Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
BEL FITIĞI AMELİYATI: FULL ENDOSKOPİK, AÇIK VE MİKRO CERRAHİ FARKLARI
Paylaş:
Omurga sağlığı ve özellikle bel fıtığı tedavisinde cerrahi müdahaleler teknolojinin gelişimiyle birlikte önemli ölçüde değişim geçirmiştir. Bu değişimin en başta getirdiği yenilik, açık cerrahi ve mikro cerrahi yöntemlerine nazaran son yıllarda giderek daha fazla tercih edilen full endoskopik bel fıtığı cerrahisidir. Bu tedavi için bel fıtığı tedavisinde yeni bir çığır açmıştır diyebiliriz. Aşağıda bu yöntemin açık, mikro cerrahi yöntemlerinden farklarını, avantajlarını ve kısıtlılıklarını anlatacağım.

Açık cerrahi ve mikro cerrahi

Açık cerrahi, geleneksel bir yaklaşımdır ve geniş bir kesi ile gerçekleştirilir. Bu yöntem, cerrahın operasyon alanını doğrudan görebilmesine olanak tanır, ancak sağlıklı dokuda ister istemez kesi geniş olduğu için yıpranmaya yol açar. Mikro cerrahi ise açık cerrahiden farklı olarak daha küçük kesiler ve mikroskopik araçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Cerrahın ameliyat alanını büyüterek daha hassas müdahale yapmasına olanak tanır. Her iki yöntem de bel fıtığı tedavisinde kullanılabilir ancak açık cerrahi daha büyük kesiler ve daha fazla dokunun etkilenmesi nedeniyle daha uzun iyileşme sürelerini ve artmış komplikasyon riskini beraberinde getirir.

Endoskopik Cerrahi: yeni nesil yaklaşım

Endoskopik cerrahi, açık ve mikro cerrahinin aksine, çok daha küçük bir kesi ile yapılır. Endoskop adı verilen esnek bir tüp kullanılarak, küçük bir kamera aracılığıyla cerrahi alanın görüntülenmesine ve endoskop içerisinden cerrahi işlemin gerçekleştirilmesine olanak tanır. Bu yöntem cerrahın dar bir bölgede yüksek hassasiyetle çalışmasını sağlar. Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı, minimal invaziv bir prosedürdür. Operasyon sırasında çevre dokulara zarar verme riskini en aza indirger. Hasta konforu maksimize edilir, iyileşme süreci hızlanır ve hastanede kalış süresi kısalır.

Açık, mikro ve endoskopik cerrahi arasındaki farklar

Kesi Boyutu ve Dokunun Zarar Görme Derecesi: Açık cerrahi ve mikro cerrahi, daha büyük kesiler gerektirirken, endoskopik cerrahi sadece birkaç milimetrelik bir kesiyi gerektirir. Bu durum endoskopik cerrahinin daha az ağrıya neden olmasına ve daha hızlı iyileşme süresine olanak tanır.
İyileşme Süreci: Açık ve mikro cerrahide iyileşme süreci genellikle daha uzundur. Endoskopik cerrahide ise hastaların çoğu operasyondan kısa bir süre sonra günlük aktivitelerine dönebilir.
Komplikasyon Riski: Her cerrahi müdahale belirli riskler taşır, ancak açık ve mikro cerrahide enfeksiyon, kanama ve dokuların zarar görme riski daha yüksektir. Endoskopik cerrahi, komplikasyon riskini azaltır ve çevre dokulara olan zararı minimize eder.
Uygulama Alanı: Endoskopik cerrahi, özellikle bel fıtığı gibi çok sayıda sinirin olduğu, dar bir bölgede çalışmayı gerektiren ameliyatlar için idealdir. Açık ve mikro cerrahi daha geniş veya komplike operasyonlar için tercih edilebilir.

Sonuç

Full endoskopik bel fıtığı ameliyatı bel fıtığı tedavisinde önemli bir yenilik olarak karşımıza çıkar. Daha az ağrı, daha hızlı iyileşme ve daha kısa hastanede kalış süreleri ile hastalar için büyük avantaj sunar. Bel fıtığı cerrahisi gerektiren vakaların büyük çoğunluğunda uygulanabilir. Ancak unutulmalıdır ki her hasta ve durum benzersizdir. Bu nedenle, en uygun cerrahi yöntemin belirlenmesi için bir omurga cerrahı ile detaylı bir değerlendirme yapılması elzemdir. Teknoloji ve cerrahi tekniklerdeki ilerlemelerle birlikte, hastalar artık daha az invaziv tedavilerle daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde iyileşme şansına sahiptir. Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız