Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
PARKİNSON HASTALIĞI AĞRI YAPAR MI?
Paylaş:
Soruya genel bir yanıt vermek gerekirse evet, parkinson hastalığı ağrı yapar diyebiliriz... Daha önceleri parkinson hastalığının kendine özgü ağrısı olmadığı düşünülmekteydi.. Son yıllarda yapılan araştırmalar hastalığın ağrıya neden olduğunu; hatta ağrının erken belirti olarak titreme, vücut katılığı gibi motor semptomlardan daha önce başlayabildiğini ortaya çıkartmıştır... Örneğin hastalık teşhis edilmeden önce kişi elinde ya da omzunda nedensiz ağrı hissetmeye başlar. Aslında ağrının nedeni parkinsondur. Ancak diğer belirtiler olmadığı için, hastalık test ya da görüntüleme yöntemleriyle de teşhis edilemediği için tanı konulamaz.. Bir süre sonra ağrının yaşandığı bölgede titreme gibi diğer semptomlar görülmeye başlar... 
Eğer ağrı erken belirti olarak ortaya çıkmamışsa, hastalık ilerledikçe başlama ve hastalıkla birlikte artma eğilimindedir.. Ağrı genellikle vücudun hastalıktan en çok etkilenen tarafında başlar ve bu bölgede diğer bölgelere göre daha şiddetlidir. Parkinson hastalığında yaşanan ağrının türü ve yeri kişiden kişiye değişir. Ancak ağrının pek çok nedeni olabileceği için öncelikle ağrının kaynağı araştırılmalıdır.. Artrit gibi ihtimallerin varlığı mutlaka araştırılarak dışlanmalıdır. Ağrının kaynağı araştırılmadan doğrudan kendi kendine karara vererek parkinsonla ilgili olduğunu düşünmek son derece yanlıştır.. Çünkü ağrılar ciddi birçok rahatsızlığın habercisi olabilir.. 

Parkinson hastalığı ağrı tipleri 

Parkinson ile ilişkili ağrı türleri şunları içerir: kas, kemik veya eklemlerle ilgili kas-iskelet sistemi ağrıları, anormal kas kasılmalarından veya ilaç yan etkilerinden kaynaklanan distotik ağrılar, sinir veya sinir kökünden kaynaklanan ağrı, uyuşma veya karıncalanma, nedeni tam olarak bilinmeyen, hastalığın beyinde yaptığı dejenerasyondan kaynaklandığı düşünülen merkezi sinir sistemi kaynaklı ağrılar. 

Tedavisi 

Dopamin agonistleri, levodopa grubu ilaçlar genellikle parkinson ile ilişkili ağrıyı hafifletir. Çünkü onlara neden olan sertlik ve distoni gibi motor semptomları tedavi eder. Ağrıyı gidermek için analjezik ilaçlar da kullanılabilir. İlaç kullanımı ve dozu mutlaka doktor kontrolünde belirlenmelidir. Çünkü hastalık ilerledikçe vücudunuzun artık üretemediği dopamini takviye etmek için daha yüksek dozlar almanız gerekebilir. Ancak bu ilaçlar genellikle bir süre kullanımdan sonra diskinezi gibi yan etkilere neden olurlar. Ayrıca ağrıyı azaltmak için off periyotlarının iyi yönetilmesi gerekir. Bu nedenle ilaç dozu ve zamanı hekiminizle karşılıklı iletişim kurularak planlanmalıdır. İlaç tedavisi dışında fizik tedavi, masaj, fizyoterapi, egzersiz ağrıyı ve diğer parkinson semptomlarını daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. 
İlaç yan etkilerinin arttığı, parkinson semptomları ve ağrının ilaç yan etkisi nedeniyle ilaçlarla giderilemediği durumlarda uygun hastada beyin pili tedavisi düşünülebilir. 
Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız