BEL FITIĞI VE HAMİLELİK
Made in Graphic Adertising Agency London

BEL FITIĞI VE HAMİLELİK

Paylaş:
A+A-

 BEL FITIĞI VE HAMİLELİK
 
Birçok kadın için hamilelik harika bir deneyimdir.. Bununla birlikte, anne adayının bekleyebileceği birçok değişiklik ve zorluk var ve sırt ağrısı bunlardan biri. Hamile kadınlar için iyi haber, şiddetli bel ağrısı gelişiminin çok nadir olmasıdır...
 
Semptomatik bel ağrısının ağır olması insidansı yaklaşık yüzde 1 ile 2'dir. Bu, omurganın alt kısmındaki genellikle fıtıklaşmış veya şişkin bir diskten kaynaklanan siyatik olarak bilinen bir durumla ilişkilendirilebilir...
 
Hamile bir kadının vücudunda meydana gelen birçok fizyolojik değişiklik onu daha önce tanımadığı ya da yaşamamış olabileceği bel ağrısını geliştirebilir. Neyse ki çoğu kadın için bel ağrısı sıklıkla doğumdan sonra kısa sürede giderilir...
Hamilelik sırasında sırt ağrısının gelişimi, öncelikle büyüyen fetüs ile ilişkili kilo alımı ile ilgilidir.. Kazanılan ekstra kilo, hamile kadının omurgasına ekstra yük bindirir...
 
Omurga içindeki diskler veya yastıklar etkili amortisör işlevi görür, ancak kilo alımı nedeniyle başarısız olabilir. Hamile bir kadın, üstlendiği faaliyetin miktarına veya yoğunluğuna bağlı olarak bel ağrısı yaşayabilir. Çoğu zaman, sadece dinlenmek - ya uzanmak ya da yatma pozisyonuna girmek - ağrıyı hafifletmek ya da azaltmak için yeterlidir, çünkü bu, hamile kadını dik tutmak için bel kaslarının daha fazla çalışmasını önler..
 
 Bel ağrısının bir sonraki ortak nedeni, büyüyen rahimden kaynaklanan karın kaslarının zayıflamasıdır. Karın kasları hamile kadına daha az karın kuvveti vererek incelme veya ayrılma eğilimindedir. Bu kaslar bizi dik ve dikey konumda tutan şeydir, bu yüzden zayıfladıklarında veya ayrıldıklarında gerekli bir destek yapısı kaybolur ve sırt kaslarına, disklere ve kemiklere daha fazla yük biner. Ağrı en çok hareket ve aktivite ile ortaya çıkar ve dinlenirken rahatlar.
 
Bebek hamilelik sırasında büyüdükçe, hamile bir kadın duruşunu, özellikle de ağırlık merkezi kayarken öne doğru eğilen sırtının değiştiğini fark edebilir. Bu, omurga hizası için normal değildir. İdeal olarak, omurga dengelidir, ancak kifoz olarak da bilinen kambur duruşun bel ağrısına neden olduğu iyi bilinmektedir. 
 
Gebe kadınlarda bel ağrısının üçüncü büyük nedeni hormonal değişikliklerdir. Bebeğin doğum kanalı içinden geçişine hazırlanmak için, bir hormon kalça eklemlerindeki bağları gevşetir. Bu değişen hormonlar bağ dokularının gevşek ve zayıf olmasına neden olabilir. Bağlar kemikleri çok fazla hareket etmekten alıkoymaktadır ve zayıflamaları sırt ve bel ağrısına neden olabilir.
 
Son olarak, bel ağrısı için sıklıkla göz ardı edilen bir neden stresdir. Etkili yönetim sayesinde, stresi mümkün olduğunca sınırlamak ağrıyı hafifletebilir veya azaltabilir.
 
Hamile bir kadın sırt ağrısını nasıl hafifletir? Düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Sırt ve göbek kaslarını kuvvetlendiren egzersiz, hem hamilelikte sırt ağrısının önlenmesini hem de belirdiklerinde semptomları hafifletmenin güvenli ve etkili bir yoludur. Yardımcı olabilecek diğer egzersizler arasında sabit bir bisiklet ve havuz aktiviteleri sayılabilir. Fizik tedavi uzmanları, akupunktur uzmanları ve masaj terapistleri de bel ağrısı olan hamile kadınların tedavisinde rol oynayabilir. Ağrılı bölgeye sıcak veya soğuk uygulanması da yardımcı olabilir. 
 
Hamile kadınlar, sırt ağrıları devam ederse doktorlarıyla konuşmalı ve bir doktor tarafından önerilmedikçe asla ağrı kesici ilaç almamalıdır. Asetaminofen genellikle hamilelik sırasında çoğu kadın için güvenlidir ve muhtemelen en çok kullanılan ilaçtır. Aspirin ve ibuprofen  ve narkotikler gibi diğer nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)  tavsiye edilmez.
 
Hamilelikte bel ağrısı bazı hamile kadınlar için zor olabilir, ancak ağrıyı en aza indirmek için yapılabilecek birkaç şey var. Erken başlayan tedavi genellikle daha başarılı olacaktır. Tutarlı egzersiz ve bel ağrısının izlenmesi sırt ve omurgadaki hasarın hızlanmasının önlenmesine yardımcı olabilir. Unutmayın: Sağlıklı bir anne olmak, sağlıklı bir bebeğin sağlanmasında önemli bir faktördür.
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

4 Yorum
Mehmet Öztürk

Iyi günler ,esim hamile ve zaten belde L4 ve L5 sinirler hasarli sol ayaga kadar uyusukluk oluyor, sorum su eger normal dogum yaparsa zarari olurmu ? Yada sezeryanla mi olmali ?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Merhaba geçmiş olsun, Mrg yi görüp ona göre değerlendirmek gerekir. normal doğum sırasında şiddetli ıkınma olacağı için aşırı şiddetli ıkınmanın çok az da olsa mevcut fıtığı büyütme ihtimali vardır.

Ayse Handan YOLCU

Doğum yada başka sebeple yolunuz düşerse Houston Galleria'da ayni sitede Sahibinden 1+1 ve 2+1 full esyali kiralik daireler,kiraya elektrik,su,internet ve TV kablolu yayin dahil, Araba Kiralama secenekleriyle, arkadaş canlısı Türk komşu ve arkadaşlarla çok güzel vakit gecirebilir HEB supermarket,Galleria AVM vb birçok merkezi yere yakın olması hayatınızı çok kolaylaştiracaktir. Houston ziyaretiniz kesinlikle eşsiz bir deneyime dönüşecektir. irtibat: handanyolcu@yahoo.com- cep +1 713 5040236 www.houstondakiralikdaire.com

Hatice krkz

Merhabalar dr.Eyüp bey.Benim fıtıgımda yırtılmanın cok büyük oldugu ve hemen açık ameliyat olmam söylenmisti ama benim cok ağrım yoktu bende fizik tedavi yöntemlerini denedikten sonra ameliyatı düsünecegimi söyledim ve doktorda bana bacagında uyusma hissedersen hemen gel demisti.Suan 4 aylik hamileyim cok agrim var,ayakta 10dk. bile duramiyorum,cok az mesafe yürüyebiliyorum.9 ay nasıl gecer ve normal dogum risklimidir bilmiyorum .

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Fatma altn

Merhabalar şu an 22 yaşındayım ve 3 küçük fıtığım var doktrm ameliyat gerekmdğni söyledi ama ilerleyen zamanlarda hamile kaldğm zaman ne yapmam gerekiyor veya ne yapmalıym bazn ağır bişeyler taşıdığm zamnlar çok ağrım oluyor

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Yorumunuzu Yapınız