ANEVRİZMA AMELİYATI

Paylaş:
A+A-

 

ÇOKLU ANEVRİZMALAR (TEK HASTADA BİRDEN FAZLA ANEVRİZMA VARLIĞI)

 

Beyin anevrizmalı hastaların yaklaşık %20 ile 30’unda ek anevrizma bulunur. Bu sıklık tek başına şans eseri beklenenden 10 kat daha fazladır ve çoklu anevrizma gelişiminin altında yatan sebepleri akla getirmektedir. Çoklu anevrizmalar aynı hastada ön veya arka dolaşımda, aynı veya farklı ana damar üzerinde yerleşebilirler. Yapılan çalışmalarda subaraknoid kanamalı hastalarda çoklu anevrizmalı hastaların son durumunun tek anevrizması olanlardan daha kötü olduğu bildirilmiştir. Subaraknoid kanama durumunda çoklu anevrizma varlığında kanayan anevrizmanın hangisi olduğuna karar vermek önemlidir ve tedaviye kanamış olan anevrizmadan başlayıp sonra ana damarın proksimalinden distaline doğru devam etmek önerilir. Genel olarak anevrizma tedavisi hem açık cerrahi ve hem de endovasküler tedavi imkanlarına sahip ileri merkezlerde ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. 

 Çoklu anevrizma sıklığı beyin kanamalı olgularda %15-33,5 olarak bildirilmiştir . Beyin kanamalı hastalarda çoklu anevrizmalı hastaların son durumunun tek anevrizması olanlardan daha kötü olduğu bildirilmiştir. Çoklu anevrizma gelişimi ile ilgili çevresel ve genetik faktörlerin anlaşılması beyin anevrizma gelişim sebeplerinin açıklanması için önemlidir. Çoklu anevrizma ile ilişkili faktörler üzerine yapılan bir çalışmada tansiyon hastalığının çoklu anevrizma gelişimiyle ilişkili en önemli faktör olarak saptanmıştır . Bir çalışmada yüksek tansiyon, sigara kullanımı, ailede beyin damar  hastalığı hikayesi, kadın cinsiyet ve kadınlarda postmenapozal durum varlığının çoklu anevrizmaya sahip olma ile birliktelik gösterdiği saptanmıştır. Anevrizmaya bağlı beyin kanaması durumunda tek ve çoklu anevrizmalı hastalarda önemli demografik ve klinik farklılıklar saptanmıştır. Kadın cinsiyet, uzun süre sigara içme hikayesi, arka dolaşım anevrizması, yüksek vücut kütle endeksi ve siyah ırk çoklu anevrizma gelişiminde bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. 

 Tedaviye karar verirken göz önünde bulundurulması gereken faktörler hastanın yaşı ve genel sağlık durumu, anevrizmanın yerleşim yeri (ön dolaşım veya arka dolaşım) ve büyüklüğü ve tedavi eden merkezdeki teknik olanak varlığı ve personel deneyimidir.

 

 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

1 Yorum
Mehmet akcan

Hocam merhabalar benim bi sorum olacak benim babam anevrizma ameliyatı oldu 16 17 gün yoğun bakımda yattı ve şuan sağlık durumu iyi yanlız yeme içme iştah pek fazla yok ve düzgünce konuşamiyor bu süreç ne zamana kadar devam eder

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bu tarz kanama ve anevrizma ameliyatından sonra görülebilecek problemler bunlar biraz zamanla hepsi düzelecektir merak etmeyin.

Yorumunuzu Yapınız