BEL FITIĞI VE SIK İDRAR KAÇIRMA

Paylaş:
A+A-

BEL FITIĞI VE SIK İDRAR KAÇIRMA 
 
Bel ağrısı yaygın bir şikayettir, ancak aniden ortaya çıktığında ve ayrıca genital bölgede ani uyuşukluk, idrar yapma zorluğu veya idrar kaçırma ve bacaklarda zayıflık geliştiğinde acil müdahale gerektirir . Kauda ekina sendromuna genellikle omuriliği sıkıştıran büyük bel fıtıkları neden olur. Omurilikten bacaklara, idrar torbasına ve bağırsaklara giden sinirler çıkar. Bu sinirler büyük bel fıtığına bağlı uzun süre baskı altında kalırlarsa, geri dönüşü olmayan bir hasar oluşabilir. Baskıyı hafifletmek için yapılan ameliyat, kalıcı hasarı önleyebilir ve mesane ve bağırsak fonksiyonunu geri kazandırabilir. 
 
Kauda Ekina Sendromu Nedir ? 
 
Kauda ekina sendromu nadir görülen bir durumdur, ancak derhal tedavi edilmezse ciddi sonuçları vardır. Genellikle omurilik sonunda sinir köklerini sıkıştıran beldeki büyük fıtıklardan kaynaklanır . Bu sinir kökleri bir araya toplanmış ve bir atın kuyruğuna benzemektedir. İsimlerini bu şekilde alırlar. Cauda Equina, Latince "atın kuyruğu" anlamına gelir. 
 
Uzun zamandır devam eden veya kronik olan çoğu bel probleminden farklı olarak, kauda ekina, inme veya kalp krizi gibi akut bir olaydır. Çoğu zaman, 6 ile 10 saat kadar kısa sürede hızla gelişir. Genital bölgede ani bir uyuşukluk başlangıcı ve ani idrar yapamama ile birlikte olan klasik bel ağrısı semptomları, tıbbi acil durum belirtileridir. 
 
Daha az sıklıkla, tekrarlayan bel ağrısı problemleri olan kişilerde, kauda ekina yavaş yavaş idrar semptomların ilerlemesine yol açarak ortaya çıkabilir. Kauda ekina sendromu mesaneyi kontrol eden sinirlerin bir rahatsızlığı olduğu için semptomları mesane veya prostat problemlerinden kaynaklananlara benzer olabilir. 
 
Şikayetler Nelerdir ? 
 
Kauda ekina sendromunun semptomları mesane, barsak veya idrar yapma problemi veya idrar kaçırma gibi cinsel fonksiyonlarla ilgili problemleri içerir. Çoğu insan belde kalçada ağrı ve kalçaların yanı sıra “eyer bölgesinde” uyuşma ve karıncalanma (rektum ve genital bölgeler ve iç uyluk) hisseder. Ağrı, diz üstü baldır ve ayağa ( siyatik ) uyluğun arkasından geçebilir.  Bir birey, özellikle sandalyeden kalkarken, bacakta veya ayağında zayıflık veya felç geçirebilir. Aşırı bacak güçsüzlüğü ve mesane veya barsak fonksiyonlarının kaybı acil durum belirtileridir;  Böyle bir durumda derhal tıbbi yardım alın. 
 
Sebepler Nelerdir ? 
 
Büyük bir patlamış fıtık, kauda ekina sendromuna neden olabilir. Bel fıtığında, fıtığın jel benzeri merkezi, fıtığın duvarındaki zayıf bir alanda şişebilir veya yırtılabilir ve sinirleri sıkıştırabilir. Vakaların çoğunda, bel fıtığı L4-5 veya L5-S1 seviyelerinde görülür. Spor yaralanması, düşme veya araba kazası, omurgayı kırabilir veya kasları yırtıp sinirlere zarar verebilir. Diğer nedenler arasında omurga kanalın daralması ( darlık ), bir tümör, bir enfeksiyon veya bir kanama vardır. 
 
Bel Fıtığı ve Sık İdrar Kaçırma Teşhisi Nasıl Yapılır ? 
 
Dikkatli bir tıbbi muayene, kauda ekina sendromunun ve idrar kaçırmanın şüpheli bir teşhisini doğrulayacak ya da ekarte edecektir. Değerlendirme tıbbi bir öykü ve fizik muayene içerir. Anal bölgede duyu kaybı açık bir bulgudur. Ağır bacak güçsüzlüğü, genital bölgedeki uyuşukluk veya mesane ya da barsak fonksiyonlarının kaybı şikayeti olan bir hastada, fıtığın omurilik sinirlerini ne kadar sıkıştığını ortaya çıkarmak için emar çekilmelidir.  
 
Bel Fıtığı ve Sık İdrar Kaçırma Tedavisi ? 
 
Akut kauda ekina sendromu olan bir hasta için ameliyat acil bir ihtiyaçtır. Amaç, idrar, barsak ve bacaklara duyu ve kas fonksiyonunu geri kazandırmak için omurilik sinirleri üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Sebebe bağlı olarak, aşağıdaki ameliyatlardan biri yapılabilir: 
 
Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatı , fıtığın sinirleri sıkıştıran kısmını çıkarır. Patlamış fıtığın omurilik sinirlerini sıkıştıran kısmı dikkatlice çıkarılır. 
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
Darlık için spinal dekompresyon kemik mahmuzlarını ve sinirleri sıkıştıran bağ dokularını uzaklaştırır. Omurilik kanalının çatısını oluşturan kemik dokusu kaldırır. Daha sonra, omuriliği daha fazla rahatlatmak için yumuşak doku ve kemik mahmuzları çıkarılır.  

5 Yorum
Tarik Arslan

Hocam esim 30 yasinda adapazarinda ozel bi hsstanede patlamis bel fitigi ameliyato oldu ameliyat oncesi 2 hafta tuvalet yapamamisti ameliyat sonrasi sinirleede his kaybi olustugu anlasildi sonda kullaniyor 1.5 seneyi gecti cokbdoktorlar gezdim care bulamadim yemek yiyemiyor 35 kilo verdi su an 70 kiloya dustu yemek yerse yapamadigi icin cok agri cekiyor hayatimiz zindan oldu kotuye gidiyor elimde amiliyat oncesi sonrasi 4 adet cekilmis mr bulunmakta bana bivare bulabilirmisiniz...

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Eğer omurilikte fıtığa bağlı ameliyat öncesinde hasar gelişmişse maalesef geri dönüşü olmayabilir. Geçmiş olsun

Erdem şahin

Slm hocam sag belim çok asiri agri yapiyo dayanilmaz bi agri sag ayagim komple uyusuyo son bir haftadir sık sık idrara sıkışmaya basladim karin agrimda cogaldı ishalde basladi bir haftadan fazla oldu belim cok kotu arac kullanamaz oldum sag ayagimin uyuşuklugundan ve bel agrimdan bu bel fitigimidir yada baslangicmidir lütfen bilgi verin şimdiden çok teşekkürler hocam

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Merhaba öncelikle geçmiş olsun sağ ayaktaki uyuşma ve ağrı bel fıtığına bağlı ağrı olabilir ama ishal ve karın ağrısının onunla ilgisi yok. Belden Emar çektirmeniz gerekir ve ishal karın ağrısı içinde bir dahiliye uzmanına görünmenizi tavsiye ederim

Osman

Hocam bel fitigindan 2018 kasim ve 15 aralik tarihleri arasinda ard arda 3 ameliyat oldum son ameliyatimda platin vevida takildi ama yaklasik 10 aydir mesane ve idrar bolgesinde ve sol ayagimda his kaybi var hasta bezi kullaniyorum bu durum kendi doktorum ca normal olarak nitelendiriliyor bu durum hakkinda sizin gorusunuz nedir? Sagilarimla

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Sinirler zedelenmiş ise his kaybı ve idrar kaçırma olabilir. Ameliyattan öncede varmıydı bu şikayetler ?

kemal

selamlar yaklaşık bir yıldır idrar yaparken tayzikte yoğun azalma var,ürolojiye gittiğimde testlerde birşey çıkmadı,fıtık başlangıcı yaklaşık 4 yıldır vardı,beldede zaman zaman ağrılar oluşuyor fakat bacaklarda uyuşukluk güç kaybı gibi şikayetlerim yok tek sıkıntım idrarda bazen zorlanma ve tayzik olmaması sebebi fıtığamı bağlıdır.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Fıtık büyük değilse bu şikayetleri yapmaz tekrar bir üroloji doktoruna görünün

Yasemin yalcin

Hocam mrb 1 haftadan fazladır belim çok ağrıyor hemen kalçanın bi üstü ayrıca sol bacagımda arada sancı yapıyor bende idrar kaçırma yok ama vajinamda sürekli bi ıslaklık hissediyorum acaba sebebi ne olabilir

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bel fıtığı olabilir beyin cerrahına muayene olup emar çektirin diğer şikayetiniz içinde bir kadın doğumcu görsün

Yorumunuzu Yapınız