Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
GEÇMEYEN BEL AĞRISI: SEBEPLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Paylaş:
Günümüzde bel ağrısı modern yaşamın getirdiği hareketsiz yaşam, uzun süre hareketsiz kalma, duruş bozukluğu gibi etkenlerle 30--50 yaş arasında adeta bir salgın haline gelmiştir. Ülkemizde milyonlarca insanın günlük aktivitelerini kısıtlayan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa süreli veya hafif bel ağrıları çoğu zaman kendiliğinden iyileşirken, kronikleşen ve zamanla azalmayan bel ağrıları önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. 

Geçmeyen Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Yaygın sebepler arasında kas ağrıları, disk problemleri, omurga bozuklukları yer alır. 

Kas ve Bağ Dokusu Problemleri: Uzun süreli oturma, duruş bozuklukları, ağır kaldırma veya ani hareketlerle kaslar ve bağ dokuları zorlanabilir. Kas spazmları kısa süreli bel ağrılarının en yaygın nedenidir. Tekrarlayan zorlanmalar kronik ağrılara dönüşebilir.

Disk Problemleri: Omurlar arasında yer alan disklerin fıtıklaşması, sinir köklerine baskı yaparak bel ağrısına yol açar. Bel fıtığı olarak adlandırdığımız bu durum ağır kaldırma, yanlış duruş veya yaşlanma ile beraber disklerin dejenerasyonu sonucu meydana gelir. Fıtıklaşan disk, sinirlerin üzerine baskı yaparak şiddetli ağrıya neden olabilir. 

Omurga bozuklukları (Skolyoz veya lordoz gibi omurga eğrilikleri) kronikleşen bel ağrılarına yol açabilir. Bu tür bozukluklar, omurganın dengesini bozarak zamanla kas ve bağ dokularının zorlanmasına ve ağrıya neden olur. 

Diğer nedenler: Nadir de olsa, bel ağrısı ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Omurga enfeksiyonları, tümörler veya böbrek taşı gibi iç organlar kaynaklı bazı rahatsızlıklar, bazı virüsler bel ağrısına yol açabilir. Bu tür durumlarda ağrı genellikle diğer hastalığa özgü belirtilerle birlikte ortaya çıkar. 

Bel ağrım geçmiyor ne yapmalıyım?

Geçmeyen bel ağrısı ile karşılaşıldığında, ilk adım doğru tanının konulmasıdır. Doktor hastanın öyküsünü dinleyerek ve fizik muayene ile bel ağrısının sebeplerini belirlemeye çalışır. Radyolojik görüntüleme yöntemleri röntgen, MR, CT özellikle omurga kaynaklı sorunların tespitinde çok önemlidir.

Tedavi

Geçmeyen bel ağrısının ilk tedavi basamağı genellikle ilaç ve fizik tedaviyi içerir. Antiinflamatuvar ilaçlar ve kas gevşeticiler ağrıyı hafifletir. Fizyoterapistler tarafından uygulanan egzersiz programları omurga ve çevresindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur. Kronik bel ağrısının yönetiminde yaşam tarzı değişiklikleri büyük önem taşır. Doğru duruş tekniklerini öğrenmek, düzenli egzersiz yapmak bel ağrısının azaltılmasında etkili olabilir. Aynı zamanda ideal kiloyu korumak ve sağlıklı beslenme de bel sağlığını destekler.

Geçmeyen Bel Ağrısı için cerrahi tedavi:

Konservatif tedavilere rağmen bel ağrısı devam ediyorsa, ağrı fıtık ya da omurga kaynaklıysa cerrahi müdahale gerekebilr. Günümüzde modern cerrahi teknikler arasında yer alan full endoskopik bel fıtığı ameliyatı birçok hasta için umut verici bir çözüm sunmaktadır. 
Full Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı minimal invaziv cerrahi yöntemler arasında yer alır. Bu teknikte, cerrah 4 milimetrelik bir delikten girerek endoskopik aletler yardımıyla fıtıklaşmış disk materyalini çıkarır. Küçük kesiler, minimal doku hasarı, hızlı iyileşme yöntemin en öenmli avatajlarıdır. Hastalar aynı gün taburcu olabilir. Ayrıntılı bilgi için full en Full Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı içerikli yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç 

Geçmeyen bel ağrısı, modern yaşamın kaçınılmaz bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru tanı ve uygun tedavi yöntemleri ile bu sorunla başa çıkmak mümkündür. Eğer konservatif tedavilere rağmen ağrılarınız devam ediyorsa, ağrının kaynağı fıtık ise ameliyat et etkili ve kesin tedavi yöntemidir. Bu konuda full endoskopik bel fıtığı ameliyatı günümüzün en gelişmiş yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirisniz.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız