SKOLYOZ NEDİR?

Paylaş:
A+A-

SKOLYOZ NEDİR?

Skolyoz omurga eğriliğinin tıbbi adıdır. Genellikle çocukluk çağında başlayan omurga eğriliği zaman içerisinde ilerleyebilmekte ve büyüme çağına gelindiğinde ciddi şekil bozukluğuna yol açabilmektedir. Eğriliğin ilerlemesine bağlı akciğer problemleri ortaya çıkabilir. Skolyoz genellikle çocuk büyüme çağına geldiğinde aileleri tarafından fark edilir. Duruş bozukluğu, sağ veya sol yana doğru eğri durma, omuz ve kalça asimetrisi aileler tarafından fark edilip doktora başvurma nedenidir. 

 

SKOLYOZ NEDEN OLUŞUR ?

Çoğu skolyoz hastasında skolyozun yani eğriliğin neden oluştuğu bilinmemektedir. En sık görülen skolyoz tipi nedeni bilinmeyen skolyozdur. Diğer sebepler geçirilmiş çocuk felci, doğum sırasında beynin oksijensiz kalmasına bağlı serebral palsi yani beyin felci, doğuştan olan bel veya sırt bölgesinde kese, gergin omurilik sendromu, konjenital yani anne karnından itibaren gelişmeye başlayan skolyoz (genellikle ilerleyici tiptir ve erken bulgu verir), omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları, yaşın ilerlemesine bağlı omurga kemiklerinin dejenerasyonu, omurga travması gibi sebeplerde skolyoz gelişmesine zemin hazırlar. 

 

SKOLYOZA BAĞLI ŞİKAYETLER NELERDİR?

Düşük derecedeki skolyoz genellikle bulgu vermez. Hafif bel ve sırt ağrısı görülebilir fakat ağrılar geçici olduğu için çoğu zaman dikkate alınmaz. Orta ve ileri dereceli skolyozlarda gözle görülür biçimde şekil bozukluğu olduğundan aileler tarafından fark edilir. İleri dereceli skolyozda akciğerlerin sıkışmasına bağlı solunum sıkıntıları gelişebilir.

 

SKOLYOZ TEDAVİSİ ?

Skolyoz tedavisinde uygulanacak yöntem eğriliğin derecesine bağlıdır. Hafif eğriliklerde genellikle belli aralıklarla yapılacak kontroller ve fizik tedavi uygulamaları hastaların şikayetlerini gidermeye ve skolyozun derecesinin ilerlemesini engellemede yeterlidir. Hafif ve orta dereceli eğriliklerde ve gelişimini henüz tamamlamamış çocuklarda skolyoz korseleri kullanılabilirRandevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.Korseler eğriliği tam olarak tedavi etmekten ziyade, eğriliğin ilerlemesini engellemek ve cerrahi sınıra ulaşmasının önüne geçmek için kullanılır. İleri derece skolyozda tedavi cerrahidir. Cerrahi tedavide omurgaya platin konularak eğrilik düzeltilir

 

3 Yorum
Hanife Doğru

Merhaba hocam, 35 derece skolyozum var. 25 yaşındayım ve son 1 senede derecem arttı, ilk öğrendiğimde 15 derece skolyoz derecem vardı. Fizik tedavi önerdi başka bir doktor ancak derecemi durdurmadı. Skolyoz ameliyatı olmam gerekir mi, ameliyattan çok korkuyorum. Yoksa fizik tedaviye devam etsem ne kadar daha devam etmeliyim bilgi verirmisiniz?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Merhaba hanife hanım son 1 yıl içerisinde fizik tesavi ve korse uygulamalarına rağmen derecenizin artması ve şuan 35 derece olması ameliyat sınırına geldiğinizi gösteriyor. Son çekilen skolyoz grafinizi site üzerindeki mr yolla bölümünden bana ulaştırırsanız ve yine site üzerinde yazan asistanımın numarasından bizimle iletişime geçebilirseniz daha net yorum yapabiliriz. Şimdiden geçmiş olsun

Mahmut Bolat

Merhaba hocam . 19 yasindayim çok az bi eĝriliğim var en son 1 sene önce emar cektirdim ve doktor ilerlemicegini ve takmamam gerektigini söyledi . 1 sene gecti simdi vücut gelistirme sporuna baslamak istiyorum sizce bu yapicagim hareketle veya durduk yere skloyoz ilerler mi ? Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Fizik tedavi uzmanına gidin. Scroth egzersizleri ve plates öneririm

İkra yıldız

Merhaba hocam. 22 yaşındayım doğuştan skolyoz hastasıyım. Skolyozla birlikte boynumda eğrilik var. 2 kez hacettepede 1 kez pamukkalede ameliyat oldum skolyozum için ama boynumda ki eğrilik geçmedi. Ve belimde yine eğilmeler oluşmuş. Hem boynum hem belim için ne yapabilirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Çekilen filmlerinizi ile gelin değerlendirelim

Yorumunuzu Yapınız