Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Bel fıtığı yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen, günlük aktivitelerin bile eziyete dönüşmesine sebep olan önemli ve yaygın bir rahatsızlıktır. Önceleri bel fıtğı uzun iyileşme süreşleri gerektiren açık ameliyatlarla tedavi edilebilmekteydi. Bu nedenle birçok kişi tedavi olmak istemiyor, farklı bilindik yöntemler uygulayarak tedavi olmaya çalışıyordu. Bu nedenle felç geçiren, felç olma riskiyle karşı karşıya kalan birçok durumla karşılaşıyorduk. Günümüzde modern tıbta yaşanan gelişmelerle ilk önce kapalı ameliyatla iyileşme süresi birkaç güne, şu anda ise tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile aynı gün ayağa kalkıp normal yaşama dönmenin mümkün olduğu bir döneme girdik.

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı: Minimal İnvaziv Bir Yöntem

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, minimal invaziv bir yöntemdir. Bu yöntemde, büyük kesiler yerine çok küçük milimetrik bir delikten girilerek fıtıklaşmış disk dokusu çıkarılır. Bu yöntem bel fıtığına maruz kalan birçok kişi için ağrısız ve hızlı iyileşme imkanı sunan günümüzde en gelişmiş tedavi yöntemidir. 

Klasik mikrocerrahi ile ameliyata veya çift delikten girilerek yapılan ameliyatlara (UBE) göre en büyük avantajı kas, kemik, eklem ve bağ dokulara hiçbir zarar vermeden sadece 4 milimetrelik bir delikten kamera ile girilip fıtıklaşan dokunun alınmasıdır. Bu sayede hastalarımız ameliyattan 2 saat sonra yürüyüp 4-6 saat taburcu olabilir ve ertesi gün normal hayatlarına devam edebilir. Ayrıca işlem sırasında nöromonitör dediğimiz sinirleri görüntüleyen cihaz sayesinde felç riski sıfırdır.

Tam Kapalı Fıtık Ameliyatının Avantajları

Tam kapalı fıtık ameliyatı, diğer tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Temelde bu prosedür hastalar için hem konforlu hem de etkin bir iyileşme süreci sağlar. Kısaca klasik mikrocerrahiye göre avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:
Minimal İnvaziv Yöntem: Açık cerrahiye ve mikrocerrahiye kıyasla, çok daha küçük milimetrik bir kesi ile yapılır. Bu da enfeksiyon riskini azaltır ve iz bırakma olasılığını minimize eder. 
Daha Kısa İyileşme Süresi: Hasta, ameliyat sonrası çok daha hızlı bir şekilde taburcu olur. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ile aynı gün hastamız evine gidip ertesi gün normal yaşantısına dönebilir.
Daha Az Ağrı: Tam kapalı fıtık ameliyatı, diğer cerrahi yöntemlere göre daha az postoperatif ağrıya neden olur.
Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı tedavisinde modern ve etkili bir yaklaşımdır. Hastalar, kısa sürede eski sağlıklarına kavuşmanın yanı sıra, ameliyat sonrası iyileşmenin getirdiği konforu da yaşarlar. 

Ameliyat Süreci

Ameliyat öncesi, hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir ve gerekli testler yapılır. Ameliyat, lokal anestezi altında, özel mikro cerrahi aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Tam iyileşme sürecinde fizik tedavi ve düzenli kontroller önemlidir.

Nasıl yapılır?

Tam kapalı bel fıtğı ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bu yöntemde, bel bölgesine çok küçük bir kesi yapılır ve bir endoskop (ince, esnek bir tüp) kesiye yerleştirilir. Endoskop üzerinde bir kamera ve ışık kaynağı bulundurur ve bu sayede cerrah, bel fıtığının bulunduğu alanı büyük bir ekran üzerinde detaylı bir şekilde görebilir. Cerrah endoskopik aletler kullanarak, bu tüpün içerisinden fıtıklaşmış disk dokusunu dikkatlice çıkarır ve böylece sinirler üzerindeki baskıyı azaltır.

Hangi hastalara uygulanır?

Bel ağrısı, bacaklarda ağrı, uyuşma veya güç kaybı gibi bel fıtığından kaynaklanan semptomları olan hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir. Ameliyat konservatif tedavilere (ilaç tedavisi, fizik tedavi vb.) yanıt vermeyen, ağrıları geçmeyen ve görüntüleme testleriyle bel fıtığı tanısı konmuş hastalara önerilir. Fıtık kaynaklı ameliyat olması gereken, sağlık durumu ameliyata elverişli hemen hemen her vakada bu teknik uygulanabilir.

Tekrarlayan fıtıklarda tam kapalı ameliyat uygulanabilir mi?

Evet, tekrarlayan fıtıklarda da tam kapalı yöntem uygulanabilir. Özellikle minimal invaziv olması ve daha önceki ameliyatların yol açtığı yara dokusuna minimal zarar vermesi nedeniyle tercih edilir. Ancak, her hastanın durumu farklı olduğu için, tekrarlayan bel fıtığı olan bir hastanın tam kapalı yöntemle tedavi edilip edilemeyeceğine cerrah karar verir.

Tam Kapalı Fıtık Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tam kapalı fıtık ameliyatı sonrası süreç, hızlı ve etkin iyileşme için kritik öneme sahiptir. İyileşme döneminde uygulanması gereken bazı önemli noktalar şunlardır:
Harekete Dikkat: İyileşme sürecini hızlandırmak için doktorun önerdiği egzersizleri düzenli yapın ancak ilk birkaç hafta ağır kaldırmaktan kaçının.
Su Tüketimi: Vücudun su ihtiyacının karşılanması, iyileşme süresini kısaltır.
Doğru Postür: Otururken ve yürürken doğru postürü korumak, bel fıtığının yeniden ortaya çıkmasını engeller.
Doktor Kontrolleri: Ameliyat sonrası dönemde düzenli doktor kontrolleri ve önerilen takipleri aksatmamak, olası komplikasyonları önler.
Bu tavsiyelere uymak iyileşme sürecinizi kısaltacak ve bel fıtığının tekrarlamasını engelleyecektir.

Ameliyat sonrası fizik tedavi gerekli midir?

Evet, ameliyat sonrası fizik tedavi genellikle gerekli ve önerilir. Fizik tedavi, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ağrıyı azaltır ve bel bölgesindeki kasları güçlendirir. Bu, hastanın daha hızlı bir şekilde normal aktivitelerine dönmesine ve tekrarlayan bel fıtığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Fizik tedavi programı, her hastanın ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilir.

Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı ağrı yönetimi ile iyileşme sağlanamayan ve görüntüleme yöntemleriyle bel fıtığı tanısı konulan hastalar için en uygun tedavi yöntemidir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız