Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
BEYİN KANAMASI YAPAN İLAÇLAR
Paylaş:
 BEYİN KANAMASI YAPAN İLAÇLAR 
 
Yeni bir çalışma, yaygın olarak kullanılan kan sulandırıcı ilaç varfarini (Coumadin) alan kişilerin beyinde kanama riskinde artış olabileceğini ve hemorajik inme geçirirse ölüm riskini arttırdığını göstermektedir. Çalışma, 30 Eylül 2008'de Amerikan Nöroloji Akademisi'nin tıbbi dergisi Neurology®'nın basılı sayısı olarak yayınlandı... 
 
Varfarin(Coumadin), kanın pıhtılaşmasını önlemek için yaygın olarak reçete edilir. Çalışmalar, atriyal fibrilasyon adı verilen anormal kalp ritmi olan hastalarda iskemik inmenin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.. Bununla birlikte, eğer ilaç kanı çok inceltirse, beyin kanaması riskini artırabilir... 
 
Çalışmada 51'i varfarin (Coumadin) almakta olan beyin kanaması olan 258 kişi vardı.. Katılımcılar ortalama 69 yaşındaydı. Grup, kanama tipini doğrulamak için beyin taramasından geçirildi. Beyin taramaları kan pıhtılarının boyutunu ölçmek için kullanıldı...  
 
Çalışma, varfarin (Coumadin) alan ve beyin kanamasına maruz kalan insanların uluslararası normalleştirilmiş oranlarının (INR) üçün üzerinde olduğu, warfarin (Coumadin) almayanların iki katı kadar kanama yaşadıklarını tespit etti. Ancak, bu etki, üçün altındaki INR ile belirlenen şekilde kanı pıhtılaşma olasılığı daha yüksek olan kişilerde görülmedi.. INR testi kanın pıhtılaşma yeteneğini ölçer.. 
 
Çalışma yazarı Matthew L. Flaherty, “Warfarin (Coumadin), atriyal fibrilasyonu olan insanlar arasında iskemik vuruşları önlemede çok etkilidir ve bu hastalığın çoğu için doğru seçimdir” dedi. “Ancak varfarin (Coumadin) alırken beyine kanaması olan insanlar hemorajik inme geçiren insanlardan daha fazla ölüm riski altındalar. Neyse ki, INR'si üçten düşük olan insanlarda daha geniş kanamalar görülmedi. Varfarin (Coumadin) hastalarının çoğu için INR hedefi iki ile üç arasındadır. Bu, warfarin (Coumadin) dozunun iyi izlenmesinin ve ayarlanmasının önemini göstermektedir. 
 
Bir çalışmada, uzun süreli aspirin kullanımının büyük kanamaya ve ölüme neden olma riski daha önce düşünülenden daha yüksek olduğunu göstermektedir. İngiltere'de 75 yaş ve üzeri yetişkinlerin yaklaşık % 40'ı günlük olarak aspirin almaktadır ve daha önce kalp krizi veya inme geçiren hastalar için yaşam boyu tedavi önerilmektedir.  
 
Ancak Oxford Üniversitesi'nden ve araştırmanın baş yazarlarından Prof Peter Rothwell, her yıl aspirin veya diğer antiplatelet ilaçların neden olduğu yaklaşık 20.000 büyük kanama ve yaklaşık 3.000 ölüm olduğunu söyledi. 65 yaşın altındaki hastalar tekrarlayan bir felç veya kalp krizini önlemek için günlük aspirin alan hastalarda hastaneye yatış gerektiren yıllık kanama oranının yaklaşık % 1,5 olduğunu ve 75 ile 75 yaş arasındaki hastaların 84 ve 85 yaş ve üstü olanlar için% 5 olduğunu gösteriyor. 75 yaş üzerindekilerde ciddi kanama riski çok daha fazla. “75 yaşın altındaki kişilerde, bir kalp krizi veya inme sonrası ikincil korunma için aspirin almanın yararları, küçük kanama riskine göre daha fazladır ve bu insanların endişelenmesine gerek yok.  
 
Oxford Vasküler Çalışması, daha önce felç veya kalp krizi geçirmiş ve antiplatelet ilaçlar (çoğunlukla aspirin) verilen 3.166 hastayı takip etti. 10 yıl boyunca 314 hasta kanama nedeniyle hastaneye yatırıldı. Analiz kanama riskini, özellikle ölümcül ya da sakatlanma kanaması riskini yaşla birlikte arttığını göstermiştir. 
 
Sheffield Üniversitesi'nde kardiyovasküler tıp okuyucusu ve danışman kardiyolog Dr Tim Chico, “Herhangi bir ilacın reçete edilmesi ilacın risklere karşı yararları arasında bir denge olduğunu ve aspirinin farklı olmadığını söyledi. Elbette, inme veya kalp krizinden sonra doktor tarafından reçete edilirse insanlar aspirinlerini durdurmamalıdır, çünkü durdurmak başka bir kalp krizine veya felce neden olabilir. Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
 
Ancak, kanser veya kalp krizi gibi gelecekteki olası sorunları önlemek için aspirin almayı düşünenlerin (yani ikincil korunma için değil) bunu doktorlarıyla görüşmelerini şiddetle tavsiye ederim. 
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız