Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
 
İntrakraniyal anevrizmalar kanayarak kişinin yaşamını yitirmesine ya da önemli yaşamsal fonksiyonların kalıcı olarak kaybedilmesine neden olabilir... Önceden tespiti halinde tedavisi hayati önem taşır... Mikrocerrahi (açık) ve endovasküler (kapalı) olmak üzere temelde iki farklı tedavi seçeneği vardır..  Her iki tedavi seçeneğinin de birbirine göre üstün yanları vardır.. Bu nedenle hangi tedavinin uygulanabileceği, her iki tedavi seçeneği de mümkünse hangisinin daha iyi seçenek olduğu anevrizmanın konumu ve boyutu ile yakından ilişkilidir.. Yukarıdaki videoda anterior komünikan arter anevrizması (Acom anevrizma) olan bir hastamızın mikrocerrahi ile tedavisi görülmektedir...
İntrakraniyal anevrizmaların tamamı genellikle kanayıncaya kadar belirti göstermez.. Ancak dev anevrizmalar beyin tümöründe olduğu gibi beyin dokusunu sıkıştırarak etkilenen bölgeye göre değişen semptomlar gösterir. Anterior komünikan arter anevrizması (Acom anevrizma) optik sinirlere yakın bölgelere yerleştiğinden bu sinirlere baskı uygulayabilir. Ancak bu durum dev anevrizmalar haricinde nadirdir. Daha sık karşılaşılan durum ise optik sinire doğru kanamış acom anevrizmasının hemotomun sinir üzerine yayılmasına veya sinir ile anevrizma arasına yapışmasına neden olmasıdır. Acom anevrizması rüptüre anevrizmaların yaklaşık % 30'unu oluşturan, subaraknoid kanama ile ilişkili yaygın bir anevrizma türüdür..

Anterior komünikan arter anevrizması (Acom anevrizma) tedavisi

Damar içi anjiyografik tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte birçok acom anevrizması için hem endovasküler (damar içi) hem de geleneksel mikro cerrahi tedavi seçenekleri mümkün hale gelmiştir. Endovasküler tedavi günümüzde iyileşme süresinin daha kısa olması, daha az operasyon riski taşıması ve estetik görünümün zarar görmemesi nedenleriyle her iki tedavi seçeneğinin de mümkün olduğu anevrizmalarda daha fazla tercih edilmektedir. Ancak geniş tabanlı ya da boyunlu olan ya da hematom ve pıhtı tahliyesi gereken kanamış anevrizmalarda mikrocerrahi tek veya tavsiye edilen seçenek olabilir. Hangi tedavinin seçileceği nöroşirürjiyi ilgilendiren diğer tüm alanlarda olduğu gibi hasta özelinde verilebilir. Bu nedenle kararı cerraha bırakmak gerekir. Tüm anevrizmalarda olduğu gibi vasküler anatominin ve varyasyonlarının tam olarak anlaşılması, anjiyogramın detaylı ve titizlikle incelenerek ameliyat öncesi planlama yapılması çok önemlidir.
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız