Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
FELÇ NEDEN OLUR?
Paylaş:
Tüm felçlerin yaklaşık %80'i beyne kan ileten damarlarda ya da beyin içi damarlarda kan dolaşımındaki bozukluklardan kaynaklanır.. Bir veya daha fazla kan damarı atardamarların iç kısmındaki yağ veya kan pıhtıları nedeniyle daralır.. Bazı durumlarda kan akışı tamamen durabilir. Etkilenen beyin dokuları yeterince oksijen ve besin alamaz.. Bu nedenle sinir hücreleri hızlı bir şekilde ölmeye başlar.. İnme sırasında hem büyük serebral arterler hem de beynin içindeki küçük damarlar tıkanabilir. Felcin neden olduğu hasarın boyutunu etkilenen arterlerin sayısı, ne ölçüde ve ne kadar süre etkilendikleri belirler. 
İnmeye neden olan kan pıhtıları başlangıçta beyne giden büyük damarlarda, genellikle halk arasında şah damarı olarak bilinen karotis arterin dallandığı kısımda kan trombositlerinin birikmesi yoluyla oluşur. Kan trombositlerinin normalde işlevi kan damarlarındaki yaralanmaları hızla kapatmaktır. Ancak normal şartlar altında pürüzsüz yapıda olan arterlerin iç kısımlarının doğal yapılarını kaybetmesiyle, bu kısımlarda trombositler birikerek büyük bir plak oluşturabilir. Oluşan bu plak oluştuğu kısımda damarı daraltarak kan geçişini sınırlayabilir. Ya da plaktan kopan pıhtı parçası damar duvarından ayrılarak kan yoluyla beyne ulaştığında daha küçük damarları sıkıştırıp tıkanmasına neden olabilir. 

Felcin diğer bir nedeni beyin kanamasıdır 

İnme hastalarının %10 ila 15'inde beyin dokusundaki kanama inmenin nedenidir. Beyindeki kanamadan kaynaklanan inme hemorajik inme olarak isimlendirilir. Hipertansiyon, damar duvarında yapısal hasarlar, travma bu tür felcin nedeni olabilir. Ayrıca anevrizma da beyin kanamasına neden olabilir. Anevrizma kan damarlarında dışarıya doğru çıkıntı yapan baloncuk benzeri torbacıklardır. Anevrizma doğuştan olabilir ya da sıklıkla sigara ve yüksek tansiyon nedeniyle kan damarının zayıflamasından kaynaklanabilir.  Anevrizma kan basıncının etkisiyle patlayabilir. Anevrizmanın patlaması kanın subaraknoid boşluğa girmesine neden olur. Hemen tedavi gerektiren, sonucu ölümcül olabilen, tıbbi bir acil durumdur.  

İnme için risk faktörleri 

İnme riski yaşla birlikte artar. İnme hastalarının yaklaşık yarısı 75 yaşın üzerindedir. İnme için diğer önemli risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, sigara, hareketsiz yaşam, diyabet, kan pıhtılaşma bozuklukları, kalp hastalıkları, obezite, aşırı alkol tüketimi, kalıcı stres, kalıtım ve yetersiz beslenme bulunur. 
Daha önce damarlardaki tıkanma nedeniyle felç geçiren veya yetersiz kan dolaşımının neden olduğu semptomlardan geçici olarak muzdarip olan hastalar gelecekte önemli ölçüde artan felç riskine sahiptir. Bu nedenle iskemik felç sonrası iyileşen hastaların tedavi olmaları önemlidir.  
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. 
 
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız