan çoğu bel probleminden farklı olarak, kauda ekina, inme veya kalp krizi gibi akut bir olaydır. Çoğu zaman, 6 ile 10 saat kadar kısa sürede hızla gelişir. Genital bölgede ani bir uyuşukluk başlangıcı ve ani idrar yapamama ile birlikte olan klasik bel ağrısı semptomları, tıbbi acil durum belirtileridir. 
 
Daha az sıklıkla, tekrarlayan bel ağrısı problemleri olan kişilerde, kauda ekina yavaş yavaş idrar semptomların ilerlemesine yol açarak ortaya çıkabilir. Kauda ekina sendromu mesaneyi kontrol eden sinirlerin bir rahatsızlığı olduğu için semptomları mesane veya prostat problemlerinden kaynaklananlara benzer olabilir. 
 
Şikayetler Nelerdir ? 
 
Kauda ekina sendromunun semptomları mesane, barsak veya idrar yapma problemi veya idrar kaçırma gibi cinsel fonksiyonlarla ilgili problemleri içerir. Çoğu insan belde kalçada ağrı ve kalçaların yanı sıra “eyer bölgesinde” uyuşma ve karıncalanma (rektum ve genital bölgeler ve iç uyluk) hisseder. Ağrı, diz üstü baldır ve ayağa ( siyatik ) uyluğun arkasından geçebilir.  Bir birey, özellikle sandalyeden kalkarken, bacakta veya ayağında zayıflık veya felç geçirebilir. Aşırı bacak güçsüzlüğü ve mesane veya barsak fonksiyonlarının kaybı acil durum belirtileridir;  Böyle bir durumda derhal tıbbi yardım alın. 
 
Sebepler Nelerdir ? 
 
Büyük bir patlamış fıtık, kauda ekina sendromuna neden olabilir. Bel fıtığında, fıtığın jel benzeri merkezi, fıtığın duvarındaki zayıf bir alanda şişebilir veya yırtılabilir ve sinirleri sıkıştırabilir. Vakaların çoğunda, bel fıtığı L4-5 veya L5-S1 seviyelerinde görülür. Spor yaralanması, düşme veya araba kazası, omurgayı kırabilir veya kasları yırtıp sinirlere zarar verebilir. Diğer nedenler arasında omurga kanalın daralması ( darlık ), bir tümör, bir enfeksiyon veya bir kanama vardır. 
 
Bel Fıtığı ve Sık İdrar Kaçırma Teşhisi Nasıl Yapılır ? 
 
Dikkatli bir tıbbi muayene, kauda ekina sendromunun ve idrar kaçırmanın şüpheli bir teşhisini doğrulayacak ya da ekarte edecektir. Değerlendirme tıbbi bir öykü ve fizik muayene içerir. Anal bölgede duyu kaybı açık bir bulgudur. Ağır bacak güçsüzlüğü, genital bölgedeki uyuşukluk veya mesane ya da barsak fonksiyonlarının kaybı şikayeti olan bir hastada, fıtığın omurilik sinirlerini ne kadar sıkıştığını ortaya çıkarmak için emar çekilmelidir.  
 
Bel Fıtığı ve Sık İdrar Kaçırma Tedavisi ? 
 
Akut kauda ekina sendromu olan bir hasta için ameliyat acil bir ihtiyaçtır. Amaç, idrar, barsak ve bacaklara duyu ve kas fonksiyonunu geri kazandırmak için omurilik sinirleri üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Sebebe bağlı olarak, aşağıdaki ameliyatlardan biri yapılabilir: 
 
Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı , fıtığın sinirleri sıkıştıran kısmını çıkarır. Patlamış fıtığın omurilik sinirlerini sıkıştıran kısmı dikkatlice çıkarılır. 
 
Darlık için spinal dekompresyon kemik mahmuzlarını ve sinirleri sıkıştıran bağ dokularını uzaklaştırır. Omurilik kanalının çatısını oluşturan kemik dokusu kaldırır. Daha sonra, omuriliği daha fazla rahatlatmak için yumuşak doku ve kemik mahmuzları çıkarılır.  

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız