BOYUN DÜZLEŞMESİ

Paylaş:
A+A-

BOYUN DÜZLEŞMESİ

Boyun bölgemizde 7 adet omur vardır. Bu omurların üst üste dizilimine yandan baktığımızda lordoz dediğimiz hafif dışbükey bir görüntü görürüz. İşte boyun düzleşmesi dediğimiz bu lordozun yani dışbükey eğimin kaybolarak yandan bakıldığında boyun omurlarının üst üste dümdüz bir görüntü oluşturmasıdır.

Boyun Düzleşmesi Sebepleri ?

Günümüzde fiziksel aktivitenin iyice azalması, masa başı çalışanların artması, uzun süre ekran başında oturmak, yanlış duruş pozisyonu, uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek gibi sebepler boyun düzleşmesine yatkınlık yapar. 

İleri Derecede Boyun Düzleşmesi ?

Yandan  bakıldığın da boyundaki lordozun yani doğal dışbükey kıvrımın kaybolarak dümdüz bir hal alması hatta kifotik açılanmaya doğru gitmesi yani kıvrımın içbükey olması durumuna ileri derecede boyun düzleşmesi denir. İleri dereceli düzleşmelere boyun kemiklerindeki kireçlemelerde eşlik eder ve daha çok 45-50 yaş üstü hem bayan hem erkeklerde görülebilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ? Boyun  Düzleşmesi Etkileri ?

Normal dışbükey dizilimin yani lordozun kaybolması boyun bölgemizdeki yük dağılımını bozacağından boyun ağrısı erken belirtilerdendir. Bu ağrı ense kökünden başlayıp iki kürek kemiği arasına kadar yayılabilir. Ayrıca boyun düzleşmesine bağlı boyun kaslarında tutulma ve boynu sağa veya sola çevirirken ağrı hissedilir.  Boyun düzleşmesine bağlı omurlara binen yük dağılımı dengesiz olduğundan boyun düzleşmesi zaman içerisinde boyun fıtığına yatkınlıkta yapabilmektedir. 

Boyun Düzleşmesi Nerelere Ağrı Yapar ?  Boyun Düzleşmesi Sırta ve Kola Ağrı Yapar mı ? 

Boyun düzleşmesi boyun ve her iki omuza doğru vuran ağrılar yapabilir. Boyun kaslarındaki spazma bağlı ağrı sırta kadar özellikle iki kürek kemiği arasına kadar yayılır. Boyun düzleşmesi çok çok nadir kol ağrısı yapabilir. Bu ağrıda bütün kola yayılan ağrıdan ziyade omuzlara kadar yayılabilir. Kol ağrısı asıl olarak boyun fıtığının bir bulgusudur. Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.

 Boyun Düzleşmesi Tedavisi Varmı ?

Boyun düzleşmesi genellikle masa başı çalışanlarda görülür ve duruş pozisyonuna bağlı olarak zaman içerisinde oluşur. Boyun düzleşmesinin tedavisi cerrahi değildir. Fizik tedavi egzersizleri, boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizler ve duruş eğitimi ile tedavi edilir. Boyun düzleşmesi zaman içerinde oluştuğu için tedaviyle düzelmesi de zamanla olur. 

2 Yorum
Meral

Boyun duzlesmem ve boyunda fitiklarim var agrim cok gecen yazdan beri kotuyum egzersiz yaiyorum gecmiyor boynum ne yapmaliyim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Çekilen Mrg nizi iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaştırın daha detaylı bilgi verebiliriz.

Pınar akgül

Boyun düzleşmem var iki küçük fıtık ama sinire baskı yapmıyormuş fakar boyundan başlayıp kürek kemiğine kadar ağrıım var vede kollarda güç kaybı ve ikiside uyuşuyor son zamanlarda bulanık görme demgesizlik başladı mr sonuçlarında bişey çıkmadı kafa ve boyun mr hatta emg ve renkli doppler temiiz hatta göz muaneside iyi ne yapacam bilemedim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Emar cd leriniz ile gelin değerlendirelim

Yorumunuzu Yapınız