Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Beyin anevrizması, halk arasında bilinen adıyla beyin baloncuğu beyinde tipik olarak büyük bir arterin daha küçük arterlere ayrıldığı bölgelerde gelişen baloncuk şeklindeki genişlemedir.. Kan basıncı nedeniyle zamanla incelen damar duvarı genişleyerek anevrizmaya neden olur.. Baloncuk kan basıncının etkisiyle yırtılıp beyne veya beyni çevreleyen subaraknoid boşluk adı verilen alana doğru kanamaya neden olabilir. Kanama nedeniyle ilgili damarın beslediği hücreler oksijen ve besinden mahrum kalırlar ve hızla ölmeye başlarlar.. Diğer taraftan beyin dokusuna sızan kan etkilediği bölgede stres oluşturarak hücrelerin kaybına sebep olur. Sonuçta inme ya da felç durumu oluşarak beyin hasarı veya ölüm gerçekleşebilir. Bu nedenle beyin baloncuğu hayatı tehdit edebilen ciddi bir rahatsızlıktır...
Beyin anevrizmaları herkeste ve her yaşta ortaya çıkabilir. En çok 30 ile 60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. AVM gibi bazı kalıtsal bozuklukları olan kişiler daha yüksek risk altındadır.. Genetik geçiş mümkündür.. Birinci derece yakınınızda anevrizma öyküsü varsa görülme riski artar..
Beyin baloncuğu kanayana kadar genellikle herhangi bir belirti göstermez. Baloncuk büyüyerek çevre dokulara baskı yaparsa etkilenen dokuya göre görme kaybı, çift görme, his kaybı, karıncalanma, baş ağrısı vb. belirtiler ortaya çıkabilir.. Ailesel öykünüz varsa anevrizma açısından incelenmeniz yararınızadır..
Günümüzde beyin baloncuğu tedavisi iki ana şekilde yapılabilmektedir. Her iki tedavi seçeneğinde de amaç anevrizmayı dolaşım dışı bırakmaktır. Açık mikrocerrahi ameliyatta anevrizma boynuna klips takılarak anevrizma dolaşım dışı bırakılırken, kapalı endovasküler tedavide kasıktan bir mikro katater yardımıyla girilerek anevrizmanın olduğu damara ulaşılır. Baloncuğun içi coil adı verilen maddeyle doldurularak ve / veya akım yönlendirici stent yardımıyla kan akışı damar içerisine yönlendirilerek tedavi gerçekleştirilir (ayrıntılı bilgi anevrizma ameliyatı başlıklı yazımız).

Beyin baloncuğu tedavisine yaklaşımımız

Yaygın görülen anevrizmalardan karmaşık dev anevrizmalara kadar her yıl birçok hastayı tedavi ediyoruz. Anevrizmanızın konumuna, kanamış olup olmamasına, büyüklüğüne, sayısına, yaşınıza, genel sağlık durumunuza göre takipten ameliyata kadar riskleriyle birlikte hangi tedavi seçeneğinin uygun olduğunu sizinle paylaşıyoruz. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız