BOYUN EĞRİLİĞİ

Paylaş:
A+A-

BOYUN EĞRİLİĞİ

Boyun eğriliği genellikle bebeklik çağında görülen bir hastalıktır. Anne karnında bebeğin yanlış duruş pozisyonuna bağlı, doğum sırasında veya sonrasında bir taraftaki boyun kaslarının (sternokleidomastoid kası) zedelenmesi sonucu başın kas zedelenmesi olan tarafa doğru, çene ve yüzün ise sağlam tarafa doğru eğik durması durumudur. Anne karnında veya doğum sırasındaki zedelenme dışında, boyun kaslarını tutan bir tümör, boyun omurlarında zedelenme veya boyun omurlarında ileri derece kireçlenmeye bağlıda oluşabilir. 

Boyun Kemiği Eğriliği

Boyun kemiğinde eğrilik skolyozla birlikte olabileceği gibi sadece izole boyun bölgesinde de görülebilir. Zamanla duruş pozisyonu veya boyun omurga kemiklerinde kireçlenmeye bağlı boyundaki lordoz dediğimiz kıvrımın kaybolması boynun açısının bozulmasına yol açar. Ayrıca travmaya bağlı boyun kemiklerinde kırılma sonrası da boyun kemiğinde eğrilik gelişebilir. Boyun  kemiği eğriliği zamanla boyun omurilik kanal daralmasına, boyun fıtığına ve boyun kireçlenmesine zemin hazırlar. Bu yüzden boyun kemiği eğriliği teşhis edildiğinde erken dönemde tedavisine başlanmalıdır. Erken dönemde fizik tedavi uzman hekiminin önerdiği şekilde yapılan egzersiz ve uygulamalar eğriliğin ilerlemesini durdurabilir.

Boyun Eğriliği Tedavisi

Boyun eğriliği teşhis edildiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Yenidoğan döneminde bebek büyümeye ve başını tutmaya başladığında başın bir tarafa doğru eğri durması ile dıştan bakarak kolayca teşhis edilir. Tedavide amaç kısa kalan kasın fizik tedavi uygulamaları ile uzatılmasıdır. Çoğu hasta fizik tedaviden fayda görür. Fizik tedavi uzmanı tarafından kası germe egzersizleri aileye öğretilir ve aile de bu egzersizleri evde uygulayabilir. Bu egzersizlerle kısa kalan kas zamanla uzar. Egzersizle aynı zamanda kastaki spazmda yani sertlikte yumuşar. Fizik tedaviden fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelir. Ameliyatta kısa kalan kas dokusu kesilerek serbestleştirilir. Ameliyatın başarı oranı çok yüksektir. Fizik tedavi ile düzelmeyen hastalarda ortalama 8-10 yaşına kadar yapılan müdahalelerde başarı şansı %100’e yakındır.

Boyun Eğriliği İçin Korse

Yetişkinlerde kas spazmına bağlı boyun eğriliğinde kasları stabilize etmek, boyun ve kaslara binen yükü azaltmak amacıyla bir süreliğine boyunluk önerilebilir. Bu korse philedelphia tipi veya çenelikli tipte korse olabilir. Korse süresi çok uzun tutulmamalıdır. Klinik şikayete göre birkaç haftayla sınırlandırılır. 

Boyun Eğriliği Düzelir mi?

Boyun eğriliği çoğunlukla bebek ve çocuklarda tortikollise bağlı gelişir. Büyük oranda fizik tedavi uygulamaları ile tam düzelme görülür. Bebek ve çocuklarda fizik tedavi ile düzelmeyen hastalarda cerrahi tedavi devreye girer. Cerrahi tedavi ile tam düzelme oranı çok yüksektir. Yetişkinlerde boyun eğriliği sebepleri genelde kas spazmına bağlıdır, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarına cevap verirler.

 

Yetişkinlerde Boyun Eğriliği Tedavisi

Genellikle bebeklik ve çocukluk çağında görülse de yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerdeki sebep genellikle kas tutulmasına bağlıdır. Klima veya soğukta kalmak, uygunsuz yastık kullanımı, ani ve ters harekete bağlı boyun kasında tutulma ve spazma bağlı tek taraflı ağrı, ağrı ve kas tutulmasından kaynaklı boynun bir tarafa doğru eğri durması yetişkinlerde boyun eğriliği sebeplerindendir. Yetişkinlerde uygulanacak tedavi yine ilaç tedavisi ve kas gevşetici egzersizlerdir.

Boyun Kireçlenmesi

Boynu oluşturan omurga kemiklerinin zamanla yapısının bozulması ve tibbi ismi osteofit yani bozulmuş ve anormal yeni kemik dokularının omurga kemiklerini oluşturması anlamına gelir. Aslında boyun kireçlenmesi tek başına insanlarda herhangi bir bulgu vermeyebilir. Boyun kireçlenmesine bağlı omuriliğin geçtiği kanalda ve omurilikten çıkan sinirlerde baskı oluşturduğunda bulgular ortaya çıkar. Boyun ağrısı, omuzlarda , kollarda ağrı ve uyuşmalar görülebilir. Boyun kireçlenmesinin sebepleri yaşlanmayla birlikte boyun omurga kemiklerinin yıpranması, duruş bozukluğu (sürekli aynı yere örnek olarak bilgisayar ekranına saatlerce bakmak), stres, romatizma veya diğer bazı romatolojik rahatsızlıklar gibi sebeplerdir. Boyun kireçlenmesi fizik tedavisi yapılacak egzersizler boyun kaslarını kuvvetlendirmek ve boyun omurga kemik ve eklemlere binen yükü azaltarak kireçlenmenin ilerlemesini engellemektir.

7 Yorum
Mustafa Said DEMİR

Eyüp Bey, merhaba tortikolis kasına bağlı boyun eğriliği var. Yaş 24 Cinsiyet erkek. Kahramanmaraş ta yaşıyorum. Sağ gözümde kayma başlamış. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Öncelikle fizik tedavi öneririz fayda görmezseniz cerrahi müdahale gündeme gelebilir

Sümeyra Aydın Özkan

Hocam merhabalar benim kızım 4yaşını geçti yeni tortikolis ameliyatı oldu ama eski eğriliği hala duruyor sağa eğiklik devam ediyor 10gün boyunluk kullanmamız gerektiği söylendi kullanınca idare ediyor ama çıkarınca eğik çok üzgünüz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Ameliyat sonrası fizik tedavi ile de desteklemek gerekir. İyi bir egzersiz almanız fayda edebilir

Meral özkan

Boyun duzlesmem ve boyunda fitiklarim var agrim cok gecen yazdan beri kotuyum egzersiz yaiyorum gecmiyor boynum ne yapmaliyim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

EMAR CD.NİZ İLE GELİN DEĞERLENDİRELİM

Ali

Merhaba doktor bey ben 24 yaşındayım doğuştan tortikolis hastasıyım benim hastalığın kemiğe bağlı omurgalarim tortikolis sebebiyle birleşmiş tedavisi olurmu nasıl sonuç alırım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Filmleriniz ile gelin değerlendirelim.

Şirin Subaşı

Merhaba doktor bey, ben skolyoz hastasıyım bide skolyoz skolyoz dân dolayı kamburluk var. 25yasındayımBoyun eğriliğim tedaviyle düzelirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Eğrilik dereceniz önemli. Belli bir dereceye kadar skolyozun ilerlemesi egzersizlerle durdurulabilir. Skolyoz grafiğiz ile gelin değerlendireyim

Ahmet Polat

25 yaşındayım sonradan fark ettiğim bi problem sağ gözüm de hafif kayma var ve yüzüm neredeyse yamuk duruyor Hangi bölüm ilgilenir şuan bulunduğum konumda doktor seçeneğim çok yok hangi bölüm yardımcı olur ilgilenirmisiniz.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Nöroloji ve ya beyin cerrahisi uzmanlarına muayene olmanız gerekir

Hatice bahar

Iyi geceler 44 yasinda bayan benimde boyun egriligiim var bebeklikten beri ameliyat olma sansim varmi ayni sorun kardesimdede var fiziki yinden rahatsizlik duyuyorum caresi varmi ameliyetla duzelirmi olursa hemen olmak istiyoruz lutfen bize bilgi verirmisiniz tesekkurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

muayene edip görmeden birşey denemez

Yorumunuzu Yapınız