BEYİN ANEVRİZMA TEKRARLAR MI?

Paylaş:
A+A-

BEYİN ANEVRİZMA TEKRARLAR MI ? 
 
Kapalı Beyin Anevrizma Ameliyatı mı ? Yoksa Açık Beyin Anevrizma Ameliyatı mı ? 
 
Beyin anevrizmaları endovasküler tedavisi yani kapalı beyin anevrizma ameliyatı uzun süreli kanamanın önlenmesinde etkilidir, ancak Radyoloji dergisinde yayınlanan yeni bir manyetik rezonans anjiyografi (MRA) çalışmasına göre, vakaların önemli bir kısmında anevrizma tekrarlaması görülebilir. 
 
İntrakraniyal anevrizma beyindeki kan damarı içinde şişen ve kanla dolup taşan zayıf veya ince bir noktadır. Sızıntı yapabilir veya yırtılabilir ve ölümcül bir beyin kanamasına neden olabilir. 
 
Endovasküler tedavi (kapalı beyin anevrizma ameliyatı)  1990'larda geliştirilen ve 2000'lerin başlarında intrakranial anevrizma tedavisinde kanıtlanmış bir tedavi haline gelmiştir. Endovasküler tedavide (kapalı beyin anevrizma ameliyatı)  bobinler, bir mikro kateter vasıtasıyla kasıktaki bir kan damarı yoluyla anevrizmanın bulunduğu yere geçirilir. Bobinler genişler ve daha fazla kanamayı önlemek için anevrizmada bir sızdırmazlık veya tıkanma sağlayan bir pıhtı oluşumuna neden olur. 
 
Endovasküler tedavinin (kapalı beyin anevrizma ameliyatının) ana dezavantajı , yeniden yapılanma ya da orijinal anevrizmaya kan akışının geri dönüşüdür. Bunun klinik önemi üzerine yapılan önceki çalışmalar, nispeten kısa süreler boyunca ve sınırlı sayıda hastayı izlemiştir. 
 
Yeni çalışma için araştırmacılar, endovasküler tedavinin (kapalı beyin anevrizma ameliyatının)  anevrizma yırtılmalarını önlemedeki uzun vadeli etkinliğini araştırmıştır. Tek bir merkezde endovasküler tedavi (kapalı beyin anevrizma ameliyatı)  ile intrakraniyal anevrizmadan 10 yıl sonra klinik muayene ve 3 Tesla MRA (MR anjio). Ayrıca, endovasküler tedaviden 10 yıl sonra takip edilen hastalarda kanama ve / veya anevrizma nüks oranını bildiren çalışmaları belirlemek için tıbbi literatürdeki sonuçları gözden geçirdiler. 
 
10 yıldan uzun bir süre boyunca takip edilen 129 anevrizma arasında, yüzde 12,4’ünde anevrizmada terarlama yani anevrizma içine yeniden kan dolumu olduğu gösterilmiştir. MRA'da eksik tıkanma ve beş yıl içinde geç tekrarlama için risk faktörleriydi. 2,902 anevrizmanın literatür taraması tam doldurulmamanın ve 10 milimetreden büyük anevrizmalarda, anevrizma  büyüklüğünün tekrarlama için risk faktörleri olduğunu göstermiştir. 
 
Sonuçlar, endovasküler tedavinin (kapalı beyin anevrizma ameliyatının)  uzun vadeli kanamayı önlemede etkili olmasına karşın, daha büyük anevrizmaları veya tam doldurulma olmayan anevrizmalarda, hastaların uzun süreli bir anevrizma tekrarlama riskiyle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. 
 
Açık beyin anevrizma ameliyatı yıllardır uygulanan ve iyi bilinen bir yöntemdir. Beyin cerrahı kafatasında küçük bir açıklıktan mikroskop eşliğinde ilerleyerek anevrizma bulunan damar ulaşır ve anevrizma boynuna titanyum bir klip yerleştirir.  
 
Bu klip normal damarları korur ve anevrizma içine tekrar kan dolmasını engeller. Beyin kanamasının tekrarlama riskini önlemiş olur.  
 
Ameliyat öncesi beyin damarlarını daha iyi görüntülemek için beyin anjiografisi yapılır. Böylece anevrizma yerleştiği beyin damarı ve anevrizmanı şekli ameliyat öncesi tamamen ortaya konumuş olur. 
 
Açık beyin anevrizma ameliyatında tekrarlama riski çok daha düşüktür bu yüzden kontrol MRA (MR anjio) veya beyin anjiografisi yapma ihtiyacı endovasküler yani kapalı beyin anevrizma ameliyatına göre çok daha düşüktür.  
 
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

7 Yorum
özlem

benimde beynimde iki tane anevrizma vardı sitent takıldı kapalı yapıldı ve şimdi tekrar dolum var risklimi sizce acaba teşekkürlet. SAYGILARIMLA...

OP. DR. EYÜP BAYKARA

evet tekrar dolum varsa tekrar kanama riski var demektir. Çok beklemeden anevrizmalarınızın tekrar kapatılması gerekir.

Ayla Ergul

8 yìl once açik anevrizma ameliyati olup cip takilan nisanlim 4 gùn ònce beyin kanamasindan hayatini kaybetti cok uzgunum tekrar neden boyle olabilir bunun aciklamasi varmì lutfen bilgi verirmisiniz cunku 2 gùn once cok tartistik kendimi suclu hissediyorum

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Öncelikle başınız sağolsun açık anevrizma ameliyatı sonrası tekrarlama ihtimali çok çok düşüktür ama yinede seneden seneye kontrol öneriyoruz. Tartışmayla tekrar kanama olmasının bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

ali dinç

Benim annemde 5 sene önce anevrizma hastalığı tesadüfen ortaya çıktı ve hemen müdahale edilerek risk atlatıldı sonrasında 6 aya bir anjiyo olarak kontrol edildi ve en son 2017 yılında anjiyo oldu ve doktor 2 yıl sonra yeniden anjiyo olacağını söyledi. Öncelikle kasıktan girilerek stent takılarak yapılan bir ameliyat bu durumda bu açık ameliyat mı olmuş oluyor ayrıca annemde sıcak havalarda özellikle baş ağrısı veya yorgun olduğunda falan baş ağrısı şiddeti artıyor bunlar normalmi. birde son sorum annemin oruç tutmasında falan bir sakınca var mı

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Merhaba geçmiş olsun, bu yapılan işlem kapalı ameliyat olarak adlandırılıyor. Kontrol beyin anjio su yaptırmanız gerekir. Oruç tutabilir. Diğer söylediğiniz şikayetlerin bu yapılan işlemle alakası yok.

Gülay unal

Ben iki yıl önce beyin kanamasi geçirdim baloncuk ve BI damarlara yırtılma varmış iki tane stent yakıldı açık amaliyat oldum üstünden iki yil geçti doktor bunun olma sebebi sigaradan dedi ama canım çok istiyor tek yıl içiyorum bi sıkıntısı olurmu

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Sigara anevrizma oluşumunda bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. Fakat her sigara içende de anevrizma olacak diye bir kural yok. Yinede sağlığınız açısından içmemenizde fayda var

Hakim ceylan

Selam hocam ben 2 yil once anevrizma amelyati gecirdim ilkinde basarasiz ikincide basarali oldu bu aralar guzum zomluyor bide basimda hafif sizlama agri var tekrarlanmasindan korkuyorum ne yapmam lazim tsk

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kontrol beyin anjiyosu çektirmeniz gerekir

Akın Paşa

selam hocam ben 2 yıl önce açık anevrizma ameliyatı oldum.Son zamanlarda sert baş dönmeleri ve ince ince ağrılar başladı.Acile gittim bt çeķtiker,kanamam olmadığını söylediler tahlillerimde birşey cıķmadı ama ağrım ve ara ara baş dönmelerim devam ediyor.Ben ne yapmalıyım? aynı zamanda hipertansiyon hastasıyım.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Kontrol beyin anjiosu yaptırın

Mujgan

Selam benim eşim 2ay önce beyin kanaması geçirdi 1adet baloncuk yani anevrizma ameliyatı oldu şuan sildik baş ağrısı ve terleme oluyor tekrar bu baloncuk oluşma ihtimali nedir teşşekürler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Tekrarlama ihtimali çok düşüktür. 1 ay sonra kontrol amaçlı beyin anjiyosu yaptırmanızı tavsiye ederim

Yorumunuzu Yapınız