BEYİN TÜMÖRÜ EVRELERİ

Paylaş:
A+A-

 BEYİN TÜMÖRÜ EVRELERİ

Vücudun diğer bölümlerindeki  tüm tümör tipleri için, tümörün nerede olduğunu, yayılıp yayılmadığını ve vücudun diğer kısımlarını etkileyip etkilemediğini tanımlamak için bir evreleme sistemi kullanılır. Bununla birlikte, yetişkin beyin tümörlerinde önerilen sistemik evreleme sistemi yoktur, çünkü çoğu birincil tümör genellikle merkezi sinir sisteminin dışına yayılmaz. Aşağıda açıklanan derecelendirme sistemi her zaman kullanılır, çünkü bir beyin tümörünün spesifik özellikleri ne kadar kanserli olduğunu ve büyüme ihtimalini belirler.
 
Prognostik Faktörler
 
Beyin tümöründe en iyi tedaviye karar vermek için, tümörün tipi ve derecesi belirlenmelidir. Doktorların uygun beyin tümörü tedavi planını ve hastanın prognozunu yani hastalığın nasıl seyredeceğini belirlemesine yardımcı olan birkaç faktör vardır:
 
-Tümörün tipi: Tümör dokusu inceleme için patolojiye gönderilir, tümörün tipi, derecesi ve tümörün ne kadar hızlı büyüyeceği tümörün tipi belirlendikten sonra anlaşılır. Patoloji sonucu bizim tümörün nasıl davranacağını anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu faktörler ayrıca hastanın tedavi seçeneklerini belirlemede yardımcı olabilir.
 
Tümörün evresi, tümördeki spesifik sonuçlarla bağlantılı bazı özellikleri açıklar. Örneğin, tümör hücrelerinin kontrolden çıkıp çıkmadığını veya tam olarak çıkarılsa bile tekrar büyüyüp büyümeyeceğini gösterir. Genellikle daha hızlı büyüme özelliği sahip tümörlere daha yüksek bir derece verilir. Çoğu tümör için, derece ne kadar düşükse, prognoz yani gidişhat o kadar iyi ve tümörün nüks etmesi o derece düşük ihtimaldir.
Spesifik olarak glial yani direk beyin dokusundan kaynaklanan tümörler için, derece veya evre, aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:
 
Derece (Grade) I. Bu tümörler yavaş büyür ve yayılma olasılığı düşüktür. Genellikle ameliyatla tam olarak çıkarıldıklarında tekrarlamazlar ve tam olarak çıkarıldıktan sonra ek tedavi genellikle gerekmez.
 
Derece (Grade) II. Bu tümörlerin büyümesi ve yayılması daha az muhtemeldir ancak tedaviden sonra tekrarlama olasılıkları derece I e göre biraz daha yüksektir.
 
Derece (Grade) III. Bu tümörlerin hızla bölünen hücrelere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Hızla büyüyebilirler.
 
Derece (Grade) IV.  IV. Dereceli bir tümörde, tümördeki hücreler aktif olarak bölünürler. Ek olarak, tümörün kan damarı büyümesi ve ölü doku alanları vardır. Bu tümörler hızla büyüyebilir ve yayılabilir.
 
Yaş. Yetişkinlerde, bir kişinin yaşı ve onun teşhis seviyesi fonksiyonel durum olarak adlandırılan (aşağıya bakınız), hastanın prognozunu yani hastalığın ve hastanın gidişhatını tahmin etmenin en iyi yollarından biridir. Genel olarak,  genç  hastalar daha iyi prognoza sahiptir.
 
Şikayetler. Bir hastanın sahip olduğu şikayetler ve ne kadar sürdükleri de prognozun belirlenmesinde yardımcı olabilir. Örneğin, nöbetler ve uzun süre semptomlar olması daha iyi bir prognoz ile bağlantılıdır.
 
Tümör kalıntısının miktarı. Rezeksiyon, bir tümörü çıkarmak için yapılan ameliyattır. Artık, tümörden ne kadarının ameliyattan sonra kaldığı anlamına gelir. Tümör ameliyatla tam olarak çıkarılabildiğinde hastanın prognozu daha iyidir. 
o Total çıkarma: Tüm tümör çıkarıldı. Bununla birlikte, mikroskobik hücreler kalabilir.
o Subtotal: Tümörün büyük bölümleri çıkarıldı.
o Kısmi: Tümörün sadece bir kısmı çıkarıldı.
o Sadece biyopsi: Biyopsi için kullanılan sadece küçük bir kısmı çıkarıldı.
 
Tümör yerleşimi. Beynin herhangi bir yerinde tümör oluşabilir. Bazı tümörler riskli yerlerde yerleşebilir ve cerrahi olarak tam çıkarılamayabilirler veya tam çıkarıldıklarında nörolojik kayıp gelişebilir. 
 
Moleküler özellikler Tümörde bulunan bazı genetik mutasyonlarda gidişhatı belirlemeye yardımcı olabilir. Bu yöntemler şunlardır: IDH1 , IDH2 , MGMT ve 1P / 19q eş silme. Bazen, bir tümörün bu mutasyonlara sahip olup olmadığı, teşhis edilen beyin tümörü tipini belirler.
 
İşlevsel nörolojik durum. Ameliyattan önce hastanın aşağıda belirtilen Karnofsky Performans Ölçeği (KPS) gibi bir fonksiyonel değerlendirme ölçeği kullanarak günlük aktiviteleri ne kadar iyi bir şekilde yürütebileceğini test edilir. Yüksek puan, iyi bir fonksiyonel durum olduğunu gösterir. Tipik olarak, iyi yürüyebilen ve kendi bakımını yapabilen birinin daha iyi prognozu vardır.
o 100 Normal, şikayet yok, 
o 90 Normal aktiviteye devam edebilme; çok küçük hastalık belirtileri
o 80 Çaba ile normal aktivite; bazı hastalık belirtileri var
o 70 Kendi için bakım; normal aktivite ya da aktif iş yapamamak
o 60 Arada sırada yardım gerektirir, ancak ihtiyaçları karşılayabilir
o 50 Önemli yardım ve sık tıbbi bakım gerektirir
o 40 Engelli: özel bakım ve yardım gerektirir
o 30 Ağır engelli; hastanede yatma belirtilir, ancak ölüm yakın değildir
o 20 Çok hasta, hastanede yatış gerekli; aktif tedavi gerekli
o 10 ağır hastalık belirtileri mevcut
 
Metastatik yayılma. Beyin veya omurilikten gelişen tümörler, kötü huylu olsa bile , yetişkinlerde vücudun diğer bölgelerine nadiren yayılır, ancak santral sinir sistemi içinde büyüyebilir. Bu nedenle, birkaç istisna dışında, vücudun diğer organlarına bakan testlere tipik olarak ihtiyaç duyulmaz. 
 
Tekrarlayan tümör. Cerrahi olarak çıkarılan ve cerrahi sonrası tüm ek tedavilere rağmen tekrar eden tümörler genelde kötü huylu tümörlerdir.
Yukarıda listelenen faktörler, hastanın ve hastalığın gidişhatının en iyi göstergeleridir. Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

7 Yorum
AYhan kaya

HOCAM MERHABA BEN 1 yıl önce beyin ameliyatı oldum patolojik inceleme de plastik astronom grait 3 çıktı 30 seans Işın aldım tümör tamamen çıkarıldı nöro navigasyon sistemi ile akıllı ilaç kullandım amaliyat öncesi baş ağrısı haricinde sıkıntım yoktu şimdide Yok şükür bu tümör yeniden tekrarlarımı teşekkür ediyorum

OP. DR. EYÜP BAYKARA

tekrarlama riski var tabiki önce 3 aylık daha sonra 6 aylık Mrg kontrolleri ile takip etmek gerek

MİHRİBAN KARAYİĞİT

HOCAM MERHABA ANNEM YAKLAŞIK 8 SENE ÖNCE AMELİYAT OLDU TÜMÖRÜN TAMAMI ALINMAMIŞ ANNEM ŞU ARALAR NÖBET GEÇİRİYOR, KİTLENİYOR , BİLİNÇSİZCE YAKININDA KİM VARSA YUMRUKLUYOR VE KENDİNE GELİNCE HATIRLAMIYOR VE BAZEN KIZINA SEN KİMSİN DİYİP Bİ SÜRE SONRA KENDİNE GELİYOR KAYNAR SUYA KIZGIN YAĞA ELİNİ SOKUYOR IŞIN TEDAVİSİ GÖRDÜ ÖMÜR BOYU KULLANMASI GEREKEN DE BİR İLAÇ VARDI 5 SENEDİR NE İLACA DEVAM EDİYOR NE DE KONTROLLERE GİDİYOR TÜMOR BÜYÜMÜŞ OLABİLİRMİ

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yeni emar çektirip gelin değerlendirelim

Fatma yilmaz

Hocam merhaba esim eylul ayinda beyin ameliyati oldu patoloji sonucu dusuk gradeli glial tumor who grade 2 Ki-67 = %1 ve idh1 pozitifligi seklinde rapor cikti. Ameliyatta total tumor cikarildi. İleride tekrar tumor olma ihtimali veya yuksek dereceli tumor olusma ihtimali nedir?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Tümör tamamen çıkarıldıysa tekrarlama ihtimali çok düşüktür ve ileride kötü huylu bir tümöre dönme ihtimalide çok çok düşüktür. Ameliyattan 3 ay sonra kontrol emar çektirin. 6 ay ve sonra 1 er yıllık aralıkla emar takibi yapılması gerekir.

Emrah

Hocam benim dayımın oğlu var 4 evrede 2 kere amaliyat oldu ve doktorlar artık yapacak bişey yok diyor yardımcı olursanız sevinirim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Emar cd leriniz ile gelin yardımcı olayım

Emrah

Hocam benim dayımın oğlu var 4 evrede 2 kere amaliyat oldu ve doktorlar artık yapacak bişey yok diyor yardımcı olursanız sevinirim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Emar cd.leriniz ile gelin yardımcı olayım

cengizhan

Hocam merhabalar annem geçenlerde hastaneye gitti ve beyninde bir kitle oldugu gorüldü 12mm boyutun da kotu huylu olma ihtimali cok mu yuksek ve olsa bile kotu huylu durum da olüm garanti midir ?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

EMAR CD.NİZ İLE GELİN DEĞERLENDİRELİM

Canan seyhan

İyi günler.lardeşim küçük hücreli akciğer kanseri 2.5 yıldır.akıllı ilaç ve kemo alarak vücuttaki met.leri yok oldu.şimdi beyin zarına atladı.sürekli kişiyi.baygınlık geçiriyo.15 kasımda radyoterapi kortizon tedavisi görecek.faydası olurmu

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Tabi olur faydası tedaviye devam edin

Yorumunuzu Yapınız