PATLAMIŞ BEL FITIĞI AMELİYATSIZ GEÇER Mİ

Paylaş:
A+A-

 PATLAMIŞ BEL FITIĞI AMELİYATSIZ GEÇER Mİ ?
 
Bel fıtığı patlamış tüm hastalar için ameliyat gerekmemektedir. Aslında, bazı hastalarda herhangi bir cerrahi tedavi olmadan ağrılarda rahatlama görülebilir. İyi bir beyin cerrahı ve fizik tedavi uzmanıyla birlikte muayene ve tetkikten geçirildiyseniz, ilk önce ilaç tedavisi, istirahat, bazı fizik tedavi uygulamaları denenmelidir. Bunların arasında yine ameliyatsız teknikler olan omurilik enjeksiyonları veya tedavileri uygulanabilir.  
Çoğu durumda, fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanan ağrı birkaç gün içinde iyileşir ve 4-6 hafta içinde tamamen geçer. Aktivitenizi kısıtlamak, buz / ısı terapisi ve ilaç kullanmak iyileşmenize yardımcı olacaktır.
 
İlaçlar : Doktorunuz ağrı kesiciler, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ve steroidler önerebilir. Bazen kas gevşeticiler kas spazmları için reçete edilir.
 
Aspirin, naproksen, ibuprofen ve selekoksib  gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), enflamasyonu azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kullanılan nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlara örnektir.
Asetaminofen  gibi analjezikler ağrıyı hafifletebilir ancak NSAID'lerin anti-enflamatuar etkilerine sahip değildir. Uzun süre analjezik ve NSAID kullanımı, mide ülserlerinin yanı sıra böbrek ve karaciğer problemlerine neden olabilir.
Metokarbamol, karisoprodol ve siklobenzaprin gibi kas gevşetici maddeler kas spazmlarını kontrol etmek için verilebilir.
Sinirlerin şişmesini ve iltihabını azaltmak için steroid verilebilir. Beş günlük bir süre boyunca kronik bir dozajda oral yolla alınırlar. 24 saat içinde neredeyse anında ağrı kesici sağlama avantajına sahiptir.
 
Steroid Enjeksiyonları: İşlem, x-ışını floroskopi altında yapılır ve omurganın epidural boşluğuna bir steroid enjeksiyonu ve bir uyuşturucu madde içerir. İlaç, sinirlerin şişmesini ve iltihabını azaltmak için ağrılı bölgenin yanına verilir. Sonuçlar geçici olma eğilimindeyse de, hastaların yaklaşık % 50'si epidural enjeksiyondan sonra rahatlama olduğunu fark edecektir. Tam etkiyi elde etmek için tekrar enjeksiyonlar yapılabilir. Ağrının azalması süresi haftalarca veya yıllarca devam eder. Enjeksiyonlar fizik tedavi ve / veya ev egzersiz programı ile birlikte yapılır.
 
Fizik tedavinin amacı, en kısa sürede tam aktiviteye dönmenize ve yeniden yaralanmayı önlemenize yardımcı olmaktır. Fizik tedavi uzmanı size doğru duruş, kaldırma ve yürüme teknikleri konusunda talimat verebilir ve belinizi, kalçanızı ve bacak kaslarınızı güçlendirmek ve germek için sizinle birlikte çalışır. Ayrıca, omurga ve bacaklarınızın esnekliğini uzatmanızı ve artırmanızı da teşvik ederler. Egzersiz ve güçlendirme egzersizleri, tedavinizin kilit unsurlarıdır ve yaşam boyu zindeliğinizin bir parçası olmalıdır.
Tüm  bu tedaviler denendikten sonra bile hala şiddetli ağrınız varsa, mikrocerrahi ile ameliyat tek ve en iyi seçenektir.
 
 
 
 

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız