Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
KRONIK BEL AĞRISI NASIL TEDAVI EDILIR?
Paylaş:
Kronik bel ağrısı birçok hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri ile bu ağrıları dindirmek mümkün olsa da, bazı durumlarda konservatif tedaviler yetersiz kalabilir. Bu yazımızda kronik bel ağrısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ele alacağız. Ayrıca full endoskopik bel fıtığı ameliyatının bu alandaki yerini ve avantajlarını detaylandırarak inceleyeceğiz.

Kronik Bel Ağrısının Sebepleri 

Fıtık: Omurlar arasındaki disklerin yaşlanma, aşırı yüklenme veya travma sonucu bozulması veya fıtıklaşması sinir köklerine baskı yaparak sürekli bel ağrısına neden olabilir. Bel fıtığı, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür ve şiddetli bel ağrısı, bacaklarda uyuşma ve hareket zorluğu gibi belirtilerle kendini gösterir

Kas ve Bağ Dokusu Problemleri Yanlış duruş, uzun süreli oturma, ağır kaldırma veya ani hareketler kaslar ve bağ dokularını zorlayabilir. Bu zorlanmalar, kas spazmları ve kas ağrısı şeklinde kısa süreli ağrılar olarak kendini gösterir. Ancak bu durum tekrarlandığında ve  tedavi edilmediğinde ağrı kronikleşebilir. 

Diğer nedenler: Kronik bel ağrısı bazı ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Örneğin, omurga iltihapları, tümörler bu tür ağrılara yol açabilir. Bu durumlar genellikle diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkar ve dikkatle değerlendirilmelidir. Skolyoz (kamburluk) gibi omurga eğrilikleri belde ağrıya neden olabilir. 

Bel ağrısı nasıl sınıflandrılır?

İki ana türü vardır; akut ağrısı ve kronik bel ağrısı. Aradaki fark ağrının ne kadar sürdüğü ile ilişkilidir. Akut bel ağrısı altı haftadan az sürer. Düşme veya spor salonunda zor bir günün ardından oluşan ani ağrı akut bel ağrısıdır ve genellikle kendi kendine iyileşir. Kronik bel ağrısı ise altı haftadan uzun sürer. Hasta ağrıya neyin sebep olduğunu bilemeyebilir ve yavaş yavaş artarak ortaya çıkabilir. Ya da akut sonrası ağrı kronikleşebilir. Kronik sırt ağrısının iyileşmesi için sıklıkla tedaviye ihtiyaç vardır.

Tedavi:

Konservatif tedaviler
Ağrı kesici ilaçlar çoğu akut bel ağrısı vakasında kısa vadede tam bir rahatlama sağlayabilir. Ancak, bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Fizik tedavi, steroid enjeksiyonları diğer konservatif tedaviler arasında yer alır. 

Cerrahi tedavi
Konservatif tedavilere yanıt vermeyen hastalar için cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat fıtık, omurga darlığı, omurga yaralanmalarını ve patlamış bel fıtığını tedavi etmek için yapılabilir. Ameliyat zamanında yapıldığında kronik bel ağrısı için uzun vadeli etkili bir çözümdür. Geleneksel yöntemden kapalı yönteme birçok farklı türü vardır. Günümüzde en gelişmiş teknik olan full endoskopik (tam kapalı) bel fıtığı ameliyatı birçok hasta için umut verici bir yöntemdir. Bu teknikte işlem çok küçük bir kesiden (4 mmlik) yapılır ve endoskopik aletler yardımıyla fıtıklaşmış disk dokusu çıkartılır. Bu sayede sinir basısı azalarak hasta anında rahatlar.

Bel fıtığından nasıl korunabiliriz?

Sırt, bel kaslarını güçlü tutacak egzersizler omurgaya binen yükü azaltır. Doğru duruşu, beli destekleyen ergonomik koltuklar özellikle masa başı çalışan kişiler içi önemlidir. Gün içerisinde hareket etmek, yürüyüş yapmak bel bölgemizi zinde tutar. Ayrıca bele yük binderecek ağır kaldırmaktan, ani hareketlerden kaçınmak önemlidir. Aşırı kilolu olmak sırtınıza gereksiz ve yaralanmaya neden olabilecek stres ve gerginlik yükleyebilir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız