Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
BEYİN METASTAZI
Paylaş:
Beyin metastazları hastalar, hasta yakınları ve doktorlar için oldukça zorlu bir süreçtir.. Maalesef günümüz şartlarında dahi halen beyin metastazı olan hastaların prognozu iyi değildir... Bununla birlikte çeşitli tedavilerin kullanımı semptomları hafifleterek yaşam kalitesini koruyabilir.  
Beyin metastazı başlangıçta başka bir organda birincil tümör olarak oluşan kanserli tümör hücrelerinin orijinal kaynaklarından kan veya lenf sistemi yoluyla beyne taşınmasıdır.. Metastaz bulunduğu bölgedeki çevreleyen dokudan değil farklı dokulardan kaynaklanan tümör hücreleri içerir. Bu nedenle beyin metastazları birincil beyin tümöründe olduğu gibi sinir hücrelerinden değil, asıl oluştukları bölgedeki hücrelerden oluşur.  
Kanser hastalarının yaşam süresinin artması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi tanı tekniklerinin gelişmesi ve daha sık kullanılması nedeniyle teşhis edilen beyin metastazlarının sayısı son yıllarda artış göstermiştir. Beyin metastazı doğrudan beyinde ortaya çıkan tümörlerden daha yaygındır. 

Beyin metastazı en çok hangi kanser vakalarında görülür? 

Beyin metastazları en sık primer akciğer kanseri hücrelerinden kaynaklanır. Diğer yaygın nedenleri arasında meme kanseri ve cilt kanseri bulunur. İleri evre kanserlerde beyinde metastaz görülme riski artar.  

Semptomlar 

Metastazların boyutu ve yeri semptomları belirler. Beyin metastazları başlangıçta semptomlara neden olmayabilir. Çoğu zaman büyüme zaten ilerlediğinde veya beynin hassas bölgeleri etkilendiğinde belirtiler ortaya çıkar. En sık görülen belirtiler:  
·         Kronik baş ağrısı 
·         Nörolojik sorunlar 
·         Demans, deliryum gibi bilişsel sorunlar
·         Epileptik nöbetler 
·         Kafa içi artan basınca bağlı belirtiler (bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi) 
Şeklinde sıralanabilir. 
Birçok hasta ağrı kesici aldıktan sonra bile iyileşmeyen uzun süreli, şiddetli baş ağrılarından, mide bulantısı ve kusmadan şikayet eder. Bu semptomların ana nedeni genellikle metastaz çevresinde sıvı (ödem) oluşmasıdır. Bu durum kafa içi basıncın yükselmesine neden olur. Metastazın konumuna bağlı olarak, görme bozukluğu veya bilinç kaybı da oluşabilir. 

Tedavisi 

Beyin metastazlarının tedavisinde semptomların hafifletilmesi birinci önceliktir. Beyin metastazı şüphesi MRI gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak doğrulanmışsa başlangıçta hastanın yaşam kalitesini korumak veya eski haline getirmek için semptomların hafifletilmesine odaklanılır. Semptomlar genellikle ödem tarafından tetiklendiği için öncelikle ödemi giderici ilaç tedavisi uygulanır. Epileptik nöbet geçiren hastalar anti-epileptik ilaçlar ile tedavi edilir.  
Beyin metastazlarının tedavi edilip edilmeyeceği ve nasıl tedavi edileceği birkaç faktöre bağlıdır. Metastazın boyutu ve yeri, hasta için hangi tedavinin uygun olduğunu belirler. Çapı 3 cm'den büyük büyük metastazlar veya belirti veren metastazlar mümkünse ameliyat ile çıkartılır. Ancak ameliyat her zaman mümkün veya yararlı değildir. Beynin derinliklerinde bulunan veya özellikle önemli beyin bölgelerinin yakınında bulunan metastazlar cerrahi olarak çıkartılamayabilir. 
Metastazların yeri ve sayısının yanı sıra hastanın sağlık durumu da ameliyatı engelleyebilir. Bu durumlarda radyasyon tedavisi sıklıkla uygulanır. Radyasyon tedavisi tümör hücrelerini küçültebilir. Ayrıca hedefe yönelik radyasyon tedavisi genellikle ameliyattan sonra tamamlayıcı tedavi olarak da kullanılmaktadır.  
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. 
 
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız