Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Beylikdüzü Cd. No: 3, 34520 Beylikdüzü/İstanbul
Medicana İnternational Beylikdüzü
Paylaş:
 BEL FITIĞI BACAK AĞRISI
 
Bel ve bacak ağrısının sık görülen bir nedeni bel fıtığıdır. Bel fıtığı belirtileri donuk veya keskin ağrı, kas spazmı veya kramp, siyatik sinir boyunca ağrı, bacaklarda kas gücü zayıflığı olabilir. Hapşırma, öksürme veya ıkınma genellikle ağrıyı yoğunlaştırır...
Nadiren idrar ve büyük abdest kontrolü kaybolur ve bu meydana gelirse,, derhal bir beyin cerrahisi uzmanına başvurun...
 
Siyatik bel fıtığı ile ilişkili bir semptomdur... Siyatik sinire katkıda bulunan bir veya birkaç sinir üzerindeki baskı kalçadan bacağa ve bazen ayağa kadar uzanan ağrıya, yanmaya, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir.. Genellikle bir taraf (sol veya sağ) etkilenir...
 
Bel kemikleri arasında disk dediğimiz yapılar bulunur. Bu yapılar bel kemiklerine binen yükü emen, bele amortisör görevi gören yumuşak yapılardır..  Her diskte jele benzer bir maddeyi dıştan (nükleus pulposus) saran lastik benzeri bir dış band (annulus fibrosus) vardır.
Bel fıtığı, disk dediğimiz yapıyı dıştan saran lastik benzeri sert yapının yırtılarak içerdeki yumuşak jölemsi yapının dışa doğru bombeleşmesi sonucu meydana gelir. 
Bu olması gerektiği yerden dışarı doğru taşan jölemsi doku, omurilik veya omurilik sinirlerine basabilir.  Sinirler, omurlar ve diskler arasındaki küçük deliklerden geçer, böylece fıtıklaşmış bir disk bu deliklerden geçen sinirlere bastırırsa, siniri sıkıştırabilir (veya "kıstırabilir") ve kalçadan bacağa doğru yayılan ağrıya neden olur..  
 
Bel Fıtığı Risk Faktörleri 
 
Birçok faktör bel fıtığı riskini arttırır:
1. Tütün kullanımı, düzenli egzersiz eksikliği ve yetersiz beslenme, kötü bel sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunur.
2. Yaşlanma, doğal biyokimyasal değişiklikler yavaş yavaş diskin gücünü ve esnekliğini etkileyebilecek olan kurumaya neden olur. Başka bir deyişle, yaşlanma süreci, diskleri, asıl işlerinden biri olan bel hareketlerine bağlı  şokları daha az emme yeteneğine sahip kılabilir.
3. Yanlış vücut mekaniğinin alışılmış kullanımıyla birleşen zayıf duruş , bel omurgasını baskı altına alır ve normal vücut ağırlığını taşıma yeteneğini etkiler.
Bu faktörlere birde günlük yıpranma, bel bölgesine yanlış yük bindirme  veya sürekli ayakta durma, dengesiz hareketlerde bulunma, sürekli oturur pozisyonda çalışma, ani ve dengesiz ağır yük kaldırma eklenince bel fıtığı gelişme ihtimali çok çok artar.
 
Bel Fıtığı Ameliyatsız Tedavisi
 
İlk anda en erken tavsiye soğuk tedavisi ve ilaç .
İlk 24 ila 48 saat boyunca soğuk terapi, kas spazmını ve kan akışını azaltarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Asla cilde doğrudan soğuk veya buz uygulamayın; bunun yerine buz paketini veya soğuk ürünü bir havluya sarın ve 15 dakikadan daha uzun süre uygulamayın.
İlaçlar, iltihabı ve ödemi azaltmak için bir anti-enflamatuar , spazmı sakinleştirmek için kas gevşetici ve yoğun fakat kısa süreli ağrıları (akut ağrı) hafifletmek için bir ağrı kesici içerebilir .
Hafif ila orta derecede ağrı steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) ile tedavi edilebilir. Bunlar hem ödemin hemde  ağrıyı kesmeye yarar.
Genellikle, ilk 48 saat sonra, ısı terapisi uygulanabilir. Isı, yumuşak dokuları ısıtmak ve rahatlamak için kan akışını arttırır. Artan kan akımı, kas spazmı ve fıtığın sinire temas etmesi sonucu sinir etrafında birikebilecek tahriş edici toksinlerin atılmasını sağlar. Asla doğrudan cilde ısı uygulamayın (soğukta olduğu gibi); bunun yerine, ısı kaynağını 20 dakikadan daha uzun bir süre kalın bir havluya sarın.
 
 
Bacak ağrısı şiddetli ise belden iğne  yapılabilir . Belden iğne ile, anti-enflamatuar ilaçlar, bel omurunuzdaki etkilenen sinirlerin yakınındaki alana direk verilmiş olur.. 
 
Bel Fıtığı Ameliyat Tedavisi
 
Bel fıtığı ameliyatı, cerrahi olmayan tedaviler şikayetleri hafifletmiyorsa göz önünde bulundurulur.  Nadiren bel fıtığı, acil ameliyat gerektiren idrar ve büyük abdest kaçırmaya veya kasık / genital bölgede uyuşmaya neden olur. Ameliyat mikrocerrahi teknikle yüzde yüze yakın güvenlidir.
 
Bel fıtığını Önleyebilir misiniz?
 
Bel sağlığına dikkat etmeniz, kötü duruştan kaçınmanız, sigara içmemeniz, sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanız, egzersiz yapmanız ve özellikle bir şey kaldırırken iyi bir vücut mekaniği kullanmanız.
Bunların hepsini yapmak asla bel fıtığına sahip olamayacağınızı garanti etmez, ancak bunlar genellikle bel fıtığının neden olduğu bel ağrısını önlemek için atmanız gereken sağlıklı adımlar.
 Randevu almak için lütfen iletişim bilgilerimizi kullanın.
2 Yorum
Miyase

Merhaba hocam annem 70yaşında 10yıl önce belinde fıtıktan dolayı vida takıldı .2ay önce tekrar fıtık oluştu ameliyat oldu öncesinde baldır ile topuk arasında çok ağrı vardı ,ameliyattan sonra ağrılar belindede belirmeye başladı, ameliyatı yapan doktor MR çekti iltahap oluşmuş dedi ilaç verdi ama kesilmedi ağrıları şuan fizik tedavide yatıyor ama ağrılar kesilmedi ,annemin tabirince elektrik veriliyor ,lavobo için bile ayağa kalakamıyor idrar ve kanda iltahap var deniliyor 8 gün oldu ne olabilir ağrılar için.

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Erkan saraçoglu

Merhaba hocam ben servis şöförlügü yapıyorum bir iki haftadır sol bel kısmından bacagıma kadar yürürken çekme yapıyor ve agrıya neden oluyor sizce ben fıtıkmı oldum tavsiyeniz nedir teşekkür ederim

OP. DR. EYÜP BAYKARA

detaylı bilgi ve muayene için 0212 867 75 00 dan randevu alınız

Yorumunuzu Yapınız