BOYUN EĞRİLİĞİ

Paylaş:
A+A-

BOYUN EĞRİLİĞİ

Boyun eğriliği genellikle bebeklik çağında görülen bir hastalıktır. Anne karnında bebeğin yanlış duruş pozisyonuna bağlı, doğum sırasında veya sonrasında bir taraftaki boyun kaslarının (sternokleidomastoid kası) zedelenmesi sonucu başın kas zedelenmesi olan tarafa doğru, çene ve yüzün ise sağlam tarafa doğru eğik durması durumudur. Anne karnında veya doğum sırasındaki zedelenme dışında, boyun kaslarını tutan bir tümör, boyun omurlarında zedelenme veya boyun omurlarında ileri derece kireçlenmeye bağlıda oluşabilir. 

Boyun Kemiği Eğriliği

Boyun kemiğinde eğrilik skolyozla birlikte olabileceği gibi sadece izole boyun bölgesinde de görülebilir. Zamanla duruş pozisyonu veya boyun omurga kemiklerinde kireçlenmeye bağlı boyundaki lordoz dediğimiz kıvrımın kaybolması boynun açısının bozulmasına yol açar. Ayrıca travmaya bağlı boyun kemiklerinde kırılma sonrası da boyun kemiğinde eğrilik gelişebilir. Boyun  kemiği eğriliği zamanla boyun omurilik kanal daralmasına, boyun fıtığına ve boyun kireçlenmesine zemin hazırlar. Bu yüzden boyun kemiği eğriliği teşhis edildiğinde erken dönemde tedavisine başlanmalıdır. Erken dönemde fizik tedavi uzman hekiminin önerdiği şekilde yapılan egzersiz ve uygulamalar eğriliğin ilerlemesini durdurabilir.

Boyun Eğriliği Tedavisi

Boyun eğriliği teşhis edildiğinde mutlaka tedavi edilmelidir. Yenidoğan döneminde bebek büyümeye ve başını tutmaya başladığında başın bir tarafa doğru eğri durması ile dıştan bakarak kolayca teşhis edilir. Tedavide amaç kısa kalan kasın fizik tedavi uygulamaları ile uzatılmasıdır. Çoğu hasta fizik tedaviden fayda görür. Fizik tedavi uzmanı tarafından kası germe egzersizleri aileye öğretilir ve aile de bu egzersizleri evde uygulayabilir. Bu egzersizlerle kısa kalan kas zamanla uzar. Egzersizle aynı zamanda kastaki spazmda yani sertlikte yumuşar. Fizik tedaviden fayda görmeyen hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelir. Ameliyatta kısa kalan kas dokusu kesilerek serbestleştirilir. Ameliyatın başarı oranı çok yüksektir. Fizik tedavi ile düzelmeyen hastalarda ortalama 8-10 yaşına kadar yapılan müdahalelerde başarı şansı %100’e yakındır.

Boyun Eğriliği İçin Korse

Yetişkinlerde kas spazmına bağlı boyun eğriliğinde kasları stabilize etmek, boyun ve kaslara binen yükü azaltmak amacıyla bir süreliğine boyunluk önerilebilir. Bu korse philedelphia tipi veya çenelikli tipte korse olabilir. Korse süresi çok uzun tutulmamalıdır. Klinik şikayete göre birkaç haftayla sınırlandırılır. 

Boyun Eğriliği Düzelir mi?

Boyun eğriliği çoğunlukla bebek ve çocuklarda tortikollise bağlı gelişir. Büyük oranda fizik tedavi uygulamaları ile tam düzelme görülür. Bebek ve çocuklarda fizik tedavi ile düzelmeyen hastalarda cerrahi tedavi devreye girer. Cerrahi tedavi ile tam düzelme oranı çok yüksektir. Yetişkinlerde boyun eğriliği sebepleri genelde kas spazmına bağlıdır, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarına cevap verirler.

 

Yetişkinlerde Boyun Eğriliği Tedavisi

Genellikle bebeklik ve çocukluk çağında görülse de yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerdeki sebep genellikle kas tutulmasına bağlıdır. Klima veya soğukta kalmak, uygunsuz yastık kullanımı, ani ve ters harekete bağlı boyun kasında tutulma ve spazma bağlı tek taraflı ağrı, ağrı ve kas tutulmasından kaynaklı boynun bir tarafa doğru eğri durması yetişkinlerde boyun eğriliği sebeplerindendir. Yetişkinlerde uygulanacak tedavi yine ilaç tedavisi ve kas gevşetici egzersizlerdir.

Boyun Kireçlenmesi

Boynu oluşturan omurga kemiklerinin zamanla yapısının bozulması ve tibbi ismi osteofit yani bozulmuş ve anormal yeni kemik dokularının omurga kemiklerini oluşturması anlamına gelir. Aslında boyun kireçlenmesi tek başına insanlarda herhangi bir bulgu vermeyebilir. Boyun kireçlenmesine bağlı omuriliğin geçtiği kanalda ve omurilikten çıkan sinirlerde baskı oluşturduğunda bulgular ortaya çıkar. Boyun ağrısı, omuzlarda , kollarda ağrı ve uyuşmalar görülebilir. Boyun kireçlenmesinin sebepleri yaşlanmayla birlikte boyun omurga kemiklerinin yıpranması, duruş bozukluğu (sürekli aynı yere örnek olarak bilgisayar ekranına saatlerce bakmak), stres, romatizma veya diğer bazı romatolojik rahatsızlıklar gibi sebeplerdir. Boyun kireçlenmesi fizik tedavisi yapılacak egzersizler boyun kaslarını kuvvetlendirmek ve boyun omurga kemik ve eklemlere binen yükü azaltarak kireçlenmenin ilerlemesini engellemektir.

21 Yorum
Mustafa Said DEMİR

Eyüp Bey, merhaba tortikolis kasına bağlı boyun eğriliği var. Yaş 24 Cinsiyet erkek. Kahramanmaraş ta yaşıyorum. Sağ gözümde kayma başlamış. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Öncelikle fizik tedavi öneririz fayda görmezseniz cerrahi müdahale gündeme gelebilir

Sümeyra Aydın Özkan

Hocam merhabalar benim kızım 4yaşını geçti yeni tortikolis ameliyatı oldu ama eski eğriliği hala duruyor sağa eğiklik devam ediyor 10gün boyunluk kullanmamız gerektiği söylendi kullanınca idare ediyor ama çıkarınca eğik çok üzgünüz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Ameliyat sonrası fizik tedavi ile de desteklemek gerekir. İyi bir egzersiz almanız fayda edebilir

Meral özkan

Boyun duzlesmem ve boyunda fitiklarim var agrim cok gecen yazdan beri kotuyum egzersiz yaiyorum gecmiyor boynum ne yapmaliyim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

EMAR CD.NİZ İLE GELİN DEĞERLENDİRELİM

Ali

Merhaba doktor bey ben 24 yaşındayım doğuştan tortikolis hastasıyım benim hastalığın kemiğe bağlı omurgalarim tortikolis sebebiyle birleşmiş tedavisi olurmu nasıl sonuç alırım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Filmleriniz ile gelin değerlendirelim.

Şirin Subaşı

Merhaba doktor bey, ben skolyoz hastasıyım bide skolyoz skolyoz dân dolayı kamburluk var. 25yasındayımBoyun eğriliğim tedaviyle düzelirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Eğrilik dereceniz önemli. Belli bir dereceye kadar skolyozun ilerlemesi egzersizlerle durdurulabilir. Skolyoz grafiğiz ile gelin değerlendireyim

Ahmet Polat

25 yaşındayım sonradan fark ettiğim bi problem sağ gözüm de hafif kayma var ve yüzüm neredeyse yamuk duruyor Hangi bölüm ilgilenir şuan bulunduğum konumda doktor seçeneğim çok yok hangi bölüm yardımcı olur ilgilenirmisiniz.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Nöroloji ve ya beyin cerrahisi uzmanlarına muayene olmanız gerekir

Hatice bahar

Iyi geceler 44 yasinda bayan benimde boyun egriligiim var bebeklikten beri ameliyat olma sansim varmi ayni sorun kardesimdede var fiziki yinden rahatsizlik duyuyorum caresi varmi ameliyetla duzelirmi olursa hemen olmak istiyoruz lutfen bize bilgi verirmisiniz tesekkurler

OP. DR. EYÜP BAYKARA

muayene edip görmeden birşey denemez

Serpil

Merhaba hocam 6 aylik oglum icin sag tarafta tortikolis teshisi konuldu bir hafta fizik tedavi gordu ultrason elektron ve germe terepisi ancak bir hafta sonra yuzun sol tarasinda goz yanak ve agozda sol tarafa kayma basladi tik gibi arada oluyor fizik tedaviden mi kaynakli olabirmi yardimci olurmusunuz

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Bu yöntemlerle fayda görmüyorsa cerrahi gerekir.

Mustafa Tamkoç

Hocam kızım 14 yaşında skolyoz ameliyatı iyi geçti ama boyun eğriliği var tedavi olabilirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

evet tedavisi var. Muayene için gelin yardımcı olayım

Fatma ozsurmeli

Merhaba hocam bebeğim daha 5 buçuk aylık boynu eğri duruyor. Emar dan tutun ck tahlili röntgen her türlü tahlil yapıldı. Tortikolis dgl dendi. 2 oldu antibiyotik kullanmak zorunda kaldık soğuk algınlığı dan dolayı. Antibyotigi icirince boynu düzeliyor hatta bırakınca 10 güne kadar düzgün sonra gene aynı şekilde geriliyor. Goturmedigim doktor kalmadı. Ne olur bana Bi çözüm söyleyin ne olabilir. Ne yapmam gerek. Şimdiden vereceğiniz cvp için teşekkürler.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

tetkiklerinizle ve bebekle birlikte gelin yardımcı olayım

imam demirkan

Hocam meraba benim kız kardeşim doguşta boyun tarak kemiği bir birine yapışık boynu sol omuzuna doğru egri tedavisi varmı hocam yardımcı olsanız çok sevinirim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

evet var getirin görelim yardımcı olayım

Mustafa Pakır

Hocam merhaba. Kızım anne karnında tespit edilen hidrosefali hastası doğumdan bir kaç ay sonra şant takıldı. Sonraki yıllarda beyinde basınç ve fıtık gibi sorunlar oluştu şant revizesi yapıldı. En son şant değişimi sonrası boynu sağ tarafa eğik oldu kızım 10 yaşında 6 yıldır boynu eğri beyin ve zekasında hiç bir problem yok eğrilik için ne yapabiliriz. Yardımcı olursanız çok sevinirim ne olur bize bir yol gösterin.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

görmeden birşey diyemeyiz

Eda

Mrb hocam 26 yasindayim ensemdeki kemikte egrilik var sürekli agriyor basim dönüyor kendimi iyi hissetmiyorum bazen düzeliyor tekrar oluyor koluma bacagima vuruyor kendimi sersem hissediyorum kulagimda baski oluyor vs vs ne yapmam gerekli?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Betül

Ben 21 yaşındayım. 1 yaşındaykenden ve 8 yaşındayken ameliyat oldum. Boynumdaki eğrilik geçti ama boynumdaki kas hala belirgin doktora gözükmem gerekli mi? Ameliyat olur muyum?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Ayse

Hocam benim kızım 2.5 yasinda boynunda egriligi var fizik tedaviyle düzelirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Mustafa

16 Yaşındayım omurilik kemiğimin boyun tarafı aşağıya eğik yamuk . Boynun hafif aşağıya eğri duruyor . Nasıl düzelir?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Tulin kocaman

Meraba doktor bey ben 30 yasindayim boynumda duzlesme var burdaki doktorlar fizik tedaviye yonlendirdiler oncesinde 14 tane igne ve ilac tedavisi gordum Smart hic bi faydasini goremedi. Sag elim hep sisiyor ve kolum cok agriyor C7 ve C3-C4 kemigi cikti bu nedemek acaba amaleyat gerekebilirmi

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Nur Başıhoş

Merhabalar 24 yaşındayım boyun eğriliğim var. Fizik tedavi sonuç vermedi, ameliyat olmamı mı önerirsiniz?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Nuray

Hocam merhaba benim2016 yilindan beri boynum agriyordu o donem doktora gittim ve boynumda egrilik oldugunh söyledi böylum tam basimin arkasindan eğri o döndem doktor bonunluk verdi 4 ay kullanmmi istedi ama çalistigim için duzenli bir şekilde kullanmaamadin hayatimiçok etkiliyordu. Sonra kendi haline biraktim bu sene çok şddetli boyun agrilari yasiyorum tekrar doktora gittim fizik tedavi yazdilar ama cok sra varmiş. 6.7 ayi bulur dediler. Cook siddetlendi agrilarim gunluk yasamimi cok etkiliyor. Ameliyat olamazmiyim ? Ameliyat olsam kurtula bilirmiyim bu agrilardan e nabiz uzerinden baktigikda son gittim hastane ziyaretlerindeM50.2 - SERVİKAL DİSK YER DEĞİŞİMİ, DİĞER E55.9 - VİTAMİN D EKSİKLİĞİ, TANIMLANMAMIŞ M62.68 - KAS ZORLANMASI (MUSCULAR STRAİN), DİĞER boyle bi şey yaziyo. Durumumun cidiyeti nedir ? Cerrahi mudahale gerekirmi ?

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Yoğunluktan dolayı web sitesi üzerinden sorular cevaplanmamaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için 0212 867 75 00 numaralı hattan iletişime geçiniz lütfen.

Arzu coban

Merhaba hocam ben 31 yasindayim basim sola dogru egik duruyor aynadan dikkatli bakinca kulagimin altındaki kemigin sol taraftaki kemikten daha kisa oldugunu fark ediyorum yedi sekiz yasimdan sonra fark edildi 17 18 yaşlarındayken hastaneye gittim film cektiler ama artik yapilacak birseyin olmadigini soylediler ayrica boynum sola dogru yamuk oldugu icin burnumda da egiklik var boynumdan dolayi oldugunu soyledi doktor sizin internetten sizin sitenizi okuduktan sonra acaba bir caresi varmidir diye sormak istedim cocuklarim buyuyor onlarda fark ediyor gozluk takmam gerekiyor burnumun yamuklugu cok belli oldugu icin takamiyorum bir cozumum varsa paylasirsaniz sevinirim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Handan uçar

Hocam merhaba 10 yaşında oğluma Klippel Feil ön tanısı konuldu mr Hocam hayırlı günler oğlum 10 yaşında SERViKAL EMR sonucunda ——lnceleme SE T1 sagital, TSE T2 sagital, FLASH T2 aksiyal Planda yapılmıştır. ——-Servikal lordoz düzleşmiştir. ——-Servikal spinal Kort sinyal İntensitesi, Kalibrasyonu ve servi komeduller Bileşke tabiidir ——-C l -2 dfizcyinde anteriorda fiizyon izlendi. ——-Inceleme alanma giren servikal ve üst torakal vertebralarda vertabra, Corpuslarında asimetrik yükseklik kayıpları ve deforme görünümler izlendi ——-C3 ve C7 vertebra korpus sol yanlarl izlenmedi. C7-T1 düzeyinde korpus sag posterior kesimlerinde fuzyon izlenmiştir. Paraspinal kaslar tabiidir.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

Detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Yorumunuzu Yapınız