KASIKTAN BEYİN AMELİYATI

Paylaş:
A+A-

KASIKTAN BEYİN AMELİYATI 

Beyin anevrizması, beyni besleyen ana atardamarda balon benzeri bir genişlemedir. Nasıl bir balon şiştiğinde incelirse, damar üzerindeki bu balon benzeri çıkıntı da normal damara göre zayıftır ve patlayıp beyin kanamasıyla sonuçlanır. Bu tür bir kanama felç, koma ve / veya ölüme neden olabilir. Anevrizmalar genellikle beynin tabanında, beyni besleyen ana damarların üzerinde subaraknoid boşluk olarak adlandırılan bir alanda bulunur. Anevrizma patlamasına bağlı gelişen beyin kanamasının tıbbi ismi de subaraknoid kanamadır. 

Anevrizmaların büyüklükleri yaklaşık 3mm ile 10mm arasında değişir. 10mm’den büyük anevrizmalara dev anevrizmalar denir, özellikle yüksek risk oluşturur ve tedavisi zordur. Beyin anevrizmaların neden oluştuğu, neden büyüdüğü ve patladığı kesin olarak bilinmemektedir. 

Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bazı anevrizmaların oluşumuna katkıda bulunduğuna inanılan bazı faktörlerin olduğuna inanılmaktadır: 

• Hipertansiyon (yüksek tansiyon) 

• Sigara 

• Genetik yatkınlık 

• Kan damarlarında yaralanma veya travma 

• Bazı kan enfeksiyonlarının sonucu 

 

Kasıktan Beyin Anevrizma Ameliyatı 

Son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde, standart anevrizma tedavisini daha güvenli hale getiren ve ayrıca daha önce tedavi edilemeyen anevrizmaları da şuan tedavi edebilmemize olanak sağlayan endovasküler coil, yani kasıktan girilerek yapılan beyin anevrizma ameliyatı 1995’lerin sonuna doğru kullanıma girmiştir. Beyin anevrizmalarının cerrahi olarak kapatılması, onlarca yıldır standart olmuştur ve yine de seçilen anevrizmalarda iyi bir yaklaşım olsa da, daha minimal olarak invaziv endovasküler coil (kasıktan ameliyat) yaklaşımı ile yer değiştirmiştir. 

Endovasküler coil yani kasıktan beyin anevrizma ameliyatının amacı, anevrizmaya kan akışını ortadan kaldırmaktır. Kapalı yöntemle anevrizma içine gönderilen coil dediğimiz maddeler, başlangıçta platinden yapılan yumuşak tel spirallerdir. Bu coiller, kasıktaki damardan girilen ve dikkatlice beyine ilerletilen bir mikrokateter vasıtasıyla anevrizma içine gönderilir. Mikrokateter seçici bir şekilde anevrizmanın içine ilerletilir ve mikro coiller sıralı bir şekilde anevrizma içinde gönderilir. Bobinler anevrizmaya bırakıldığında, anevrizma içindeki kan akış şekli değişir ve yavaş kalan kan akımı anevrizmanın pıhtılaşmasına yol açar. Pıhtılaşmış bir anevrizmanın içine kan girişi engellenmiş olur ve anevrizmanın tekrar patlayıp beyin kanaması yapma ihtimali ortadan kalkar. Daha yakın zamanlarda, anevrizma tedavisinde yeni bir çığır açacak özel ince ağ stentleri ve akım çevirici adı verilen cihazlar geliştirilmiştir. Bu yenilikler, kasıktan beyin ameliyatı yaklaşımı kullanılarak anevrizmaların yaklaşık % 90'ının tedavi edilmesine neden olmuştur. 

 Endovasküler coil yani kasıktan anevrizma ameliyatı, anevrizmaların tedavisi için çekici bir seçenektir, çünkü kafatasının açılmasını gerektirmez ve genellikle verilen anesteziyi azaltan daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilir.

 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız