Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
BEL FITIĞI NEDİR?
Paylaş:
BEL FİTİGİ NEDİR?
 
Bel bölgemiz 5 adet omurga kemiginden oluşmaktadır... Her omurga kemigimiz arasında discus intervertebralis olarak adlandırılan, yani 2 omurga kemigi arasında bir nevi yastık görevi yapan yapılar bulunur. Discus intervertebralisin orta kısmında nukleus pulposus adı verilen yumuşak jölemsi bir yapı ve bunu çevreleyen anulus fibrosus olarak adlandırılan sert bir yapı bulunur. İşte bel fitigi dedigimiz, nukleus pulposus adını verdiğimiz yumuşak jölemsi yapının fitiklaşarak omuriliğe veya omurilikten çıkıp bacağa doğru giden sinirlere baskı yapmasıdır...
 
BEL FİTİGİ KİMLERDE GÖRULUR VE BEL FİTİGİNA YAKALANMA RİSKİ KİMLERDE FAZLADIR?
 
Bel fitigi istatiksel olarak en sık 30-60 yaş arasında görülür fakat her yaşta ortaya çıkma ihtimali vardır... Kadın erkek oranına bakıldığında kadınlarda görülme oranı biraz daha fazladır.. Hareketsiz yaşam, genetik faktörler, aşırı kilo, hamilelik, alkol sigara tüketimi, ani hareketler yapmak, yerden agır bir cisim kaldırırken çömelmek yerine eğilerek kaldırmak, uzun sure masa başı çalışanlarda bel desteği kullanmamak,  bilinçsiz spor hareketleri yapmak bel fitigna yakalanma riskini arttırmaktadır...
 
BEL FİTİGİ BELİRTİLERİ NELERDİR? BEL FİTİGİ TEŞHİSİ NASİL KONUR? BEL FİTİGİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?
 
Bel fitiginda bel ağrısı yerine bacak ağrısı daha sık görülür.. Fitigin derecesine göre kalça içinden başlayıp tek veya her iki bacağa yayılan ağrı, uyuşma, daha ilerlemiş fitiklarda bacaklarda güç kaybı, idrar veya büyük abdest kaçırma şikayetleri görülebilir. Hekimin muayenesi ve günümüzde ileri teknolojiyle birlikte manyetik rezonans görüntüleme yani MRG ile bel fitigi teşhisi ve derecesi belirlenebilmektedir. Her bel fitiginin tedavisi ameliyat değildir. Fitigin derecesine ve hastanın şikayetlerine göre ameliyatsız tedavide mümkündür. Başlangıç düzeyindeki bel fitiklarinda genellikle bel ve bacağa yansıyan hafif ağrı görülür. Ağrı kesici ve kas gevşeticiler ve birkaç gün istirahatla hastalar genellikle bu ağrılarından kurtulabilirler.  Yine hafif-orta düzeydeki fitiklarda bel ve bacak ağrılarının kontrolü için başlangıç olarak ilaç tedavisi ve fizik tedavi uzmanı denetiminde fizik tedavi uygulamaları denenebilir fakat bazen orta düzeyli fitiklarda hastalar ilaçlardan ve fizik tedaviden fayda görmeyebilir. İlaçlarla ve fizik tedavi uygulamalarıyla fayda görülmediği takdirde faset veya foraminal enjeksiyon dediğimiz bel eklemine ve sinir etrafına basit bir enjeksiyonla bu hastaların büyük kısmında rahatlama olmaktadır. Bel fitigi hastalarının istatistiksel olarak yalnızca %3’unde cerrahi gereksinimi vardır. Bel fitigi ameliyat kararı verirken hastanın MRG görüntüsü, muayene bulguları ve şikayetine göre karar verilir. Sadece MRG’ye bakarak “ Fitiginiz çok büyük kesinlikle ameliyat gerekir” veya tam tersi “ Fitiginiz küçük şuan ameliyat olmanıza gerek yok” gibi bir yaklaşım yanlıştır.. MRG’ de çok büyük fitigi olan fakat ağrısı hafif ve ameliyat dışı tedavilerden fayda gören hastalar olduğu gibi, MRG’ de küçük veya orta düzeyde fitigi olmasına rağmen hiçbir ameliyat dışı tedavilerden fayda görmeyen hastalarda mevcuttur. Bel fitiginda ameliyat kararı verirken asıl önemli olan hastanın o anki şikâyetleri ve muayene bulgularıdır. Fitigin omuriliğe ve omurilikten çıkıp bacağa doğru giden sinire yaptığı baskıya bağlı kas gücünde azalma, idrar ve büyük abdest tutamama durumlarında tedavi çok vakit kaybetmeden kesinlikle ameliyattır. Bel fitiginda ACİL AMELİYAT kararı  kauda ekuina sendromu dediğimiz klinik durumda verilir. Siyatik tarzında bacak ağrısı, ileri düzeyde kas gücü kaybı, belirgin uyuşma ve ya tam hissizlik, idrar ve büyük abdest kaçırma, seksuel fonksiyon kaybı  bu sendromun bulgularıdır ve acil olarak ameliyatla omuriliğe baskı yapan fitik temizlenmelidir. 
 
BEL FİTİGİNDA AMELİYAT SEÇENEKLERİ
 
Mikroskop kullanımının yaygınlaşmadığı dönemlerde açık diskektomi  neredeyse tek seçenekti. Açık diskektominin birçok dezavantajı olduğundan dolayı artık günümüzde neredeyse terk edildi. Daha büyük cilt kesisi, cerrahi alanın tam ve net olarak görülememesi en öncelikli dezavantajlarıdır. Bel fitigi ameliyatlarıyla ilgili toplumda gelişen ön yargılarda mikroskop öncesi dönemde yapılan açık diskektomi ameliyatlarından dolayı gelişmiştir. Açık diskektomide cerrahi saha, omurilik ve omurilikten çıkan sinir bazen net olarak görülemediği ve ayırt edilemediğinden dolayı bazı ameliyatlarda istenmeyen sonuçlar gelişmiştir.
 
Endoskopik diskektomide fitigin olduğu seviyedeki bel bölgesine yapılan küçük bir kesiyle kamera yardımıyla fitik boşaltılır. Bu teknik oldukça konforludur ameliyattan sonra aynı gün veya en geç bir gün sonra hastalar taburcu olabilir ve masa başı çalışanlar 1 hafta sonra, bedeni eforlu işlerde çalışanlar ise 2 hafta içinde işlerine dönebilirler. Ancak bu teknikte her bel fitigina uygulanamamaktadır.Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
Mikroskopik diskektomi günümüzde bel fitigi ameliyatlarında altın standarttır. Yine fitigin olduğu seviyedeki bel bölgesine 2-2.5 cm.lik cilt kesisi yapılır ve mikroskop altında fitik boşaltılır. Bu yöntemde de endoskopik diskektomide olduğu gibi hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olup masa başı çalışanlar 1 hafta sonra, ağır işlerde çalışanlar en geç 2 hafta sonra işlerine geri dönebilirler.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız