10 Soruda Ameliyatsız Bel ve Boyun Fıtığı

Paylaş:
A+A-

10 Soruda Ameliyatsız Bel ve Boyun Fıtığı:
 
1-BU YÖNTEM NASIL YAPILIR?
Nokta atışı ya da 'belden iğne yaptırma' diye bilinen uygulamanın tıbbi adı epidural enjeksiyondur. 3 değişik yoldan yapılır. Fıtığın zarar verdiği yere ince borularla, ileri görüntüleme araçları (film ve ultrason) yardımı ile girilir. İlaçlardan oluşan bir karışım hastanın fıtığının olduğu yere uygulanır. Bu işlemlerin ameliyathane koşullarında yapılması gereklidir.
 
2-HERKESE UYGULANIR MI?
Genellikle 2 hafta süreyle istirahat, fizik tedavi ve ağrı kesicilere cevap vermeyen yakınmaları olan hastalara uygulanır. Bazen de bu süreyi beklemeden epidural enjeksiyon yapılabilir.
 
3-AMELİYAT OLDUĞU HALDE AĞRISI SÜRENLERE DE UYGULANIR MI?
Epidural enjeksiyon ameliyat olduğu halde ağrısı geçmeyen hastaların da derdine çare olabiliyor. Bel fıtığının zarar verdiği sinirler ve çevre dokularda vücudun kendi kendine yaptığı zararlı kimyasal maddeler ortaya çıkabiliyor. Bu maddeler hem iyileşmeyi güçleştiriyor hem de ağrıya neden oluyor. Doğru yere yapılan ilaçlarla bu zararlı maddeler ortadan kaldırılıyor. Aynı zamanda fıtığın zarar verdiği yerleri iyileştiren bu ilaçlar, fıtığın küçülmesine de yardım ediyor.
 
4-OPERASYON NE KADAR SÜRÜYOR?
Maksimum yarım saat süren bir işlemdir. Hastaların çoğu tek seansta sağlıklarına kavuşuyor. Bununla birlikte en sık birer ay arayla olmak üzere senede 4 kez enjeksiyon yapılabilir.
 
5-SADECE AĞRIYI MI GEÇİRİYOR? YOKSA TEDAVİ EDİCİ ETKİSİ VAR MI?
Kesinlikle iyileştirmek için yapılıyor. Ağrı kesme etkisi uygulamadan sonra sadece bir iki saat sürüyor. Sonrasında iyileşme hemen başladığı için hastalar ya hiç ağrı duymuyorlar ya da ağrıları çok azalıyor.
 
6-NE KADAR SÜREDE SONUÇ ALINIYOR?
Uygulamadan hemen sonra etki başlar hastalar servise ağrıları bitmiş olarak çıkarlar. Aynı gün evlerine gidebilirler ve ertesi gün normal hayatlarına geri dönerler.
 
7-FİZİK TEDAVİYE GEREK OLUYOR MU?
Hafif ve orta şiddetteki fıtıklarda hastalara operasyon sonrası eğitim verip belli hareketler öğretiyoruz. Ciddi vakalarda ise mutlaka bir fizik tedavi programına dahil olmalarını tavsiye ediyoruz. 
 
8-KİMLER BU TEDAVİDEN FAYDA GÖREMEZ?
Bel fıtığı dışında da bel ağrısına neden olan başka hastalıklar var. Bel kemiği eklemlerinden kaynaklananlar ile fıtığın yaşlanmasına ve içerden yaralanmasına bağlı hastalıklarda başka türlü tedavilerin değerlendirilmesi gerekir.
 
9-BU İŞLEMİN RİSKLERİ VAR MI?
Bu işlemin riski olmayıp, son derece de güvenlidir. Özellikle film kontrolüyle yaptığımız bu işlem sonucunda yüzlerce hastamızda hiçbir sorunla karşılaşmadık.
 
10-GENEL ANESTEZİYE İHTİYAÇ VAR MI?
Epidural enjeksiyonda kesinlikle genel anestezi uygulamıyoruz. Lokal anestezi ile tüm işlemler yapılıyor ve hastalar asla ağrı duymuyor. Ama ihtiyaç olursa halk arasında cesaret iğnesi denilen hastaları rahatlatıcı bir takım ilaçlar yapıyoruz. Bu noktada hastanın, özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka söylemeniz tedbir için gereklidir. Sağlıklı günler dilerim.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız