Made in Graphic Adertising Agency London
Haftaiçi 9:00 - 18:00
Cumartesi - 8:00 - 14:00
Mimar Sinan Mah, Mimar Sinan Cd. No:72
34570 Silivri/İstanbul | Özel Silivri Anadolu Hastanesi
Paylaş:
Parkinson hastalığının en önemli tedavisi dopamin içeren ilaçlardır.. Bu ilaçlar hastalığın ilerlemesini geciktirirler ve kullanıldıkları süre boyunca hasta konforunu önemli ölçüde arttırırlar. Ancak bazen ilk kullanımdan itibaren bazen de bir süre sonra yan etki göstermeye başlarlar. Yan etkiler hastalığın üçüncü dördüncü yılından itibaren artış gösterip, ilaç etkinliği azalabilir.. Bu gibi durumlarda beyin pili ameliyatı uygun bir tedavi seçeneğidir. Bu yazımızda parkinson ilaçlarının yan etkilerinden bahsettikten sonra ameliyatın ne zaman yapılmasının yararlı olacağı sorusuna değineceğiz...  

Parkinson ilaçlarının yan etkileri nelerdir?

Her hastada aşağıda saydığımız yan etkiler görülmeyebilir. Yan etkilerin şiddeti yine hastadan hastaya farklılık gösterir.. Genel olarak yan etkiler şunlardır:
·         Kusma, mide bulantısı, iştahsızlık,
·         Baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü
·         Bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar
·         Yüzde, kollarda, bacaklarda ya da vücudun diğer bölgelerinde istenmeyen hareketler(diskinezi)
·         Uykusuzluk, uyku problemleri
·         Ayak bileği şişmesi,
·         Kumar bağımlılığı ya da aşırı yeme gibi öncesinde var olmayan aşırı istekler..
Genellikle hastalığın ilk yıllarında ilaç dozları düşükken yan etkiler fazla görülmez. Bu yıllarda en sık görülen yan etki bulantıdır. Parkinson ilerledikçe özellikle yukarıda saydığımız yan etkiler şiddetli bir şekilde görülmeye başlayabilir. Hastalık ilerlediği için ilaca ara verildiğinde ise titreme, yavaşlık vb. motor semptomlar problem oluşturacaktır..

Yan etkilerle başa çıkmak için hastalarımıza öneriler:

1. Yan etkilerin farkında olun

İlaçları yan etkilerinin bilincinde olarak kullanmak yan etki görüldüğünde hazır olmanızı sağlar. Bu sayede hangi durumlarda tekrar ilaç dozajı ya da diğer tedavi seçeneği için doktorunuzla irtibata geçmeniz gerektiğini bilirsiniz. Eğer parkinson haricinde kronik rahatsızlıklarınız varsa ilaçların birlikte kullanımına ilişkin ayarlamalar gerekebilir...

2. Almanız gerekenden fazla almayın

Yan etkileri önlemek için reçetenizde yazan dozajlara mutlaka uyun. İlacı ağrı kesici gibi titremeleriniz arttığında miktarını arttırarak kullanmayın. Her gün aynı saatte doktorunuzun reçete ettiği ilaç miktarını tam olarak alın.

3. Atıştırmalık yiyin

Mide bulantısı ve kusma, levodopa / karbidopa almaya ilk başladığınızda en yaygın yan etkilerden ikisidir. Kraker veya kızarmış ekmek gibi sade, yüksek karbonhidratlı yiyecekler yemek bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

4. İlaç dozunuzu ayarlayın

Diskinezi gibi yan etkiler, alınan levodopa miktarına bağlıdır. Doktorunuzla konuşarak ilaç miktarınızı semptomlarınızla yan etkiler arasında denge kuracak minimum seviyede ayarlamalısınız.

5. Zamanlamayı değiştirin

Bazen, aldığınız günün saatini değiştirerek bir ilacın yan etkilerini önleyebilirsiniz. Örneğin, bir ilaç sizi uykulu hale getiriyorsa, onu sabah yerine gece alın. Bir ilaç uykusuzluğa neden oluyorsa, sabah veya öğleden sonra alın gibi.

Parkinson beyin pili ameliyatı ne zaman yapılmalı?

İlaç etkisi oldukça azaldığında ya da yan etkiler nedeniyle ilaç tedavisi artık yapılamadığında beyin pili ameliyatı önerilmektedir. İlk olarak ilaç tedavisi sonuna kadar tüketilmeli ve ameliyat son çare olarak düşünülmelidir.
Bazen parkinson ilerlemesi öyle bir aşamaya gelir ki ilaç kullanıldığında semptomlar yeterli ölçüde azalmaz. İlaç dozajı arttırılır ancak bu durumda da yan etkiler parkinson semptomlarını aratacak yukarıda saydığımız diğer rahatsızlıklara neden olur. Bu aşamada beyin pili ameliyatı uygun hastada yaşam kalitesini arttıran, ilaç dozajlarını hastalığın ilk yıllarına geri çeviren etkili bir tedavi olarak karşımıza çıkar. Hangi hastanın beyin pili ameliyatı olabileceğine ya da olması gerektiğini bu konuda uzmanlaşmış nöroloji ve beyin cerrahisi uzmanlarından oluşan bir heyet karar verir.
Tedavi seçenekleri ve randevu için iletişim bilgilerimizi kullanarak irtibata geçebilirsiniz.
Sağlıklı günler…
0 Yorum
Yorumunuzu Yapınız