BEL FITIĞI PATLAMASI NASIL OLUR?

Paylaş:
A+A-

BEL FITIĞI PATLAMASI NASIL OLUR?

Bel fıtığı patlaması en basit tabirle fıtığın çok büyük olduğunu ifade etmek için kullanılan bir deyimdir. Bel fıtığının büyüklüğü ve derecesi MRG’deki görüntüye göre belirlenir. Fıtık dediğimiz yapının tıbbi ismi nükleus pulposus, fıtığı dıştan saran bağ dokusunun tıbbi ismi anulus fibrosustur. Bel fıtığı patlaması fıtığın bu dıştan saran yapıyıda geçip iyice dışarı çıkarak omuriliğe ve omurilikten çıkan sinire şiddetli baskı yapmasıdır. Patlamış bel fıtıklarında sinire baskı şiddetli olduğu için ağrı kesiciler ve fizik tedavi uygulamalarına genellikle yanıt vermez. Bel fıtığı patlaması tedavisi genellikle mikrocerrahi ile müdahale gerektirir. 

Bel fıtığı patlamış tüm hastalar için ameliyat gerekmemektedir. Aslında, bazı hastalarda herhangi bir cerrahi tedavi olmadan ağrılarda rahatlama görülebilir. İyi bir beyin cerrahı ve fizik tedavi uzmanıyla birlikte muayene ve tetkikten geçirildiyseniz, ilk önce ilaç tedavisi, istirahat, bazı fizik tedavi uygulamaları denenmelidir. Bunların arasında yine ameliyatsız teknikler olan omurilik enjeksiyonları veya tedavileri uygulanabilir.  

Çoğu durumda, fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanan ağrı birkaç gün içinde iyileşir ve 4-6 hafta içinde tamamen geçer. Aktivitenizi kısıtlamak, buz / ısı terapisi ve ilaç kullanmak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Tüm  bu tedaviler denendikten sonra bile hala şiddetli ağrınız varsa, mikrocerrahi ile ameliyat tek ve en iyi seçenektir.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız