BEL FITIĞI AMELİYATSIZ TEDAVİ

Paylaş:
A+A-

 BEL FITIĞI AMELİYATSIZ TEDAVİ
 
Her fıtık ağrısı çeken hastamız için tedavimizin birincil amacı, fıtıklaşmış diskten kaynaklanan ağrı ve diğer semptomları hafifleterek hastalarımızın sağlıklı bir hayata yeniden kavuşmalarıdır. Bu amaca ulaşmak için, her hastanın tedavi planı ağrının kaynağına, ağrının şiddetine ve hastamızın gösterdiği spesifik semptomlara göre kişiselleştirilerek buna uygun tedavi yöntemini izlemektir.
 
Fıtıklaşmış bir disk, omurga boyunca herhangi bir yerde meydana gelebilecek bir durumdur, ancak en sık belde görülür. Bazen şişkin, çıkıntılı, yırtılmış veya patlamış olarak adlandırılır. Sıklıkla bel ağrısı veya “siyatik” diye bilinen kalçadan bacağa doğru yayılan ağrı yapar.
 
İnsanların %60 veya %80'i, yaşamlarında bir kere bel ağrısı çeker.  Fıtıklaşmış bir disk çok ağrılı olsa da çoğu hastada birkaç hafta veya birkaç ay yapılan cerrahi olmayan tedaviyle ağrılar düzelir. 
 
Genel olarak, hastalarımıza fıtıklaşmış bir disk için omurga cerrahisini düşünmeden önce genellikle cerrahi olmayan bir seyir ile başlamalarını tavsiye etmekteyiz. Bu durum genel olarak doğru olsa da, bazı hastalar için erken cerrahi müdahale seçilmelidir. Örneğin, bir hastada, fıtıklaşmış bir diskten sinir kökü sıkışması nedeniyle kollarda veya bacaklarda ilerleyici kuvvet kaybı olduğunda, ameliyatın daha erken bir zamanda yapılması, felce giden tabloyu durdurabilir ve sinirin iyileşmesi için optimal bir iyileşme ortamı yaratabilir. Bu gibi durumlarda, cerrahi müdahale yapılmazsa, kuvvet kaybı ve sinirde hasar meydana gelebilir ve bu hasarlar kalıcı olabilir.
 
Bel fıtığında ilk tedavi genellikle cerrahi dışıdır. Tedavi ağrıyı kalıcı olarak sonlandırmaya yöneliktir. 
 
Acil cerrahi müdahale gerektiren az sayıda nadir görülen durumlar vardır. Örneğin, genellikle bacaklarda ve / veya ani barsak veya mesane fonksiyon bozukluğundaki ilerleyici güçsüzlükle işaretlenen semptomlar, acil tıbbi müdahale ve cerrahi gerektirebilir. Bu durumların haricinde neredeyse tüm fıtık ağrısı çeken hastalarımız ülkemizde de gitgide yaygınlaşan ameliyatsız tedavi ile hızlı, ekonomik ve ağrısız bir şekilde fıtıklardan kurtulabilmektedirler. Bu yöntemi kullanan hastalarımızın çoğu aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedirler. Tamamen iyileşmeleri ise 1 ila 3 haftayı bulabilmektedir. İyileşmeye yardımcı olmasının yanı sıra, fizik tedavi genellikle hastaları iyi vücut mekaniği konusunda destek için kullanılabilir; bu da disklerde aşırı aşınma ve yıpranmayı da önlemeye yardımcı olur.
 
 
Cerrahi olmayan tedavi şunları içerebilir:
 
Dinlenme. Bir veya 2 günlük yatak istirahati genellikle sırt ve bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. 
Gün boyunca dinlenme araları verin, ancak uzun süre oturmaktan kaçının.
Tüm fiziksel aktivitenizi yavaş ve kontrollü yapın, özellikle öne eğilin ve kalkın.
Daha fazla ağrıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmak için günlük aktivitelerinizi değiştirin.
 
Epidural steroid enjeksiyonu. Kortizon benzeri bir ilacın sinir etrafındaki boşluğa enjeksiyonu, iltihaplanmayı azaltarak kısa süreli ağrı hafiflemesi sağlayabilir.
Epidural enjeksiyonların, 6 hafta veya daha fazla cerrahi dışı bakımın daha fazla yardımı görmeyen birçok hastada ağrıyı başarıyla giderebileceğine dair iyi kanıtlar vardır.
 
Bel ağrısı için güncel yeni yaklaşım Proloterapi: İyileşmeyi teşvik etmek için tasarlanmış bir enjeksiyon tedavisi yöntemidir.  Proloterapi, doku onarımı veya büyümesini teşvik etmek için büyüme faktörü düzeylerini veya etkinliğini artırarak çalışır.  İlk ağrı veya sorun başladıktan yıllar sonra kullanılabilir. Proloterapi, bel kasları veya bel eklemleri çevresine enjekte edilir ve o bölgeye iyileştirici hücreleri çağırarak etki gösterir. İyileştirici hücreler bel eklemleri ve bağ dokularını güçlendiren alanı aktive eder. Bu hücreler, erken kesilen veya hiç başlamamış olanı tamamlamak için yeni bir bağ dokusu onarım dizisini devam ettirmek veya başlatmak için büyüme faktörlerinin seviyesini yükseltir. Proloterapi “rejeneratif enjeksiyon tedavisi (RIT)”, “cerrahi olmayan bağ dokusu, bel eklemleri ve bel kasları rekonstrüksiyonu” veya “büyüme faktörü stimülasyonu enjeksiyon tedavisi” olarak da bilinir. 
 
Proloterapi bağları, eklemleri ve kıkırdakları güçlendiren doğal bir tedavi yöntemidir. Bu, vücutta bağların ve eklemlerin yapı taşı olan kollajenin büyümesine yol açan bir reaksiyonu uyaran bir çözelti ile elde edilir. Proloterapi'nin güzel kısmı, dokuyu güçlendirerek tedavi etmesidir. Bu, potansiyel olarak dokuyu bozabilecek steroid enjeksiyonları gibi geleneksel tedavilerin aksinedir. Fizik tedavi, kas yapımı ve gerilmesi için etkilidir, ancak bağları güçlendirmez ve bel eklemlerindeki hasarı iyileştirmez.  Proloterapi'nin işe yaradığını gösteren çok sayıda çalışma vardır. 
Bel ağrısının en sık görülen nedenlerinden ikisi bel fıtığı ve omurilik kanal darlığıdır. Bu 60 yaşında veya daha gençlerde bel ağrısının sık görülen bir nedenidir. Fıtık dediğimiz doku, omurganın gövdeleri için bir amortisör görevi gören fibroelastik bir dairesel dokudur. Diskin etrafındaki bağ dokular zayıfladığında bel fıtığına zemin hazırlanır. Bu, ağrı, halsizlik ve uyuşukluk dahil olmak üzere bacaklarda ciddi sırt ağrısı ve bacaklarda kuvvet kaybına neden olabilir. Disk, disk basıncını artıran aktivitelerle sinirlere doğru itilme eğilimindedir. Bu, kaldırma, oturma ve bükülmeyi içerebilir. Bu nedenle, oturmak bel ağrılarını kötüleştirir. Proloterapi ile fıtığın etrafındaki bağ dokuları tedavi edilir. Fıtığı çevreleyen daha güçlü doku ile fıtık üzerindeki basınç azalır ve daha az ağrı olur. Proloterapi, bağ doku ve eklemleri güçlendirerek fıtık ile ilgili ağrı çekenlere yardımcı olur. Bu, uzun süreli rahatlama için fıtığın üzerindeki baskıyı azaltır.
 
60 yaşından büyüklerde sırt ağrısının en sık nedeni, omurilik kanal darlığı ve kireçlenmelerdir. Bu, sırt ağrısı ve bacaklarda ağrı, halsizlik ve uyuşukluk dahil olmak üzere birçok şikayetlere yol açar. Yürüme ve ayakta durma özellikle omurilik kanal darlığı hastalarında acı vericidir. Proloterapi bu duruma iki şekilde yardımcı olur. Birincisi, beldeki bağ dokularının kendilerinin bir ağrı kaynağı olmasıdır, bu nedenle bağ dokularını güçlendirerek, birincil bir ağrı kaynağı azalır veya ortadan kaldırılır. İkincisi, omurga etrafındaki bağ ve eklemleri güçlendirerek, omurgayı stabilize eder ve kemikler üzerindeki stres azalır. Bu, kireçlenmenin ilerlemesini azaltmaya yardımcı olur. Proloterapi, ağrıyı azaltarak kısa vadede ve omurgayı güçlendirerek uzun vadede darlığın ilerlemesini engeller.
 
Özetle, sırt ağrısı, bel fıtığı, bel ağrısı, bel eklemleri, omurilik, sırt kasları üzerinde iyileştirici etkisi mevcuttur. Bu yapıların tümü, zayıflamış omurga bağ dokusu yaralanmalara karşı daha hassastır. Bağ dokuların güçlendirilmesiyle proloterapi, gerçek ağrı kaynağını ortadan kaldırarak ve omurganın stabilize edilmesiyle ağrılı yapı üzerindeki baskıyı azaltarak bel ağrısı için etkilidir. Bel ağrısı için proloterapi, omurgayı stabilize edilerek ağrı kaynağı ve uzun süreli rahatlama tedavisi ile kısa süreli rahatlama sağlar.
 

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız